• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

O vydání hackera Nikulina požádalo Rusko i Spojené státy

ČTK
24. 11. 2016
| Zprávičky

O vydání Rusa Jevgenije Nikulina, kterého v říjnu zadrželi kriminalisté v Praze kvůli podezření z hackerství, oficiálně požádalo vedle Spojených států i Rusko. USA muže viní z rozsáhlého napadení sítě Linkedin v roce 2012. Rusko na něj tento měsíc vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88.000 korun) spáchané v roce 2009. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

„Obě dvě extradiční žádosti, tedy USA a Ruské federace, budou postoupeny k provedení předběžného šetření Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Podmínky přípustnosti vydání bude muset státní zástupce posoudit ve vztahu ke každé extradiční žádosti samostatně,“ uvedla mluvčí.

Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Nikulin údajně 3. až 4. března 2012 využil internet k přístupu do počítačů patřících profesní sociální síti Linkedin a získal hesla jejích uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Velvyslanectví USA požádalo o mužovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničí letos 16. listopadu.

Ministerstvo zahraničí americkou žádost v úterý postoupilo ministerstvu spravedlnosti. Ve stejný den však ministerstvo spravedlnosti obdrželo extradiční žádost ruské generální prokuratury vydanou také 16. listopadu. „O vydání je žádáno pro skutek spáchaný dne 2. dubna 2009 v Moskvě spočívající v krádeži peněžních prostředků ve výši 3450 USD poškozené T.A.P., a to prostřednictvím elektronického platebního systému Webmoney,“ sdělilo ministerstvo. Doplnilo, že zatykač na Nikulina vydal letos 10. listopadu obvodní soud v Moskvě.

Podle dosavadní praxe obvykle mívá přednost žádost ze země, jejímž občanem je zadržený, tedy Rus by měl být vydán Rusku, uvedl internetový list Gazeta.ru. Nikulinovi podle něj také nabídli pomoc a zkušenosti s americkou justicí bývalí hackeři v čele s Igorem Klopovem, kterému se trest v americkém vězení za okradení miliardářů z žebříčku Forbes podařilo srazit ze 100 na 3,5 roku. Nikulinovi hrozí podle listu v USA až 30 let za mřížemi a milionová pokuta (bezmála 26 milionů Kč). Klopov za svého kamaráda označuje běloruského hackera Dmitrije Naskovce, kterého Česko v roce 2010 vydalo do USA, kde si odseděl 4,5 roku.

„V případě zadržení mimo USA může obviněný napadat vydání, obvykle se tyto věci vlečou od jednoho po tři roky (…), a vím i o několika případech, kdy k vydání vůbec nedošlo,“ řekl deníku Klopov, který nyní má v Moskvě spolu s dalšími bývalými hackery firmu, věnující se zabezpečování počítačů. Klopov nicméně připustil, že USA v drtivé většině žádostí o vydání uspějí a že ani neví o případu, že by americká porota obviněného osvobodila. Přiznání a spolupráce podle něj „skoro jistě“ zajistí mírnější trest.

Česká policie nadržela Nikulina v jednom z pražských hotelů ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). V Česku byl se svou přítelkyní. Po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, teď je ve vazbě. Jeho advokát Adam Kopecký uvedl, že o ruské žádosti o extradici zatím neví.

O přípustnosti mužova vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud poté, co státní zastupitelství podá návrh. „Pakliže se sejde více žádostí o vydání téže osoby, budeme posuzovat podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé z těchto žádostí samostatně,“ řekla ČTK mluvčí soudu Markéta Puci. Dodala, že po právní moci rozhodnutí soudu může nastat situace, kdy by bylo přípustné vydání do obou států. „Potom je na ministru spravedlnosti, aby rozhodl o tom, kterému státu bude tato osoba vydána,“ podotkla.

Poslední slovo tak bude mít ministr Robert Pelikán (ANO), který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí. Zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

Ruské velvyslanectví v Praze už dříve označilo postup USA za „součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům“. Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby zabránila extradici Nikulina do Spojených států.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025
Články

Útoky zaměřené na cloud jsou stále sofistikovanější kvůli automatizaci a vytrvalosti

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

ASP

Time management

AČRA MK

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.