Nokia a Windows Phone 7: krok správným směrem, nebo propadák?

Nokia

Ohlášením úzké spolupráce se softwarovým gigantem Microsoft se Stephenu Elopovi, CEO světové mobilní jedničky Nokia, podařilo mnohé šokovat. Podle některých je spojenectví obou firem velkou chybou, pro jiné naopak geniálním tahem, který zachrání problémovou Nokii. Kdo ale koho víc potřebuje a jaký bude dopad spojenectví na obě firmy a trh mobilních telefonů obecně? V dnešním tematickém článku se pokusíme zodpovědět nejen tyto otázky.


Stephen Elop, CEO Nokie, kormidluje firmu ke spolupráci
s Microsoftem

Microsoft je největší světovou softwarovou společností a jednou z nejhodnotnějších technologických společností vůbec, Nokii pak dlouhodobě patří pozice největšího světového výrobce mobilních telefonů. Přes zdánlivou nesourodost mají ale obě společnosti jedno společné – obě chtějí na současné oblibě chytrých víceúčelových mobilních zařízení co nejvíce vydělat a oběma se to nedaří.

Kde je zakopaný pes

Problémy Microsoftu jsou zdány především zaostáním ve vývoji vlastního mobilního operačního systému Windows Mobile. Absencí výraznějších inovací tohoto produktu a nepochopení potřeb běžných spotřebitelů vznikl prostor pro konkurenty jako je Apple a jeho iOS či Google, respektive Open Handset Alliance, a Android. Jejich úspěch spočívá v jediném, tedy v představení uživatelsky příjemných, jednoduchých a moderních systémů, které dokázaly oslovit spotřebitele a zaplnit tak mezeru na trhu a odstartovat tak boom smartphonů, kterého jsme v posledních zhruba 4 letech svědky.

Na změnu trendů reagoval Microsoft vývojem zcela nového mobilního operačního systému Windows Phone 7 (WP7), který koncem minulého roku i oficiálně uvedl na trh. Přestože se podle prvních zkušeností nejedná o špatný počin, který má šanci úspěšně konkurovat jak Androidu, tak i iOS, zájem o WP7 je nižší, než Microsoft očekával. Pro představu, na trhu je v současnosti zhruba jen desítka smartphonů postavených na WP7, zatímco konkurenční Android se může za necelých dva a půl roku své existence pochlubit více než stovkou zařízení.

Situace kolem Nokie je složitější. Jak už bylo zmíněno v úvodu, Nokia je dlouhodobě co do počtu vyrobených mobilních telefonů jejich největším výrobcem na světě. I přes neustále klesající podíl se společnost této pozice i nadále zuby nehty drží. Problémem ovšem je, že naprostá většina z prodaných mobilů nesoucích logo Nokia jsou relativně levné modely, na kterých má výrobce jen minimální marži. Naopak mnohem zajímavější smartphony se Nokii nedaří. Dílem za to může málo atraktivní operační systém Symbian, dílem pak neschopnost Nokie nabídnout atraktivní doprovodné služby. Důvodů je ale více a jejich analýza by sama o sobě zadala na vlastní článek.

Spolupráci obou společností, založenou na výše zmíněných důvodech, můžeme označit jako pomyslný sňatek z rozumu, který má slušnou šanci na úspěch. Proč? Produkty obou firem se totiž poměrně dobře doplňují. Zatímco Nokii chybí moderní operační systém schopný utkat se s OS Android a iOS, Microsoft takový systém pravděpodobně má, jen se mu jej zatím nepodařilo prosadit do většího počtu různých zařízení. Naopak Nokia má poměrně dobře zvládnutý vývoj, výrobu a prodej telefonů, a to jak relativně levné modely, tak i výkonné smartphony, které hravě splní všechny hardwarové požadavky WP7.


Microsoft Windows Phone 7 oficiálně uvedl 11. října 2010

Symbiózu obou firem můžeme vypozorovat také oblasti služeb. Ty se Nokii dlouhodobě nedaří, připomeňme si například skomírající obchod s aplikacemi Ovi Store či nedávno značně osekaný projekt obchodu s hudbou, a firmu stojí spoustu peněz. Tato prostředky pak logicky chybí v oblastech jako je vývoj či podpora prodeje. To Microsoftu se doprovodné služby daří poměrně víc. Ať už se jedná o online obchod s aplikacemi Windows Marketplace či herní službu Xbox Live, nedosahuje sice firma nijak závratných výsledků nebo úrovně konkurenčního App Store či iTunes, celkově se jí ale docela daří. Stejně tak je úspěšný i prodej hudby prostřednictvím konceptu Zune Marketplace, který je silně provázán se stejnojmennými multimediálními přehrávači. Plus jsou tu další služby napojené na operační systém Windows.

V oblasti doplňkových služeb tak můžeme pravděpodobně očekávat postupné spojování podobných projektů. Ovi Store bude pravděpodobně propojen s Windows Marketplace, naopak Ovi Maps integruje vyhledávač Bing a podobně.

Spolupráce ano…ale ne hned

To, že telefony Nokia postavené na WP7 přijdou, je nyní už prakticky jasné. Kdy se tak stane je ale otázkou. Sám CEO Nokia Stephen Elop totiž prohlásil, že všechny telefony prezentované při oznámení spolupráce obou společností nejsou ve skutečnosti ničím jiným než rozpracovanými koncepty, které ještě nejsou ani ve fázi prototypů. Jinými slovy Nokia v současnosti nemá žádný telefon, na který by mohla WP7 nasadit a jeho uvedení je tak nejspíš záležitostí přinejmenším několika měsíců.

Mimo to Nokia, poměrně logicky, neplánuje zcela pohřbít svůj současný operační systém Symbian, který se tak v budoucnu dočká dalších rozšíření. „Symbian se v minulém roce prodával výborně a prodeje dosahují mnoha milionů prodaných telefonů vybavených tímto operačním systémem. Byla by to hloupost okamžitě přerušit jeho veškerý vývoj,“ nechal se slyšet Elop. Z toho vyplývá, že nástup WP7 do telefonů Nokia bude spíše pozvolný a oba dva systémy se na trhu budou nějaký čas vzájemně překrývat.


Ve hře je i Android

Negativní důsledky

Jak už bylo zmíněno dříve, dohoda o spolupráci mezi Microsoftem a Nokií je zajímavá mimo jiné proto, že poměrně významným způsobem jde proti dosavadní strategii finského výrobce. Ten si až dosud naprostou většinu služeb zajišťoval sám, což zahrnovalo i vývoj vlastního operačního systému. Stále nejrozšířenější Symbian tak vznikal přímo pod jeho taktovkou, nově vznikající MeeGo je pak výsledkem spojení vývoje systémů Maemo a Moblin a strategické spolupráce s americkým výrobcem čipů Intel.

Využitím hotového WP7, jehož další vývoj bude Nokia moci ovlivnit jen minimálně, se tak Nokia postupně dostane na úroveň naprosté většiny ostatních výrobců, kteří se omezují na „pouhý“ vývoj a výrobu hardwarové části telefonů a zvolený operační systém berou jako daný. Na stejné úrovni je dnes například americký Dell, jihokorejský LG či tchajwanské HTC. Naopak společnosti jako Samsung či Hewlett Packard se aktivně zabývají i vývojem vlastních mobilních platforem (Bada, webOS).

Chystanou spoluprací ale jednoznačně nejvíce utrpí zmíněný připravovaný operační systém MeeGo. Ten se na trhu měl objevit už koncem loňského roku, vzhledem k ukončení vývoje několika smartphonů a personálním změnám v Nokii bylo jeho uvedení odloženo až na první pololetí letošního roku. Nyní ale jeho budoucnost vypadá dost bledě. Podle Elopa plánuje Nokia platformu MeeGo i nadále rozvíjet, namísto systému určeného pro naprostou většinu smartphonů Nokia se s ním ale setkáme jen v několika málo technicky velmi specifických modelech. MeeGo ale naštěstí najde uplatnění i mimo oblast mobilních telefonů a tedy nezapadne.

Nokia a Android

Ať už se to se spoluprací Microsoftu a Nokie má jakkoliv, na veřejnost pronikly zprávy, že finský výrobce i nadále jedná se zástupci společnosti Google o možném využití platformy Android. Pokud by se tyto informace potvrdily a Nokia by skutečně představila některé telefony postavené na tomto stále populárnějším mobilním operačním systému, stala by se výrobcem s jednoznačně nejpestřejší paletou používaných operačních systémů.

Využití Androidu se ale v současnosti zdá méně pravděpodobné. Takový krok by jednak bezesporu nepotěšil Microsoft, který je pro Nokii evidentně strategičtějším partnerem než Google, jednak konkurence na poli „androidových“ smartphonů je přeci jen intenzivnější, než v případě WP7. Navíc, podle informací Ars Technica, začínají na Android negativně nahlížet i někteří mobilní operátoři.

Ať už je tedy spolupráce softwarového obra Microsoft s telekomunikačním kolosem Nokia z dlouhodobého hlediska krokem správným směrem nebo ne, přinejmenším v krátkodobém horizontu si obě firmy nejspíš pomohou. Nokia získá k dispozici funkční a okamžitě použitelný mobilní operační systém a uvolní si tak ruce na případný výrazný upgrade symbianu či dovyvinutí a zpropagování MeeGo. Díky tržnímu postavení Nokie jakožto největšího světového výrobce mobilních telefonů dosáhne i Microsoft toho prakticky jediného, o co mu v současnosti jde, tedy zvýšení tržního podílu WP7. Jestli bude spolupráce udržitelná i dlouhodobě je ale otázkou.

Přečtěte si také:

Nokia opět pevně přebírá vývoj Symbianu – fiasko, nebo nová naděje?

Exit mobile version