Oracle koupí BEA a zřejmě dostihne konkurenční IBM

Mezi společnostmi Oracle Corporation a BEA Systems došlo k uzavření definitivní dohody o akvizici, na jejímž základě výrobce podnikového softwaru Oracle koupí rivala BEA Systems za 8,5 miliardy dolarů. Přitom v říjnu loňského roku představitelé BEA odmítli nabídku Oracle na koupi za částku dosahující 6,6 miliard. Uskutečnění transakce odsouhlasilo nejvyšší vedení BEA Systems, nyní se ještě čeká na souhlas akcionářů a antimonopolních úřadů. Akvizici lze chápat jako dobrý taktický tah proti konkurenční společnosti SAP, která hodlá koupit firmu Business Objects.

Již v říjnu minulého roku se spekulovalo o zájmu Oracle o koupi BEA. Tehdy Oracle nabídl, že odkoupí BEA za částku dosahující přibližně 6,6 miliard amerických dolarů. Firma BEA sama neprojevila aktivní zájem o uzavření transakce.

Spekulovalo se především o tom, že BEA tlačí k prodeji její důležitý investor, kterým je Carl Icahn. Investor Icahn je vlastníkem 13% podílu balíku akcií a prosazoval názor, že by BEA prospělo být součástí nějaké větší korporace. Nakonec BEA Systems první nabídku Oracle zamítla. Podle agentury AFP Icahn nyní sloučení obou společností doporučuje a mezi akcionáři pro něj bude hlasovat.

Propojení technologií BEA a Oracle

Nyní již k dohodě došlo. Oracle odkoupí všechny volně obchodované akcie společnosti BEA za 19,375 dolaru v hotovosti. V říjnu činila nabízená cena za akcii 17 dolarů. Současná nabídka Oracle na 8,5 miliardy dolarů je o 7,2 miliardy dolarů vyšší než zůstatek hotovosti společnosti BEA 1,3 miliardy dolarů. Prezidentka a finanční ředitelka společnosti Oracle Safra Catz očekává, že tato transakce bude mít růstový efekt o jedno až dvě procenta na non-GAAP zisk společnosti Oracle už v prvním celém roce po uzavření dohody.

Larry Ellison, generální ředitel společnosti Oracle, očekává, že middleware produkty Oracle a BEA budou bez potíží spolupracovat a v budoucích letech budou plně podporovány. „Tato transakce urychlí prosazování middlewaru založeného na Javě a architektury SOA, rozvine také inovace softwarové infrastruktury podnikových aplikací,“ řekl prezident společnosti Oracle Charles Phillips. Kromě toho očekává, že Oracle posílí pozici společnosti na klíčových trzích, jako je Čína.

Důležitým faktorem je podíl na trhu

Podle analytické společnosti Gartner má Oracle jako hlavní motiv k uskutečnění akvizice zvýšení svého podílu na trhu. Definitivní uzavření dohody bude znamenat to, že Oracle svými zisky dosáhne druhého místa hned za svým konkurentem, kterého představuje americký výrobce IBM.

Tyto dva subjekty následně budou držet majoritní podíl na trhu s middleware založeným na Javě, a to s výrazným náskokem oproti ostatním konkurentům na trhu. Oracle s IBM tak získají konkurenční výhody také nad společností Microsoft, která ve svých aktivitách upřednostňuje spíše jiné oblasti.

Analytici Gartner také odhadují, že doba, než příslušné úřady schválí uskutečnění akvizice, může mít jistý vliv na obchodování obou firem. Například by se negativně mohla projevit nejistota u stávajících a potenciálních zákazníků BEA. Zákazníkům Oracle by zase mohlo vadit, že by si museli kupovat nyní nové produkty z produkce BEA, které by nahradily ty, na které dosud byli zvyklí u Oracle.

Oracle navíc doteď nenaznačil, jakým směrem se bude ubírat jeho výrobní strategie ve chvíli, kdy ke koupi BEA dojde. Nejistota klientů Oracle a BEA by se tedy mohla projevit ve vzniku příležitostí pro konkurenční firmy jako IBM, Software AG, Tibco Software, Progress Software nebo Red Hat. Ovšem půjde pravděpodobně o příležitosti pouze krátkodobého charakteru, dokud nedojde k plné konsolidaci Oracle.

Související
Oracle plánuje akvizici firmy BEA za 6,6 miliard dolarů
Oracle za druhé čtvrtletí vykazuje o 20 procent vyšší GAAP zisk
IT byznys: Oracle žaluje konkurenční SAP

Exit mobile version