Prodej Novellu Attachmate: budoucnost Linuxu v ohrožení?

Novell

Před pár dny oznámený prodej známého softwarového výrobce Novell do rukou mnohem méně známé investiční společnosti Attachmate je důležitější, než se na první pohled zdá. Tedy přinejmenším pro linuxovou komunitu sdruženou kolem open-source projektu openSUSE. Ten ohrožuje jak nejistota kolem budoucího rozvoje, tak především okamžitý odprodej nespecifikovaných technologií Novellu do rukou softwarové společnosti Microsoft v hodnotě 450 milionů dolarů. Bude tak dlouho neúspěšný prodej Novellu znamenat budoucí hrozbu pro Linux jako celek?


Sídlo společnosti Novell ve měště Waltham, stát Massachusetts

Před pár dny oznámený prodej softwarové společnosti Novell do rukou holdingové společnosti Attachmate představoval především završení několikaměsíčních snah o nalezení vhodného strategického partnera. Toho se přitom Novellu málem podařilo získat už v březnu letošního roku, kdy probíhala intenzivní jednání s investiční společností Elliott Associates. Ta ale nakonec neuspěla kvůli nízké ceně, když za převzetí Novellu nabídla cenu 5,75 dolarů (100 Kč) za akcii. Podle představenstva Novellu byla tato nabídka příliš nízká. Připomeňme si, že společnost Attachmate za Novell zaplatí zhruba 2,2 miliardy dolarů (zhruba 38,2 miliard Kč).

Podle dostupných informací pak Attachmate plánuje zachovat Novell jako samostatnou jednotku, která bude rozvíjet svůj byznys nezávisle na zbytku skupiny. V tuto chvíli také není jasné, jestli firma plánuje personální změny ve vedení Novellu.

Cena za Novell? 706 milionů dolarů…

Přestože společnost Attachmate v rámci oznámené dohody za Novell zaplatí na 2,2 miliardy dolarů (38 miliard Kč), náklady na akvizici budou ve finále několikanásobně nižší. Důvodů je několik, tím prvním je transakce v hodnotě 450 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč), kterou Attachmate ihned po koupi Novellu uzavřel s holdingovou společností CPTN Holdings LLC. O ní se více zmíníme dále. Tento obchod každopádně snižuje nutné náklady na zhruba 1,75 miliardy dolarů (okolo 30,4 miliardy Kč).

Druhým důvodem pro faktické snížení nákladů je velikost hotovosti a krátkodobých vkladů, které Novell drží na svých účtech. V případě hotovosti je řeč o zhruba 605,5 milionech dolarů (zhruba 10,5 miliardy Kč), krátkodobé vklady pak činí 437,9 milionů dolarů (okolo 7,6 miliardy Kč). Po jejich započtení tak Attachmate de facto zaplatí „pouhých“ zhruba 706 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč). Byť se na první pohled může zdát, že taková cena je příliš nízká, podle několika analytiků odpovídá zmíněných 706 milionů dolarů povaze a výkonu byznysu Novellu.

Nejcennějšími aktivy, které tak Attachmate za zmíněných 706 milionů dolarů nakonec získá, je bezesporu produktové portfolio společnosti Novell. To kromě placené linuxové distribuce SUSE Linux zahrnuje také aplikace určené pro správu uživatelů a uživatelských identit v rámci korporací. Z těchto dvou produktů také pochází většina příjmů společnosti. Mimo to Novell vyvíjí a prodává korporátní emailové řešení a operační systém Unix, zájem o oba dva produkty ale zažívá dlouhodobý pokles. Kromě licenčních produktů také Novell podporuje známou open-source linuxovou distribuci openSUSE.

openSUSE běží dál

Právě kolem openSUSE, respektive tedy jejího pokračování po převzetí Novellu Attachmate, se ihned po oznámení obchodu objevily rozsáhlé spekulace. Mnozí členové komunity poukazovali na možnost, že openSUSE dopadne podobně jako taktéž open-source projektem OpenSolaris, který technologická společnost Oracle ukončila okamžitě po převzetí kontroly nad výrobcem Sun Microsystems. V tuto chvíli se ovšem zdá, že openSUSE čeká lepší osud, tedy že bude i nadále fungovat tak jako dosud.

„OpenSUSE je velmi důležitou součástí celého obchodu kolem SUSE Linux“, uvedl na včerejší tiskové konferenci Jeff Hawn, CEO společnosti Attachmate a dodal: „Ani poté co dořešíme všechny právní formality, neplánujeme žádné změny současného vztahu mezi SUSE a openSUSE.“ Zdá se tak, že openSUSE je, alespoň pro tuto chvíli, v bezpečí.


Ve hře je i budoucnost openSUSE

Microsoft a koupě za 450 milionů dolarů

Druhou velkou neznámou je transakce oznámená spolu se samotnou akvizicí Novellu. Její podstatou je odprodej nespecifikovaného duševního vlastnictví Novellu v hodnotě 450 milionů dolarů (7,8 miliardy Kč) do rukou konsorcia CPTN Holdings LLC. Na tom by nebylo nic zarážejícího nebýt faktu, že za zmíněnou konsorciem nestojí nikdo jiný než softwarový gigant Microsoft.

Celá transakce je zvláštní z několika důvodů. Předně nebyla zveřejněna ani oblast, do které zobchodované technologie náleží, což je poměrně neobvyklé. Druhou zarážející věcí je realizace obchodu prakticky pouhých pár minut po úspěšné akvizici Novellu. To je poměrně zvláštní a svědčí to jak o velkém zájmu ze strany Microsoftu, tak pravděpodobně také velkém významu zobchodovaných technologií. V neposlední řadě pak obchod neproběhl přímo Novellem, respektive Attachmate, a Microsoftem, ten namísto toho zastupovala již zmíněná holdingová společnosti CPTN Holdings LLC.

Všechny tyto důvody dávají množství prostoru pro spekulace o charakteru technologií, které mohly být předmětem obchodu. V tuto chvíli se zdá, že šlo pravděpodobně o duševní vlastnictví spojené s některými částmi operačního systému SUSE Linux, jedná se ovšem jen o spekulace.

Ohrožení pro Linux?

Znamená tak prodej Novellu do rukou společnosti Attachment přímé ohrožení linuxových operačních systémů? Vzhledem k tomu, že neznáme záměry společnosti Microsoft a technologie, které firma za již zmíněných 450 milionů dolarů odkoupila, nemůžeme tuto otázku zodpovědět se stoprocentní spolehlivostí. I tak se ale lze domnívat, že prodej Novellu hrozbu nepředstavuje, tedy přinejmenším ne v krátkodobém horizontu.

Jinými slovy, ať bylo předmětem obchodu cokoliv, Microsoftu několik měsíců až let potrvá, než bude získané technologie schopen efektivně využít a uvést do prodeje. Technologický vývoj softwaru, toho linuxového nevyjímaje, se za tu dobu posune o kus dál a získané technologie tak pravděpodobně budou méně významné, než jsou nyní. Microsoft si tak ve finále bezesporu polepší, a to jak ve svém postavení vůči linuxové konkurenci. Bylo by ale naivní domnívat se, že několik technologií v hodnotě „pouhých“ 450 milionů dolarů by mu mohlo pomoci zcela porazit operační systémy postavené na Linuxu.

{seealso}
Zůstává ovšem otázkou, co bude s Novellem pod nadvládou společnosti Attachmate. Vzhledem k povaze a byznysu Attachmate lze očekávat, že Novell v následujících měsících projde restrukturalizací zaměřenou na zvýšení ziskovosti. V delším časovém období bychom se pak mohli dočkat významně inovovaných nebo některých zcela nových produktů. V horizontu několika let pak lze očekávat, že Attachmate Novell prodá za cenu značně převyšující nynějších 2,2 miliardy dolarů.

Exit mobile version