Oracle: Linux je naší primární vývojovou platformou

Na to, jaký má Oracle vztah k Linuxu a Open Source, čím jsou pro něj otevřené technologie zajímavé či jak je to s Oraclem a menšími zákazníky, nám odpověděl Pan David Krch ze společnosti Oracle.

Mohl byste se představit čtenářům? Jakou pozici ve společnosti Oracle zastáváte?

Nyní pracuji ve společnosti Oracle Czech na pozici Technology Sales Consultant, kde jsem zodpovědný za podporu prodeje technologických produktů Oracle. Od roku 2002 se specializuji na podporu prodeje databáze Oracle a témata související se zajištěním provozu, jako je bezpečnost a vysoká dostupnost.

Jaký je váš vztah k Linuxu?

Čistě uživatelský. To ostatně platí i pro MS Windows. Nekompiluji jádro, neprogramuji X Windows aplikace, ani nic podobného. Pravda, párkrát jsem si Linux nainstaloval – se stejnou úspěšností jako MS Windows.

Jak je to vůbec v současné době s Oraclem a jeho podporou Linuxu?

Oracle dlouhodobě spolupracuje s předními distributory Linuxu a naše Linux Kernel Group dokonce přímo přispívá do kódu těchto distribucí. Naše aktivity se samozřejmě především soustředí na oblasti, které pomáhají rozšíření Linuxu v prostředích náročných podnikových datových center. V minulosti jsme například vytvořili knihovnu umožňující asynchronní přístup k diskovým zařízením, vytvořili jsme také clusterový souborový systém Oracle Cluster File System, který se stal přímo součástí linuxového kernelu.

Z pohledu produktové podpory je důležitý program Unbreakable Linux, díky kterému je Oracle schopný poskytnout zákazníkovi provozujícímu naše produkty na Linuxu vyšší úroveň podpory, než u jiných operačních systémů. Díky tomu, že jde o open source software a díky našim úzkým vztahům s RedHat a Novellem, jsme schopni v rámci běžné produktové podpory, vedle problémů v našem software, pomoci zákazníkovi, i pokud je problém na úrovni Linuxu. Zákazník tak získal společné místo, které mu dá jistotu, že jeho problém bude vyřešen.

Dalším důkazem významu Linuxu je myslím i skutečnost, že se během posledních let Linux stal pro naši technologickou divizi primární vývojovou platformou. Oracle Database, Oracle Application Server i Oracle Collaboration Suite jsou tak nejprve vyvíjeny na Linuxu a teprve poté portovány na jiné OS.

Jak se stavíte k ostatním Open Source projektům? Nedělají vám vrásky na čele například open-source databázové systémy?

Open Source nevidíme jako hrozbu, spíše jako příležitost. Již několik generací našeho aplikačního serveru například využívá web server Apache. Dlouho nám propagátoři open source doporučovali distribuovat databázi v open source režimu. Stalo se. Díky akvizicím firem SleepyCat Software a InnoBase se pod hlavičkou Oracle distribuují jedny z nejúspěšnějších open source databází – Berkeley DB a InnoDB. I po akvizicích jsou přitom tyto produkty dále rozvíjeny a poskytovány jak formou open-source licence, tak i komerční, jako tomu bylo před akvizicí. Tyto projekty navíc mohou nyní využívat zkušeností, které Oracle v oblasti databázových technologií za poslední tři desítky let získal. Také pro řadu zákazníků jsou nyní tyto technologie zajímavější, neboť za nimi stojí silná a důvěryhodná společnost Oracle.

Oracle byl vždy chápaný jako velká společnost pro velké zákazníky, změnil se tento pohled na váš business?

Oracle si svou pozici skutečně vybudoval u velkých zákazníků s náročnými požadavky v oblasti výkonu, dostupnosti i zabezpečení. Během posledních let jsme však svou pozornost upřeli i na trh malých a středních firem. V současné době již máme pro tento trh nejen produkty – vždyť nejnižší edice Oracle Database je poskytována zdarma, ale i síť partnerů, kteří na tomto trhu dlouhodobě operují, například K2 Atmitec nebo Aktis (tvůrce softwaru ABRA).

Jak Oracle podporuje Linux či Open Source?

O naší podpoře Linuxu i o našich aktivitách v oblasti open-source databázových systémů jsem již hovořil. Vedle toho jsme velmi aktivní i v řadě dalších oblastí. Z aktivit posledních měsíců mohu jmenovat například darování technologie ADF Faces do projektu Apache MyFaces – JSF komponenty umožňující rychlý vývoj webových aplikací. Jiným příkladem je například Toplink Essentials – open source verze naší úspěšné technologie pro objektově-relační mapování, která se stala referenční implementací standardu JPA (součást EJB 3.0).

Troufnete si odhadnout, kolik procent vašich řešení v ČR využívá Linuxu či jiných Open Source aplikací/technologií?

Čísla týkající se podílu Linuxu jako provozní technologie pro naše technologie nemám k dispozici. Očekával bych, že to bude někde kolem 20 %. U některých technologií, jako je například Real Application Clusters, je tento podíl dokonce ještě vyšší – celosvětově to podle naší interní statistiky může být až 28 %.

Navíc jak jsem již napsal dříve, každý uživatel Oracle Application Server či Oracle Collaboration Suite využívá web server Apache.

Pokud byste byl podnikatel či šéf IT oddělení, pořídil byste do firmy OpenOffice.org 2 nebo MS Office 2007?

Dost těžko se mi na to odpovídá, ani s jednou z obou uváděných verzí nemám zkušenosti. Navíc minimálně v jednom z obou případů je zatím dostupná jen beta verze a nemyslím, že je dobrý nápad používat beta verze v běžném provozu. Náklady jednoznačně nahrávají open source. Důležité ale je zvážit otázku výměny souborů mezi uživateli. Zvolil bych takový software, aby uživatelé museli co nejméně konvertovat příchozí a odchozí soubory. U velké firmy, kde je většina dokumentů interních, bude podle mne právě z tohoto důvodu masové nasazení open source kancelářského balíku snazší. Naopak v malé firmě nejspíš častěji narazí na požadavek zákazníků a dodavatelů poskytovat dokumenty ve formátech MS Office.

Co podle vás v linuxovém světě nejvíce chybí?

Linuxu se pořád nedaří prosadit se na trhu desktop počítačů. Nejde přitom o Linux samotný. Myslím si, že z pohledu běžného uživatele již mezi ovládáním Windows a Linuxu není větší rozdíl. Problém vidím skutečně v rozšířenosti kancelářského software. Ostatně, co jiného vedle e-mailového klienta a webového prohlížeče drtivá většina uživatelů používá. Snaha o co nejúplnější konverzi mezi formáty je určitě krok správným směrem, pro běžného uživatele je to ale pořád komplikace navíc.

Jak se díváte na aktivity společnosti Microsoft kolem otevřených formátů, jmenovitě kolem MS Open XML? Myslíte si, že má ODF ambice stát se novým standardem v oblasti dokumentových formátů?

Detailně tyto aktivity nesleduji. Obecně si ale myslím, že otevřený formát pro výměnu dokumentů může dále zjednodušit nejen výměnu dokumentů, ale je důležitý i při řešení problémů správy dokumentů, včetně vyhledávání a dlouhodobé archivace. Nejde přece jen o to uložit smlouvu na 20 let. Za těch 20 let musím mít také k dispozici software a hardware, pomocí kterého půjde dokument otevřít.

Pokud bych byl šéf IT oddělení společnosti, která staví své ICT na Linuxu a Open Source, proč bych si měl vybrat právě Oracle jako svého partnera?

Ze stejných důvodů, z jakých bych vám doporučil Oracle na kterékoliv jiné platformě. Naše produkty jsou považovány za technologickou špičku v oboru a velikost naší firmy by vám měla zaručit i dlouhodobou podporu. I pokud nejste zrovna firma velikosti General Electric, mohou pro vás být zajímavé naše zkušenosti z velkých projektů. Je to pro vás záruka toho, že ať se vaše firma vydá kterýmkoliv směrem, vyroste do libovolné velikosti a bude řešit libovolné problémy s provozem IT, nejspíš již naše produkty v podobné situaci byly použity a v Oracle se vždy najde někdo, kdo již s podobným projektem má zkušenosti.

Používáte sám Linux nebo některé Open Source produkty? Které?

Jsem v přechodovém stádiu, pro demonstrace našich produktů obvykle používám Linux. Jde o naše vývojové prostředí, a tak jsou na něm nejdříve uveřejňovány nové verze našich produktů. Mám jej ale ve virtuálním stroji VMWare, neboť stále ještě dostávám příliš mnoho dokumentů ve formátech MS Office na to, abych přešel úplně.

Děkujeme za rozhovor

Exit mobile version