Operační systémy nemohou být nikdy bezpečné, říká Kaspersky

Keyboard

Operační systémy jsou nedostatečně zabezpečeny a jak říká Eugene Kaspersky, výkonný šéf ruské bezpečnostní firmy Kaspersky Lab, zůstane tomu tak i do budoucna. Je totiž v povaze operačních systémů a potřebě uživatelů instalovat neověřené aplikace, takže nemohou být bezpečné, ani kdyby se jejich výrobci snažili sebevíc. Eugene Kaspersky to řekl tento týden na konferenci při své návštěvě Sydney.


Eugene Kaspersky, spoluzakladatel bezpečnostní firmy Kaspersky Lab

„Pravdou je, že většina operačních systémů, Windows, Linux i Mac jsou navrženy jako nezabezpečené. Mnoho lidí říká, že systém Mac je bezpečný, protože pro něj neexistují žádné viry.“ Opak je však pravdou, takové viry existují a dá se prý očekávat, že jejich výrobci se na Mac v budoucnu ještě více zaměří. Jeho uživatelé zažijí krušné časy, řekl doslova.

Bezpečný operační systém je podle něj takový, který nepovoluje instalaci jakýchkoliv nepodepsaných aplikací. Podepsané aplikace jsou takové, které jsou vyvíjeny částečně ve spolupráci s výrobcem operačního systému a jejich vypuštění do světa předchází rozsáhlé testování.

Bezpečný operační systém v nedohlednu

„Pokud můžete instalovat a spouštět nepodepsané aplikace, znamená to, že se vám do počítače může dostat i škodlivý program,“ vysvětluje Kaspersky a dodává, že bezpečný operační systém má pouze omezený počet aplikací služeb, které je možné používat.

To je samozřejmě na úkor funkčnosti a podobný systém by na trhu nebyl úspěšný. Navíc ověření a certifikace jednotlivých aplikací je časově velmi náročné a tento proces by se musel opakovat pokaždé při vydání nových verzí. Tyto důvody jednoduše zabraňují tomu, aby byly operační systémy zcela zabezpečené.

Kaspersky hovořil také o tom, že malware se v poslední stále častěji době stává produktem organizovaných skupin, které v nich vidí především zisk. Nadšence, kteří viry tvořili často pouze pro zábavu, vystřídali placení programátoři a nové škodlivé aplikace jsou tak mnohem sofistikovanější a je jich více.

Firma Kaspersky Lab za loňský rok nashromáždila více než 20 miliónů různých vzorků škodlivého malwaru, což je desetkrát více než v předchozích letech. Za poslední rok bylo z bankovních účtů podle odhadů celosvětově zcizeno 100 miliard dolarů. Narostl také počet kyberteroristických a kyberšpionážních útoků a tento trend má do budoucna pokračovat. Podle Kasperského je proto potřeba hledat nové cesty, jak moderní informační svět zabezpečit.

Přečtěte si také

Bezpečnostní záplaty pro produkty Microsoft
Tvůrci virů se zaměřují na hudební formát MP3
Ceny bezpečnostního softwaru neodpovídají jeho kvalitě
Ruské kyberútoky na gruzínské stránky pokračují“

Exit mobile version