Kdy je vhodné vybrat notebook nebo stolní počítač?

Prodeje stolních počítačů a notebooků jsou podle různých výsledků a výzkumů prakticky vyrovnané. Také ceny se výrazně srovnaly, pokud ovšem nekladete důraz na výkon. Některé firmy dávají svým zaměstnancům vybrat, jiné rovnou přidělí novému členovi týmu notebook. Postupně se podíváme na možnosti, ceny a konkrétní příklady již hotových sestav.

Dříve si uživatelé tuto otázku tak často nepokládali, jelikož cena a výkon byly dostatečné argumenty pro rozhodování. Dnes je cena notebooků stále nižší a výkon vzrůstá. V některých kategoriích se může zdát cena těchto skupin podobná a u těch cenově nejnižších tak tomu skutečně je. V současné chvíli můžete pořídit notebook za cenu levné počítačové sestavy s obdobnými parametry. Pokud potřebujete vysoký výkon, můžete se podívat po drahých a výkonných noteboocích. Ty ovšem mohou nabývat neskutečných rozměrů, kde už jen těžko lze mluvit o lehce přenosném počítači.

Protože je článek zaměřený především na nákup počítačů pro firmy, budu vycházet z již hotových sestav, které by měly být odladěny v oblasti kompatibility a stability. Řešení případných oprav pak může být efektivnější než v případě po dílu složených počítačů. Samozřejmě je možnost poskládat si vlastní řešení, které může přesně vyhovovat požadavkům.

Cena na prvním místě

Zatímco byl před Vánoci akčním hitem notebook pod hranici 10 000 Kč bez DPH s operačním systémem, nyní lze nalézt modely bez operačního systému s cenou pod tuto hranici. Pro porovnávání v této cenové kategorii bude nejnázornější následující příklad (ceny jsou uváděny orientační včetně DPH).

Mezi nejlevnější notebooky patří BenQ Joybook A52E, HP 530 a Acer Aspire 5315 s cenou okolo 10 000Kč. Jako konkurence může nastoupit počítačová sestava Acer Veriton M261, Fujitsu Siemens Esprimo P2411 s cenou 6 000 – 7 000 Kč. Součástí sestavy je ovšem pouze plně vybavená skříň, klávesnice a myš. Je tedy zapotřebí zakoupit monitor, UPS a reproduktory, aby byly možnosti alespoň částečně vyrovnány.

Ceny UPS se pohybují okolo 2 000 Kč a výše, u monitorů je to od 3 000 Kč a cena reproduktorů se pohybuje od hranice 500 Kč. Z toho jasně vychází, že notebook může být levnější než počítačová sestava. Jak notebook, tak počítačová sestava při vhodné volbě operačního systému postačí jak na kancelářské, tak na prezentační účely.

Na programování náročných aplikací apod. je zapotřebí výkonnějších a tím pádem i dražších modelů. V těchto případech bývá požadavkem dvoujádrový procesor s možností virtualizace, velkým množstvím operační paměti a monitorem s vyšším rozlišením. V této kategorii by mohly být mezi zajímavými kandidáty v oblasti notebooků HP Compaq 6715b, Toshiba Tecra A9 či IBM/LENOVO THINKPAD R61 s cenou začínající na 25 000 Kč s DPH.

Tyto notebooky nabízejí rozlišení 1680 x 1050, minimálně 1 GB operační paměti a součástí je i operační systém. Další investicí by tedy byl pouze další GB operační paměti. U stolních počítačů to mohou být sestavy jako HP Compaq dx7400 MT nebo Fujitsu-Siemens Scaleo Pa1545 s cenou okolo 14 500 Kč. K tomu je nutné pořídit monitor (5 000 Kč), UPS (2 000 Kč) a reproduktory (500 Kč). Jak je z výčtu vidět, u výkonnějších sestav už začínají být notebooky dražším artiklem.

Výkon a rozšíření

S narůstajícím výkonem narůstá i cena. U nákupu nového pracovního nástroje by neměla být hlavním kritériem co nejnižší cena, protože pak může být brzdou při práci jeho výkon, ergonomie nebo v případě potíží můžete být bez pracovního nástroje i desítky dní. Důležitým faktorem může být právě poskytovaný servis, který může opravit váš stroj do druhého dne přímo ve vaší kanceláři. Tyto služby nabízejí například společnosti Dell, Fujitsu-Siemens nebo Lenovo. Pokud hledáte co nejlevnější řešení do vaší kanceláře, může tuto práci zastoupit notebook levněji (především ve spotřebě). S narůstající cenou začínají být notebooky v nevýhodě.

Přesto, že notebookové komponenty dohánějí ty stolní, stále jsou o krok pozadu. Od notebooku tedy nelze očekávat ideální nástroj pro střih videa, práci s grafikou, či vývoj náročných aplikací. Hlavní výkonové omezení spočívá v pomalých pevných discích (SSD disky jsou stále drahé), nižší kapacitě, případně nedostatku grafického (grafické karty Quadro vyšší řady) a procesorového (4jádrové procesory) výkonu. Pro některé aplikace může být omezením i velikost a rychlost operační paměti, u notebooků je používán limit 4 GB. Pro výkonné stroje je vhodnější volbou stolní počítač, který lze snadno a levně rozšířit o další komponenty, případně navýšit výkon.

Padne do ruky

Stále malé procento uživatelů myslí při nákupu na pohodlnou práci. Hlavními kritérii bývá výše zmíněná cena, výkon, případně design. Pro dlouhodobé používání je v této kategorii jasný vítěz. Je jím právě stolní PC, u kterého můžete snadno dosáhnout ergonomického pracovního prostředí (monitor ve správné výšce, ergonomická klávesnice a myš). Těchto podmínek lze dosáhnout i u notebooku připojením externích periferií, ale to jsou již náklady navíc. Pro pohodlné používání notebooku s těmito periferii je užitečná dokovací stanice.

S ergonomií je na tom stolní počítač o něco lépe pouze do té doby, pokud není zapotřebí jeho častý přesun. V tom případě je notebook ideálním zařízením, ovšem i pak jsou různé volby. Na první pohled nemusí vypadat 15,4“ notebook s váhou 3 kg jako těžké a velké zařízení. Pro každodenní přenášení jsou tyto parametry nepraktické a je vhodnější vyhledávat hodnoty nižší. U ultramobilních zařízení (méně jak 12“) trpí především ergonomie při dlouhodobém používání.

Výhody a nevýhody

Na závěr tedy nelze jednoznačně říci, zda zvolit notebook či stolní počítač. Tento výběr je individuální a závisí na konkrétních požadavcích. Pro dlouhodobou práci na jednom místě je jednoznačně vhodnější volba stolního počítače, především pak s ohledem na ergonomii. V případě, že je práce vykonávána na více místech, může být notebook výhodnější investicí, ale je nutné důkladně zvážit požadavky. U práce na dvou místech může být pořízení dvou počítačů výhodnější. Změna komponent v notebooku není příliš snadná a mnohdy často finančně náročná. Pakliže potřebujete prezentovat svou práci kdekoliv, notebook je jasnou volbou.

Notebookům nelze vyvrátit hlavní výhodu, kterou je mobilita. Takto vybavený uživatel může vykonávat práci kdekoliv, dokonce i z domova. Toho je často využíváno, a proto se notebooky stávají v IT firmách častou formou odměny stejně jako mobilní telefony. Zaměstnanci mohou být z této odměny nadšeni a pracují i ve svém volném čase.

Trend je nakloněn na stranu notebooků – ty se vyrábějí ve stále větším množství. Cena tedy bude stále klesat. Výkon neustále narůstá, a tak jediným problémem může být ergonomie. Několikahodinová práce na notebooku nemusí být nijak obtěžující. Pokud je ovšem hlavní náplní práce na počítači, určitě tomu zahřívající se hlučný notebook s displejem hned nad klávesnicí nepomůže.

Exit mobile version