Moderované diskuze se pomalu uchycují v Čechách

Ruce

Velký rozruch způsobil nedávný přechod zpravodajského serveru Novinky.cz z volných diskuzí na moderovaný model. Jedná se přitom o logický krok, diskuse pod jednotlivými články na serveru Novinky.cz byly agresivními a vulgárními příspěvky proslulé a musely být, právě z tohoto důvodu, často rušeny. Proti kroku serveru Novinky.cz se zvedla vlna kritiky poukazující na omezování svobody projevu, vzhledem k tomu, že podobný krok chystají i další zpravodajské servery, měli bychom si ale raději začít zvykat.


Server Novinky.cz si pro vulgární příspěvky v debatách vysloužil přezdívku „Stoka
českého internetu“. Nový registrační systém by tuto pověst měl zlepšit.

Zpravodajský server Novinky.cz dosud všechny své diskuze moderoval pouze pomocí pravidelného procházení a mazání závadných příspěvků. Vzhledem k omezením, náročnosti a nepřílišné účinnosti tohoto systému se server rozhodl pro změnu. „Dosavadní způsob fungování diskusí bohužel svádí některé uživatele skrývat se za anonymitu a různými formami sabotovat civilizovanou výměnu názorů slušné většiny čtenářů,“ komentoval krok serveru Novinky.cz jeho šéfredaktor Vladimír Dušánek. „Proto jsme se rozhodli vyhradit přístup do nového názorového fóra jen uživatelům, kteří jsou ochotni projít korespondenční registrací,“ dodává.

Kdokoliv, kdo bude nyní chtít poslat svůj příspěvek k publikovanému článku na serveru Novinky.cz, bude muset výměnou poskytnout své jméno a adresu. Na tu bude doručen registrační kód, pomocí kterého se uživatel následně zaregistruje do systému. U každého jeho příspěvku tak bude navíc nově uvedeno jeho celé jméno a obec, ze které pochází.

Moderované diskuze zvyšují kvalitu článků

Moderované diskuze přitom oproti těm volným mají spoustu výhod. Předně jsou prakticky eliminovány jakékoliv agresivní, rasistické nebo vulgární komentáře, nehledě na to, že moderované debaty podporují faktické a informačně hodnotné diskuze, které dále zvyšují přínos článku. Nevýhodou je, že nutnost registrace může být pro některé uživatele odrazující, a než aby proces podstoupili, raději se možnosti diskutovat vzdají.

Model moderovaných diskuzí má na druhé straně také velké množství odpůrců. Ti nejčastěji argumentují omezením svobody slova, případně mazáním jejich článků ve chvíli, kdy s nimi provozovatel serveru nesouhlasí. Tento argument je ovšem platný pouze v případě, že se jedná spíše o blog, kde je diskuze podmíněná registrací, než o zpravodajský server. Ty se v naprosté většině případů chovají korektně a pokud daný diskusní příspěvek neodporuje žádným pravidlům, i přes případný osobní nesouhlas s autorem jej nemažou.

Moderované diskuze nejsou žádnou novinkou

Novinky.cz jsou prakticky posledním velkým českým zpravodajským serverem, který začíná své diskuze moderovat. Například na zpravodajském serveru iDnes.cz je nutné nejdříve zaregistrovat vlastní internetovou adresu a až po její aktivaci je uživateli povoleno přispívat do diskuze. Systém sice funguje, server iDnes.cz ale připravuje změny. „Připravujeme zpřísnění, protože nynější způsob registrace je příliš snadno opakovatelný i pro problémové uživatele. Korespondenční metoda je jen jedna z variant,“ uvedl šéfredaktor serveru Michal Hanák s tím, že tuto metodu už dlouho používají například aukční servery. Jak přesně ale bude nový způsob registrace na iDnesu vypadat, odmítl specifikovat.

Mezi další formy moderování diskuzí lze přitom zařadit i pravidelné procházení příspěvků. Takto funguje například server Aktuálně.cz, kde několik editorů všechny příspěvky pročítá a ty závadné maže. Oproti debatě, do které je vstup podmíněn registrací, je tento přístup zdlouhavější, nákladnější a nezaručuje 100% úspěšnost odstranění všech závadných příspěvků. Na druhou stranu, diskuze je bohatší.

Moderované diskuze jsou naprosto běžné i na zahraničních zpravodajských serverech, ne však v tak striktní podobě, jakou zavádí Novinky.cz. V případě většiny britských zpravodajských serverů je nutné podstoupit registraci, k níž ovšem stačí poměrně obecné informace. Výjimkou je deník The Guardian, který vyžaduje směrovací číslo, jež v Británii poměrně přesně určuje bydliště uživatele; u diskuzí na stránkách deníku The Sun platí věkové omezení 18 let. Stejně je na tom i většina belgických a francouzských zpravodajských serverů, kde k registraci stačí jen emailová adresa.

Exit mobile version