Nové evropské zákony donutí Facebook a Google respektovat soukromí uživatelů

Sociální sítě jako je Facebook a vyhledávače jako je Google budou čelit soudním postihům pokud nedodrží nově plánováná pravidla ohledně soukromí, která budou platit v Evropské unii. Oznámila to evropská šéfka spravedlnosti Viviane Redingová.

Redingová se chystá v průběhu následujících měsíců navrhnout radikální změnu již 16 let starých evropských zákonů týkajících se ochrany dat, aby zajistila větší kontrolu nad využíváním osobních informací.

Mnoho změn se bude týkat stránek jako je Facebook či Google, Microsoft a Yahoo, a to z důvodu zvyšujících se obav ohledně toho, jak využívají informace, které průběžně sbírají o osobních zvyklostech svých návštěvníků.

Redingová chce společnosti především donutit, aby umožnily uživatelům stáhnout zpět vešekerá data, která stránkám poskytli, což nazývá „právem být zapomenut“. Společnosti také budou muset upřesnit, jaké informace sbírají a za jakým účelem.

Vzhledem k tomu, že mnoho společností má své sídlo ve Spojených státech a svá data uchovává na místních serverech, měly by podle Redingové orgány, které dohlížejí na otázky soukromí v evropských zemích, dostat do ruky nástroje pro vynucení spravedlnosti i mimo Evropskou unii.

Jakákoliv společnost, která se pohybuje na evropském trhu, a jakýkoliv internetový produkt, který je určen pro zákazníky z EU, se musí podřídit evropským zákonům, uvedla Redingová v prohlášení. Aby evropské právo mohlo být dodrženo, musí být národním dozorčím orgánům umožněno podnikat právní kroky proti držitelům dat mimo EU.

Obavy ohledně soukromí vedly v minulém roce ke sporům s Washingtonem, poté co Evropský pralament vetoval dohodu s Evropskou komisí, která měla umožnit sdílení informací o bankovních převodech s protiteroristickými vyšetřovateli ze Spojených států. Dohoda musela být kvůli ochraně soukromí změněna ještě než stačila vejít v účinnost.

Nové evropské zákony jsou nicméně ještě daleko. Návrhy Redingové, které budou podány před začátkem července, budou muset být schváleny evropskými vládami a Evropským parlamentem.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version