Co nabízí současné internetové úschovny?

Při potřebě posílání větších souborů po Internetu narazíte často na zádrhel. Velikost přílohy e-mailu je omezená, a tak jsou jedinou možností odeslání objemově nemalých dat takzvané online úschovny. Těm se také dnes budeme věnovat a představíme si základní možnosti těch českých.

Slovo úvodem

Při potřebě zaslání dat mimo podnikovou síť se uživatelé nejčastěji uchylují k používání příloh v elektronické poště. V současné době se limit pohybuje většinou v řádech desítek megabajtů. To je samozřejmě pro fotografie anebo třeba pro audio a video soubory málo. Například Seznam umožnuje odeslat zprávu velkou maximálně třináct megabajtů. Další problém nastává v okamžiku, kdy příjemci nic nedorazí. Jeho schránka nedokáže soubory, které jsou od odjinud bezchybně odeslány, přijmout. Používání příloh v elektronické poště je tedy časově efektivní pouze v případě, že posíláte dokumenty anebo menší množství fotografií. Jednou z možností je také použití FTP. Na server nahrajete data a příjemci pošlete přihlašovací údaje, následně si je může sám stáhnout. Toto řešení se však řadě uživatelů může zdát značně komplikované.

My se zaměříme na online anebo chcete-li internetové úschovny, které mnohdy umožňují uložení dat o objemech v řádek stovek megabajtů a nabízejí celou řadu doplňkových funkcí. Jejich vznik je neodmyslitelně spjat s rozvojem Internetu, přesněji řečeno jeho rychlosti. V dobách vytáčeného připojení nemělo samozřejmě cenu posílat takto velká data. V současnosti tento problém z velké části odpadl a ze samotných online úschoven se staly mocné nástroje, bez kterých se mnohdy neobejdeme.


Snímek obrazovky s internetovou úložnou eDisk.

eDisk: zdarma i za poplatek

Na českém Internetu patří mezi nejznámější a z vizuálního hlediska nejzajímavější úschovna eDisk. Kromě placených služeb nabízí i bezplatné. Těch může využívat i každý neregistrovaný uživatel. Právě pro ty je k dispozici možnost, která se nazývá „rychlé nahrání souboru“. Odkaz je ihned na adrese www.edisk.cz a není potřeba jej dlouze hledat. Umožňuje nahrání souboru s maximální velikostí 100 megabajtů. Do přehledných kolonek pak může každý vyplnit e-mail, a to odesílatele i příjemce, kterému po nahrání systém automaticky odešle odkaz pro stažení. Přesto, že se za tuto službu neplatí, nahraný soubor zůstane uložený až po dobu třiceti dnů. Heslem se však chránit nemůže, možným opatřením je funkce smazání po prvním stažení.

Pokud vám nestačí tato bezplatná služba, pak se nabízí placená varianta. Jmenuje se eDisk naplno a bude vás stát 250 korun měsíčně anebo některý z dlouhodobých a zvýhodněných tarifů. Za tuto cenu vám nabídne 5 GB prostoru a maximální velikost jednotlivých souborů 250 MB. Ostatní limity pro počet stáhnutí a dobu nahrání jsou v tomto případě neomezené. Pocit jistoty také vytváří pravidelné jednodenní zálohy. Pokud si tuto službu chcete pouze vyzkoušet, i tato možnost na eDisku existuje. Nicméně svými funkcemi se rozhodně placené verzi nevyrovná. Pro případ nevyhovujících parametrů si můžete nechat navrhnout i individuální nabídku.

Uschovna.cz: upadající známost

Mezi další online úschovny se řadí s prozíravým názvem právě ta s adresou www.uschovna.cz. Přináší pouze jednu bezplatnou službu. Opět nesmí zásilka přesáhnout hranici 100 megabajtů, ale data jsou uložena na dobu maximálně 14 dnů. Omezen je také počet stáhnutí na pět. Nicméně najdou se i kladné body. Například při jednom nahrání je počet souborů omezen na šest, pouze jejich součet nesmí překročit hranici daného limitu. Bohužel po stránce vzhledu prostředí na mne nezanechala dobrý dojem, který ještě umocňují reklamní bannery. Chtělo by to také trochu omladit. V současnosti nepatří službami mezi absolutní špičku, ale v některých případech se použít dá a nabízí možnou alternativu.


Snímek obrazovky s internetovou úložnou Depo.

Depo: především jednoduše

Společnost České Radiokomunikace zřídila úschovnu s názvem Depo a najdete ji na adrese www.depo.bluetone.cz. Vzhledově se vyznačuje především svou uživatelskou přívětivostí a jednoduchostí. Stejně jako předchozí bezplatné služby umožňuje nahrání maximálně jednoho stomegabajtového souboru v jedné relaci. Uložený zůstane po dobu jednoho týdne, což sice není mnoho, ale na druhou stranu je to čas dostačující. Do limitující kapacity můžete opět sčítat menší. Možnost nahrání je ihned z první stránky, která se vám po zadání odkazu zobrazí. Stejně tak se soubor i jednoduše stáhne.

Na závěr

V současnosti naleznete celou řadu bezplatných internetových úložen. Mají většinou společnou velikost limitu a jsou časově omezené. Pokud nevyžadujete množství funkcí a dlouhou dobu záznamu, pak jsou v tomto směru vhodné všechny zmíněné online úschovny. Nejkomplexnější na českém Internetu je eDisk. Podle možností nabízených služeb a jeho uživatelské přívětivosti se mu v mnoha ohledech nevyrovná žádná jiná česká úschovna. Pro nejjednodušší využití se naskýtá Depo od Bluetonu, je graficky příjemné a jednoduché.

Úkolem dnešního článku nebyla kritika anebo vyzdvihování některých služeb nad jinými, ale především rychlý průlet některými českými úschovnami a popis jednotlivých služeb. Existuje jich ještě celá řada, ale popsání všech nebylo cílem. Podělte se o své názory na vaši oblíbenou internetovou úschovnu dat.

Exit mobile version