OpenXML přes kritiku standardem, vyšetřování pokračuje

Technická komise Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC) ukončily po více než čtrnácti měsících formální přezkoumávání návrhu mezinárodního standardu (DIS) 29500: Office Open XML. Návrh předkládala organizace Ecma International. Stále také pokračuje vyšetřování ze strany Evropské komise. Ta zkoumá, zda přijetím standardu nebyl ohrožen softwarový trh.

Přijetí formátu jako standardu již dříve kritizovala například česká organizace Společnost pro výzkum a podporu Open Source (OSS Alliance), která se zabývá podporou open source v České republice. Podle ní v této oblasti již existuje standard ve formě formátu ODF. „Dostali jsme se do stavu, kdy standardy neslouží k tomu, k čemu byly určeny, ale jsou nástrojem obchodního a politického boje,“ myslí si Filip Molčan, předseda OSS Aliance. Pro nový standard vyslovil ve čtvrtek 20. března souhlas také Český normalizační institut (ČNI). Přitom v prvním kole byl institut proti schválení standardu. Open XML se tak připojil k HTML, PDF a ODF jako další uznávaný otevřený formát pro práci s elektronickými dokumenty.

Stále také pokračuje vyšetřování Evropské komise, která zkoumá, zda Microsoft ve svém úsilí standardizovat Microsoft Office Open XML neporušil rovnováhu trhu. Komise poslala několik různých žádostí zúčastněným evropským zemím. Osloven byl rovněž samotný Microsoft, který přislíbil plnou spolupráci. Tom Robertson, šéf pro oblast systémové spolupráce a standardů, také upozornil, že některé firmy se chovají přesně jako jejich společnost. Přitom za to nejsou údajně nikým kritizovány. Například zaměstnanci Google, kteří nesouhlasí se standardizací Open XML, se připojili tři dny před volbou k dánské národní komisi.

Za českou stranu byl zpracovatelem souhlasu Jiří Kosek, který ve své zprávě z 12. března 2008 přijetí formátu doporučil. „Osobně jsem byl překvapen tím, jakou nesmyslnou anti kampaň některé subjekty vedly, a obávám se, že těmto subjektům ani samotnému ODF to moc neprospělo,“ uvedl Kosek v rozhovoru pro server AbcLinuxu.cz. Podle něj se oba formáty nijak navzájem nevylučují. Za největší přínos považuje možnost formátu Open XML prezentovat dokumenty z kancelářského balíku MS Office.

Softwarová společnost Microsoft ve svém prohlášení uvedla, že je otevřený standard Open XML podporován napříč softwarovým průmyslem pro použití na řadě platforem, včetně Linuxu, Windows, Mac OS a Palm OS. Firma tvrdí, že se na vývoji řešení založených na Office Open XML podílí stovky nezávislých tvůrců softwaru a poskytovatelů technologických platforem. Jako příklady uvádí společnosti Apple, Corel, Sun Microsystems, Microsoft a Novell.

Související zdroje:
Česká republika schválila kontroverzní ISO standard
Proč mít radost, že byl Office Open XML standardizován
EU investigation into Open XML vote still ongoing

Exit mobile version