Elektronické náramky: Odsunutí prvku moderní justice

Nová možnost trestání vězňů prostřednictvím tzv. domácího vězení prošla Vládou České republiky již před mnoha měsíci. Podle aktuálních zpráv však Ministerstvo spravedlnosti o rok odsunulo projekt domácího vězení. Zavést ho hodlá až v roce 2011. Podle plánu exministra Jiřího Pospíšila se v programu mělo ocitnout až tisíce drobných zlodějů či viníků dopravních nehod. Stát by tím dlouhodobě ušetřil na nákladech. V tuto chvíli ovšem chybí potřebné finace pro realizaci použití elektronických náramků, které by vězně hlídaly.

O odložení informoval zpravodajský server iDnes.cz, kterému poskytla informace mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. Ta uvedla, že účinnost zákona se odsouvá o jeden rok, na 1. ledna 2011.

Administrativní proces

Návrh zákona se nyní octl v Poslanecké sněmovně a je ve druhém čtení. Pozměněnou verzi tedy ještě musí posvětit poslanci a pak Senát a prezident. Stínová ministryně ČSSD Marie Benešová již dříve uvedla, že s návrhem souhlasí.

Kámen úrazu celého projektu spočívá především v cenách elektronických náramků a monitorovacího systému. Ty měly vězně hlídat, aby se nevzdalovali z domova, případně z práce. Použití systému se údajně osvědčilo v Británii. Právě tyto vysoké náklady jsou jsou důvodem dalšího odložení spuštění užití moderního bezpečnostního systému. Tuzemské ministerstvo spravedlnosti v ekonomické krizi disponuje pouze omezeným rozpočtem. A tak byl plán o rok posunut.

Jedná se o ve světě rozšířený a užívaný prvek justice, který už dorazil i k nám. Jedná se jistě o netradiční druh potrestání odsouzených lidí, ale světový trend je jednoznačný. Věznice jsou všude přeplněné a tak není trestance často kam umístit. Náklady na věznění lidí jsou čím dál vyšší a státy jsou nuceny hledat alternativní řešení.

Kapacita věznic nestačí, hledá se tedy řešení

Technologie stále postupuje dál a tak dochází k vynalezení i dalších možností praktikování domácího vězení a sledování jeho dodržování potrestanými jedinci. Ačkoliv je obecně známe spíše využití sledování pachatelů prostřednictvím GPS náramků se zabudovanými čipy, tak v únoru minulého roku bylo právě ve Velké Británii navrženo využívání nového systému. Britské Ministerstvo spravedlnosti, které také řeší problém přeplněnosti svých věznic, navrhlo využití RFID čipů pro vězně s domácími tresty.

Konkrétně to mělo fungovat podobně jako u označování psů, kdy by byl čip trestancům zabudován pod kůži. Miniaturní čipy se při chirurgickém zákroku vloží pod kůži trestanců k umožnění monitorování, jestli dodržují zákaz vycházení. Čipy s radiofrekvenční technologií RFID se dají svojí délkou přirovnat ke dvěma zrnkům rýže. Lze je skenovat a dokážou uskutečnit přenos osobních dat o jejich nositelích. To znamená informace o jejich identitě, adrese a záznamu o přestupku, kterého se dopustili.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl velkým promotérem realizace tohoto prvku justice. Podle autorů úpravy zákonů by tímto postihem mohli být potrestáni pachatelé za takzvané bagatelní trestné činy, které spadají do kategorie přečinů. Tak by mohlo dojít k potrestání vězˇů, jejichž společenská nebezpečnost není tak vysoká a je u nich menší pravděpodobnost, že by trestu domácího vězení nějak využili. Využití technologií k zajištění potrestaných vězňů je logické i z čistě praktických důvodů. Dlouhodobě by stát zavedením domácího vězení každopádně ušetřil. Jeden vězeň stojí v Česku denně přes 800 korun. V domácím vězení by náklady měly klesnout na 300 korun.

Již dříve Pospíšil popřel, že by se takto mohlo postupovat u opakovaných trestných činů. Vždy by to muselo být první provinění pachatele. Vězení v domově trestanců by mohlo trvat podle návrhů až dva roky. Trestanci by měli možnost chodit do práce, k lékaři, ale v době volna, tedy o víkendech, svátcích nebo od osmi do pěti hodin ráno, by nesměli domácí vězení opustit. Zákon dobu volna označuje jako víkendy, svátky či dobu od 20 do 5 hodin ve všední dny.

Nyní se s největší pravděpodobností počítá právě s GPS náramky pro vězně, dříve se ale ještě spekulovalo ohledně varianty, kdy by odsouzení byli pod neustálým dohledem probačních úředníků. Podle dřívějšího vyjádření ministra Pospíšila by ale tato druhá možnost nebyla reálně uskutečnitelná díky své obtížnosti.

Exit mobile version