Nvidia kvůli sporu s Intelem pozastavuje vývoj nových čipových sad

nvidia

Společnost Nvidia, americký výrobce grafických karet, minulý týden oznámila, že pozastaví vývoj nových čipových sad určených pro mikroprocesory Intel. Jde o velmi razantní rozhodnutí, které souvisí s probíhajícím soudním sporem obou společností. Ten se týká nevyjasnění některých podmínek ve vzájemné dohodě o poskytnutí licencí.

Společnosti Intel a Nvidia v roce 2004 podepsaly dohodu o vzájemném poskytnutí licencí, podle které mohla Nvidia vyrábět kompatibilní čipové sady pro mikroprocesory z dílny Intelu. Čipová sada (čipset) představuje základní rozhraní, které umožňuje komunikaci mikroprocesoru s dalšími komponentami, jako jsou síťový či diskový řadič.

Nvidia tvrdí, že má na jejím základě právo vyrábět čipové sady založené na architektuře procesorů Nehalem, Intel s tím však nesouhlasí. Soudní spor, ve kterém se obě společnosti vzájemně žalují, odstartoval v únoru tohoto roku a zatím to nevypadá na jeho brzké rozřešení.

Nvidia se v této souvislosti rozhodla, že pozastaví investice do výzkumu a vývoje čipových sad pro nejnovější mikroprocesory Intelu. A to až do rozhodnutí soudu, které by však mělo být vyneseno nejdřív v příštím roce.

„Z důvodu nekorektních tvrzení, která Intel předkládá zákazníkům, tedy že nemáme licencovanou novou sběrnici DMI, je pro nás v podstatě nemožné obchodovat s čipovými sadami pro budoucí procesory,“ uvádí v prohlášení tiskový mluvčí společnosti Nvidia. Jednání Intelu v něm dokonce označuje za neférovou obchodní strategii.

Nvidia: Intel jedná neférově

Chuck Mulloy, tiskový mluvčí Intelu, odmítá, že by kterékoliv tvrzení společnosti bylo nekorektní či nepodložené. Podle něj se první neshody objevily už před dvěma lety a od té doby se nepodařilo najít vhodné řešení. „Snažili jsme se mnohokrát hledat cesty, které by problém vyřešily, ale neúspěšně,“ zdůvodňuje Mulloy, proč bylo potřeba začít řešit celou záležitost soudní cestou.

Podle analytiků by pozastavení financování vývoje mohlo pro Nvidii mít význam také z finančního hlediska. Čipové sady pro starší mikroprocesory totiž bude společnost i nadále prodávat, příjmy z této oblasti se tedy nezastaví. A prostředky, které by bylo vloženy do výzkumu a vývoje, mohou být použity například v oblasti grafických karet. Mluvčí společnosti však dodává, že inovace u starších čipových sad budou i nadále pokračovat.

Hlavním důvodem, proč Intel s licencováním pro architekturu Nehalem nesouhlasí, je především nově integrovaný paměťový řadič přímo v procesoru. Podle některých pozorovatelů za celou záležitostí stojí především snaha Intelu zbavit se konkurence a zákazníkům nabídnout vlastní nové produkty v oblasti čipových sad a integrovaných grafických karet.

Přečtěte si také

Intel versus Nvidia: boj ohledně licenčních dohod
Intel se musí vyjádřit k obviněním Evropské komise

Exit mobile version