Od dubna 2011 bude finský výrobce Nokia opět jediným subjektem stojícím za vývojem platformy Symbian.

Nokia se po několika letech od zveřejnění kódu OS Symbian jako open source vrací do pozice jediného vývojáře této platformy. Firma tak neoficiálně přiznává neschopnost prosadit OS Symbian u většího množství výrobců a učinit z něj plnohodnotnou konkurenci moderních mobilních operačních systémů Android a iOS. Od dubna 2011 tak bude vývoj platformy opět plně v rukou finské Nokie, ustanovená organizace Symbian Foundation bude zajišťovat pouze případné licencování softwaru dalším výrobcům.
Když Nokia v roce 2008 vykoupila podíl všech společníků podílejících se na vývoji Symbianu, jejím plánem nebylo nic menšího než snaha prosadit tento systém i v produktech ostatních výrobců. Kód Symbianu byl nově otevřen jako open source a o koordinaci vývoje, licencování a další rozvoj se začala starat nově vzniklá organizace Symbian Foundation. Mezi jejími členy nechyběli jak zakládající společníci Symbianu, tedy výrobci Ericsson, Motorola a Nokia, ale také jihokorejští producenti LG a Samsung Electronics.
Právě Samsung Electronics a japonský švédský elektrotechnický gigant Sony Ericsson jako jediní kromě Nokie Symbian do některých svých telefonů nakonec nasadili. S příchodem OS Android a jeho masivním rozvoji v druhé polovině loňského a celém letošním roce ale Symbianu prakticky všude mimo Nokia odzvonilo. Zastaralá platforma, která je ovšem ale zároveň světově nejrozšířenějším mobilním operačním systémem, nebyla schopna reagovat na trendy přicházející právě se systémy Android a iOS a její podíl tak dlouhodobě klesá.
Co tedy období Symbianu pod výhradní správou Nokie nakonec přinese? Jeden z možných směrů vývoje nastiňuje Tero Kuittinen, analytik společnosti MKM Partners, který řekl: „Poté, co Samsung a Sony Ericsson se Symbianem přestaly počítat, bylo jen otázkou času, než se z něj stane systém prakticky výhradně spjatý s Nokií. Věřím, že Nokia nyní přestane Symbian vyzdvihovat a namísto toho bude pozornost směřovat k nové platformě MeeGo, která do oblasti mobilních zařízení přijde už v roce 2011. Je možné, že Nokia se bude od této chvíle soustředit spíš na „údržbu“ Symbianu, než na jeho další agresivní rozvoj.“
Faktem ale zůstává, že Symbian je s podílem zhruba 32,8% stále nejrozšířenějším mobilním operačním systémem na světě. Na něj ale rychle dotahují konkurenti v podobě platforem Android a iOS, které drží 10,6%, respektive 22,4% tržní podíl a velmi dynamicky rostou. Přestože se podíl Symbianu meziročně snížil o celých 5,9%, systém je i nadále oporou levných a středně drahých mobilních telefonů Nokia a jeho význam do budoucna tak nelze zlehčovat.
Zdroj: Reuters