• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Office 2010: Co můžeme očekávat?

Michal Polák
5. 11. 2009
| Články
sw

Tento měsíc by měla společnost Microsoft uvolnit veřejnou betaverzi kancelářského balíku Office 2010. V souvislosti s tím také sílí diskuze nad novinkami, které přinese. Vždyť se už primárně nejedná jen o Word, Excel a Powerpoint. Velmi očekávaná je kupříkladu webová verze balíku – konkurence pro Docs od Googlu.

sw

Works nahradí sada Starter

Jednou z hlavních novinek, která přijde s vydáním novými Office, je balík Microsoft Office Starter 2010. Jedná se o sadu aplikací určenou pro předinstalování na osobních počítačích. Dodnes jsme podobnou snahu mohli pozorovat podobnou strategii u zkušebních nejčastěji tříměsíčních verzí Office. Hlavní rozdíl u sady Starter bude v tom, že její funkce nebude časově omezená a bude se nabízet bezplatně za zobrazovanou reklamu. Hlavní aplikace bude představovat ořezaný Word a Excel. Svou funkčností by tak Starter měl stačit méně náročným uživatelům. Pokud budou vyžadovat editaci dokumentu podle některé „vyšší“ funkce, Starter jim nabídne samozřejmě placený přechod na některou čistě komerční verzi.

Svým způsobem by tak Starter mohl nahradit kancelářský balík Microsoft Works. S ním se můžeme relativně často setkávat v hlavní výbavě celé řady netbooků. Jedná se jednoduše o snahu, aby byl počítač alespoň trochu použitelný bez zakoupení dalších aplikací. Je tak velice možné, že si na přítomnost sady Starter na nových počítačích s Windows budeme muset zvyknout. Možná si nyní pokládáte otázku, jaký bude hlavní rozdíl mezi ořezaným Wordem a Wordpadem, který je součástí samotného operačního systému. Podle všeho půjde o to, že Starter dokáže zobrazit veškerý obsah v dokumentu (rovnice, grafy apod.), ale nebude je dále moci plnohodnotně editovat. Můžeme tak v podstatě očekávat aplikace pro plnohodnotné zobrazení a základní úpravy obsahu.

Licenční politika: komfortní a snadná, nikoliv však levná?

Licencí a možností přechodů, aktivací a upgradů bude celá řada. Samozřejmě základní možností pořízení sady Office 2010 bez jejího vyzkoušení je její zakoupení v krabicovém provedení v obchodě. Typicky se bude jednat o licenčně standardní provedení určené pro jakékoliv počítače bez omezení použití. Tato varianta přijde uživatele pochopitelně nejdráž. Vždyť současný Office 2007 s aplikacemi Word, Excel, Powerpoint a Outlook vás přijde na necelých deset tisíc korun bez daně. Microsoft sice ceny nadcházející verze neoznámil, ale vzhledem k dosavadnímu vývoji se dá tušit, že o žádné snížení cen nepřijde.

Další možností pořízení v běžném obchodě by měla být cenově zvýhodněná pro nákup s novým počítačem. V prodeji by měla také zůstat také verze pro studenty a domácnosti, která si získala mezi uživateli velkou přízeň. Vždyť donedávna se prodávala za lidových cca 1 500 korun s DPH. Nicméně současná doporučená cena by měla být vyšší, což se přenese i na Office 2010. Je tak možné, že jej za onu lidovou cenu prostě nepořídíte. Uživatelé budou mít také možnost zakoupení produktu ze zkušební verze, o čemž jsme vás již informovali v dřívějším článku.

Webový Office

Jednou z nejočekávanějších novinek je webová sada, kterou Microsoft nazývá Office Web Apps. Není třeba dodávat, že konkurovat má zejména Google Docs a jemu podobným řešením. Cílem je nabídnout na webu prostřednictvím webového prohlížeče maximálně funkční aplikace pro přístup odkudkoliv. Aplikace i budou umístěná na webovém serveru a uživatel by na ně mohl přistupovat prakticky z jakéhokoliv zařízení, jehož software – internetový prohlížeč bude kompatibilní se službou. V Microsoft Office Web by neměl chybět webový Word, Excel, Powerpoint ani OneNote. Jeho dostupnost v jednotlivých aplikacích však ještě není známa.

Hlavní změny ve Wordu, Excelu a Powerpointu

Hlavní změny v klasickém balíčku Office 2010 se budou týkat zejména funkcí v samotných stávajících nebo nových aplikacích. Inovace se však dočká i grafický interface. Půjde však spíše o vylepšení dosavadního a mírné osvěžení částečně i přizpůsobení novému operačnímu systému Windows 7. Hovoří o tom zejména aplikace střižené do světlejších barev odstínu světle šedé. Nicméně toto je spíše otázka názoru a vkusu každého uživatele. Změn by se mělo dočkat u hlavní tlačítko Office (hlavní menu), nicméně na to je ještě brzy.

Samotný Word by se měl dočkat zejména dodatečných funkcí, které nijak nenabourá současné zvyky uživatelů. Jmenovat můžeme kupříkladu náhled schránky ještě před vložením obsahu nebo pohodlnější vkládání snímků obrazovky (tzv. screenshotů). Asi nejpodstatnější změny se dotknou uživatelů pracujících v týmu a přes internet. V tomto ohledu bude celá sada Office značně vylepšená.

Excel bude všeobecně nabízet vyšší rychlost práce s daty ve větším množství, s čímž je spojeno nejvíce novinek v nové verzi. Stejně tak bude vylepšena podpora sdílené přes SharePoint a Windows Live v možné kombinaci s Web Apps.

Asi nejvíce podstatných změn přinese Powerpoint 2010. Všeobecně opět nabídne vylepšenou animaci objektů a nové přechody snímků. Zdaleka nejpřínosnější budou změny v práci s videem. Přibude možnost vkládat online video do prezentace nebo jí samotnou streamovat pomocí SharePoint nebo Windows Live. Většina uživatelů však ocení jednoduchý editor videa, který bude přímou součástí aplikace. Tu pak půjde jako celek vyexportovat do video souboru podle zvolené kvality.

Závěrem

Microsoft Office 2010 přináší celou řadu novinek a vylepšení stávajících funkcí. Většina stávajících uživatelů si určitě bude pokládat otázku, zda se jim přechod vyplatí. Odpověď pak naleznou zejména v nových funkcích aplikace, kterou primárně využívají. Microsoft Office a jeho standardní sada určitě nebude znamenat velký skok, jaký byl mezi verzí 2003 a 2007. Na podobné soudy je však ještě brzy. Hodnotit přínos nových Office budeme moci hodnotit až po vydání veřejné beta verze.

Přečtěte si také

AVG v nové verzi 9.0 pro malé a střední podniky
IBM chce zlepšit internetové surfování na mobilních telefonech
Microsoft překvapil analytiky, pokles tržeb je pod očekáváním

Rubriky: Internet

Související příspěvky

Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025
Zprávičky

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

6. 5. 2025
Kontaktní centra musí nabídnout telefon, chat, SMS a e-mailovou komunikaci.
Zprávičky

Skype po více než dvou desetiletích končí

5. 5. 2025
Články

WEDOS Protection ochránil web před kyberútoky

5. 5. 2025

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Remarketing

Bazický bod

Blender

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula
  • Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.