Nokia opět pevně přebírá vývoj Symbianu – fiasko, nebo nová naděje?

Nokia

Nadace Symbian Foundation, kterou v roce 2008 společnými silami založily tehdejší jedničky mezi výrobci mobilních telefonů (Nokia, Motorola, Ericsson a další) se v těchto chvílích smiřuje se svým osudem pátého kola u vozu. Jediné, co jí alespoň formálně zbyde na starost, je případné licencování softwaru dalším výrobcům. Na jaře příštího roku bude finský výrobce Nokia opět jediným subjektem, stojícím za vývojem platformy Symbian.

Na úvod možná neuškodí malá exkurze do historie. Roku 1998 spojily firmy Motorola, Ericsson, Nokia a Psion své síly a vytvořili sdružení Symbian, které prosazovalo užívání chytrého mobilního operačního systému EPOC. Po přibrání společnosti iMatsushita do party se následně Symbian vyhoupl na 85 % světového objemu prodeje chytrých mobilních telefonů. O deset let později Společnost Nokia na svém barcelonském kongresu oznámila vykoupení 52 % akcií, čímž se s 99,9 % stala de facto jediným vlastníkem platformy. Počáteční rozložení sil bylo 47,9 % pro Nokii, 15,6 % pro Ericsson, 13,1 % pro Sony Ericsson,10,5 pro Panasonic, 8,4 % pro Siemens AG a 4,5 % pro Samsung. Paralelně Nokia ustanovila sdružení Symbian Foundation, které zastřešovalo vývoj Symbianu. Od vzniku Symbian Foundation byl původně proprietární OS pozvolna uvolňován jako Open source pod licencí Eclipse Public License (EPL).

Jeden software vládne všem

Když při personálním zemětřesení letos v září firma odřízla dosavadního výkonného ředitele Olli Kallasvua, vypadalo to na chvíli, že by snad firma mohla po vzoru ostatních pěkně diverzifikovat portfolio a pustit na své telefony i ostatní platformy. Nicméně nestalo se tak a je to možná dobře. Nový ředitel, Stephen Elop vsadil právě na stárnoucího šampiona z domácí stáje a vytyčil mu jasnou strategii tréninku. Elop správně vytušil, že nejsilnější stránkou platformy je vedle jejího rozšíření její jednoduchost a rozhodl se ji vypilovat k dokonalosti. Aby však Symbian obstál tváří v tvář konkurenci, rozhodl se také dramaticky urychlit vývoj aplikací. Se zjednodušováním souvisí ještě jeden fenomén, Nokia vrhla během několika málo let na trh vzájemně víceméně nekompatibilní verze operačného systému, což kredibilitu OS Symbian poslalo někam na dno Atlantiku. Náprava zde nemůže vést jinudy, než přes opětovnou unifikaci. Nokia tento trend jasně deklarovala odklonem od pojmenovávání verzí operačního systému.

Proč Symbianu Nokia tolik věří

První dobrou zprávou pro Nokii je, že Symbian s podílem zhruba 32,8 % stále dominuje trhu mobilních operačních systémů. Zatímco na trhu opravdu chytrých mobilních zařízení pomalu ztrácí, rýsuje se pro platformu nový perspektivní trh. Tvoří ji nižší a střední třída mobilních telefonů, pro které jsou současné chytré mobilní operační systémy „příliš chytré“.

Platformy, jako je OS Android či Windows Mobile, ale i iOS mají totiž oproti Symbianu společnou velmi specifickou uživatelskou zkušenost. Zatímco Symbian je podřízen hlavní funkci telefonu, tedy telefonování a všechno ostatní je zde jaksi navíc, u ostatních chytrých platforem jde vždy v první řadě o opearční systém pro mobilní kancelář/brouzdání po síti/nakupování cool aplikací a až v poslední řadě k telefonování. To je nejspíše také v pořádku vzhledem k jednotlivým cílovým skupinám chytrých telefonů. Otázkou však je, zdali něco takového doceňuje i běžný uživatel. Právě u této cílové skupiny by mohl být prostor Symbianu v budoucnu asi největší,není určitě náhoda, že Nokia vybudovala svou prestiž na jednoduchých telefonech s intuitivním ovládáním.


Sídlo společnosti

Šokující oznámení den před vypuknutím Symbian Exchange & Exposition

Přesně den před vypuknutím nejdůležitější komunitní akce, která s OS Symbian souvisí, přichází Symbian Foundation s oznámením, že Nokia přebírá veškerý vývoj a budoucnost nadace bude do budoucna jen správa licencí. Jenže není i to jen dočasu?

Jo Harlow, senior vicepresident pro oblast chytrých telefonů v Nokii se na svém blogu pokusil lehce rozjitřenou situaci uklidnit následujícími slovy: “Není důvod klesat na mysli, pokračovat bude přímý, tak otevřený vývoj. Nokia věří, že Symbian je jediná platforma, schopná obsloužit naše globální zákazníky s řadou rozličných zařízení, plnících nejrůznější funkce. Rozhodnutí bylo nezbytné, aby Symbian získal zpátky svoji konkurenceschopnost a tím i atraktivitu pro vývojáře. To je také důvod, proč je pro nás dnes klíčový rozvoj OSS vývojářského frameworku Qt. Ten by měl v budoucnu umožnit výrazně urychlit vývoj a to nejen pro Symbian, ale také pro MeeGo. V praxi to znamená, že aplikace, vyvinuté v Qt pro Symbian, bude pracovat i na zařízení Nokia MeeGo. Nové výroky pro druhou platformu chystáme ještě během příštího roku.“

A jak do toho všeho zapadá osud nadace? Mobilní trh prodělal zemětřesení, což se mimo jiné odrazilo i ve vedení společnosti a ve vnímání našich dosavadních aktivit. Výsledkem toho je mimo jiné zjištění, že vývoj platformy pod taktovkou nadace přestal být konkurenceschopný. Přesto jsem nesmírně hrdý na práci, kterou Symbian Foundation odvedla, nejvíce pak na loňské uvolnění celého jádra pod open source licencí, navíc čtyři měsíce před plánovaným termínem, říká Harlow. Jenže za korporátní rétorikou se skrývá již jen agónie a postupné rozpouštění nadace. S omezováním provozu a snižováním počtu zaměstnanců se má ostatně začít již teď. Jedno je tedy jisté, ať již nová strategie bude mít na Symbian dopad jakýkoli, pro Nadaci jde rozhodně o začátek konce.

Exit mobile version