O2 začala nabízet časově neomezenou certifikovanou ochranu elektronicky podepsaných dokumentů

Důvěryhodný archiv se primárně pokouší nastavit alternativu k nutnosti hlídat a obnovovat certifikáty u elektronicky podepsaných dokumentů či provádět notářskou konverzi na listinné dokumenty. Služba prošla zatím jako jediná v ČR certifikací Elektrotechnického zkušebního ústavu a může tak konkurovat datovým schránkám s elektronickými podpisy s dočasnou platností.


„Počátkem druhého pololetí 2012 bude ukončena platnost prvních elektronických podpisů, které vznikly při spuštění provozu datových schránek dne 1. 7. 2009. To znamená, že firmy, úřady a státní instituce, které nevyužijí O2 Důvěryhodný archiv a budou chtít mít 100% jistotu platnosti svých dokumentů i v budoucnu, budou muset své prošlé dokumenty pravidelně obnovovat. Do konce roku půjde odhadem až o půl milionu dokumentů,“ říká František Schneider, ředitel divize pro firemní zákazníky společnosti Telefónica O2 Czech Republic, která službu provozuje.

„O2 Důvěryhodný archiv přitom zdaleka neslouží jen pro listiny z datových schránek. Někteří z klientů už do něj ukládají i faktury. V budoucnu tedy očekáváme další diverzifikaci dokumentů,“ dodává ještě Schneider.

Uložení zpráv v O2 Důvěryhodném archivu poskytuje bez jakéhokoli časového omezení ověření jejich pravosti a v případě soudního sporu průkaznost, která z listin předkládaná spornými stranami je originální a pravá.

„Platnost podpisu, stejně jako v delším horizontu i časového razítka dříve či později vyprší. Je také zájmem adresáta elektronického dokumentu, aby si dokument udržel svou kvalitu originálu a bylo možno ověřit jeho pravost. V tomto případě je nezbytné u daného dokumentu zajistit pravidelné tzv. „přerazítkování“ či využít k podobnému účelu služeb specializovaného poskytovatele, mezi něž patří poskytovatel Důvěryhodného archivu“ prohlašuje Mgr. Robert Nešpůrek, LL.M., partner advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Letos podle odhadů vzroste počet firem, úřadů, státních institucí a jednotlivců zapojených do elektronické komunikace formou ISDS (Informační Systém Datových Schránek) o 10 – 15 %. Toto by mohlo vést k dalšímu rychlému nárůstu datových zpráv, kterých již nyní meziročně přibývá zhruba 20 procent.

Exit mobile version