Ondřej Marek: Očekáváme další rozšiřování Linuxu

Na několik otázek týkajících se terminálových řešení, Linuxu a otevřených formátů nám odpověděl Ondřej Marek, regionální marketingový ředitel pro východní Evropu společnosti Citrix Systems.

Mohl byste se našim čtenářům ve stručnosti představit?

Jmenuji se Ondřej Marek a od roku 2002 pracuji ve společnosti Citrix Systems na pozici regionálního marketingového ředitele pro východní Evropu, v této funkci jsem zodpovědný za rozvoj trhu a podporu partnerského prodejního kanálu v daném regionu.

Naše firma se orientuje na oblast bezpečného přístupu k podnikovým aplikacím a datům. V posledních dvou až třech letech Citrix také výrazně rozšířil portfolio svých produktů, především se zaměřením na bezpečnost přístupu. V tomto trendu pokračuje nyní a bude jistě i v budoucnu.

Jak dlouho společnost Citrix v ČR působí?

Na zdejším trhu působíme od roku 1996, a to prostřednictvím našeho výhradního distributora pro ČR, firmy SOFT-TRONIK, která zajišťuje kompletní servis a školení našim partnerům, kteří řešení Citrix dodávají zákazníkům.

Podle současného dění v ICT bych řekl, že vám začíná období konkurenčních bojů – virtualizace a terminálová řešení jsou slova, která se objevují stále a všude – SLES, Red Hat, VMWare, Windows Terminal Services, NoMachine a další. Čím je řešení Citrixu zajímavé?

To máte úplnou pravdu, ve virtualizaci vidíme jako spousta jiných velkou budoucnost. Citrix dokázal za uplynulých 17 let vývoje produktů a technologií server based computing, že má na trhu dostatečně silnou pozici.
Konkurenci se snažíme čelit tím, že rozšiřujeme zacílení i na SMB sektor, protože dříve si nás lidé spojovali pouze s řešeními pro velké firmy. Naše nynější produkty jsou navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám zákazníků všech velikostí, a to již od 5 pracovních stanic. Klíčové aspekty, k nimž řadím náklady na provoz a návratnost investic našich produktů, patří k nejlepším na trhu. Specifickými výhodami jsou snadná správa, vysoká bezpečnost a nástroje pro plánování business continuity firem. Přestože většina aplikací dnes běží pod Windows, umíme doručovat i aplikace založené na Unixu, Linuxu nebo hostované aplikace.

Jakým způsobem podporujete Linux?

100% jej podporujeme na straně klientských zařízení, prostřednictvím Citrix Presentation Serveru (dříve MetaFrame) pro Unix pak i na straně serveru a máme také podporu pro linuxový webový server. Navíc některá naše zařízení podporují kernel Linuxu.

Když se podíváte na zákazníky Citrixu – jak je to s Linuxem? Stoupá jeho nasazování?

Stoupá hlavně na straně klientů, kde zhruba 10 % zařízení funguje pod Linuxem (PC a hlavně tenké klienty). Na straně aplikačního serveru se Linux prakticky nevyužívá, alespoň u našich zákazníků jde jen o výjimky. V těchto prostředích se Linux používá jako webový nebo souborový server.

Znám mnoho společností, které prostřednictvím Citrixu řeší problém celé IT infrastruktury na Linuxu a hlavního informačního systému na Windows – uživatelé pak používají Linux na stanicích a pouze k informačnímu systému na Windows se připojují přes Citrix, je toto řešení obvyklé?

Ano, to je velmi rozšířený způsob – koncoví uživatelé mají PC nebo tenké klienty s Linuxem a pak se připojují k Windows aplikacím. Citrix ICA klienty pro Linux jsou pro tyto scénáře velmi vhodné, viz moje předchozí dvě odpovědi.

Myslíte si, že jednou přijde doba, kdy budeme mít jen terminály a pracovat budeme na vzdálených strojích, které si budeme pronajímat?

V minulých letech jsme byli svědky úžasného rozšíření tenkých klientů ve firmách. V závislosti na odvětví trhu je to dnes od 20 do 60 % firem. Také mobilní zařízení a telefony (myslím tím zejména tzv. smartphony) budou stále rozšířenější a budou sloužit k přístupu k podnikovým zdrojům. Myslím, že doba, kdy si budeme tato zařízení pronajímat, je poměrně blízko, ale zřejmě to nebude řešení vhodné a akceptovatelné pro každého. Naše firma v tom vidí dobrou příležitost, takže tento koncept podporujeme.

Já osobně, když si představím, že svá data budu mít uložena u někoho, koho neznám, samotný systém si nemohu zkontrolovat – asi bych neměl dobrý pocit mít citlivé dokumenty jinde než na svém HDD.

No, to je otázka spolehlivosti a důvěryhodnosti hostovaných služeb a zejména jejich poskytovatele. Porovnejte si to třeba s poskytovateli a službami, které využíváte již dnes – mobilní telefon, e-mail, společnosti provozující kreditní karty atd. Když vám někdo ukradne notebook nebo se z jakéhokoli důvodu ztratí vaše data, budete si muset přiznat, že již dnes žijete s podobným bezpečnostním rizikem. Chci tím říct, že riziko zneužití vždycky existuje… bohužel.

Jak vidíte linuxový business v Evropě? Je na vzestupu, stagnuje nebo to s ním vypadá bledě?

Jak už jsem částečně odpověděl v předchozích otázkách, Linux je určitě na vzestupu v oblasti souborových, tiskových a webových serverů. Dále se mu daří ve specifických klientských prostředích jako například ve spojení s hardwarem tenkého klienta. Časem očekávám větší a větší „soužití“ a kompatibilitu Windows a Linuxu, zatímco tradiční unixové trhy budou skomírat nebo dokonce zaniknou úplně.

Plánujete nějakým způsobem spolupracovat na Open Source projektech, případně některé vaše technologie otevřít světu?

Plánujeme dále vylepšovat naše ICA klienty pro Linux, včetně příslušného Software Development Kit. Rozšiřování našeho webového serveru je také možno volně upravovat. Na druhou stranu linuxové kernely našich zařízení jako např. SSL brány Access Gateway jsou uzavřené a pečlivě zakódované, což je ovšem pochopitelné vzhledem k tomu, jaký účel má toto zařízení plnit.

Exit mobile version