OS Android má 4 % mezi smartphony, a co rok 2009?

Petr Švec , 30. prosinec 2008 06:25 12 komentářů

Google logo
Googlem představený operační systém Android se stal jednou z hlavních událostí roku 2008. Zatím jej sice využívá jen jeden jediný mobilní telefon, neuplyne ovšem ani den, aby se o tomto operačním systému neobjevila nějaká nová zpráva. Mezi nimi dominují právě ty o dalších společnostech, které pro své smartphony vybraly právě Android. Pojďme se podívat na to, co nového Google Android přinesl a co od něj ještě můžeme očekávat.

G1
G1, první mobilní telefon s OS Android

Prvním, kdo se rozhodl nasadit Android do svých telefonů, je překvapivě mobilní operátor T-Mobile. Pod jeho jménem byl v říjnu 2008 představen G1 (neboli HTC Dream), tedy první zařízení využívající OS Android. Jeho úspěšný vstup na trh a dobrá konkurenceschopnost vůči zavedeným výrobcům následně z platformy Androidu učinila řešení, po kterém se poohlíží i další výrobci mobilních telefonů. Za všechny jmenujme Samsung, Huawei nebo Lenovo, kteří své Android telefony představí v průběhu roku 2009. Podle neoficiálních informací také T-Mobile připravuje inovaci v podobě zařízení s označením G2. Ten by se na trh měl dostat už v průběhu února příštího roku.

A co je vlastně na Androidu tak nového, že se tento systém stal velmi rychle tak populární? Na rozdíl od platforem Windows Mobile, Symbian a částečně také Mac OS těží Android ze své provázanosti s internetovými aplikacemi Googlu, což mu dává silnou konkurenční výhodu. Google dlouhá léta pracně budoval své internetové aplikace, GMailem počínaje a Google Docs a prohlížečem Chrome konče. Kromě toho se čile věnoval možným akvizicím na trhu a do jeho portfolia tak patří například internetový portál YouTube. A je to právě integrace těchto aplikací, co z Androidu dělá velmi dobrý operační systém současnosti.

Stejně jako příchod iPhonu byl i příchod Androidu svým způsobem zlomovým. iPhone byl ve své době nadčasový a velice inovativní. Přeci jen o dotykovém displeji u mobilních telefonů si ostatní výrobci mohli nechat jen zdát, stejně jako o mnoha dalších doplňcích a vylepšeních. Oproti tomu Android, resp. telefon G1, přichází s maximálním provázáním na webové služby a aplikace a jejich širokou nabídkou.

Druhá strana věci


Pár much se vždycky najde a nejinak je tomu i u Androidu. Dětským neduhem, který ale časem přejde, je nedostatek jakýchkoliv aplikací třetích stran. SDK byl sice uvolněn již koncem září 2008, přesto se doplňkové aplikace dají stále počítat maximálně na stovky. A to je v kontrastu ke statisícům nejrůznějších programů a rozšíření pro Windows Mobile a Symbian opravdu kriticky málo. Jak ovšem bylo řečeno, tento neduh časem přejde.

Google, resp. OHA (Open Handset Alliance), která za systémem oficiálně stojí, se poměrně elegantně zbavil nutnosti neustále sám financovat kompletní Android. Celý projekt postupně převádí na open-source. Nyní je tak část kódu, tzv. Cupcake, dostupná pro programátory, kteří mohou přidávat a upravovat vlastní kód. Postupem času bude jako open-source dostupný celý operační systém. Tento způsob sice Google nic nestojí, na druhou stranu se vzdává jakéhosi výhradního práva na naprostou kontrolu vývoje a směřování systému.

Android

Jako problém je také možné vidět univerzálnost, se kterou Android přichází, tedy fakt, že jej bude moct využít prakticky kterýkoliv výrobce mobilních telefonů. Podívejme se na to z druhé strany – iPhone je dobrý i proto, že se jedná o jediný svého druhu a optimalizovat software pro jeden typ zařízení je vždy jednodušší a vede to k lepším výsledkům. Oproti tomu Windows Mobile mohou fungovat na širokém spektru zařízení, což ovšem čas od času vede k menším problémům, zatuhnutím atp. Například mobilní telefon G1 byl vyvíjen ve velice úzké spolupráci mezi T-Mobilem, HTC a Google, je ale nepravděpodobné, že by Google tak silně asistoval při vývoji každého zařízení určeného pro jeho systém. Android nyní spadá spíše do druhé kategorie, tedy po bok Windows Mobile. Nyní je ale těžké odhadnout, jakým směrem se bude systém vyvíjet dále, klíčový bude rok 2009.

Co nás čeká v roce 2009


Otázkou stále zůstává, na co se tedy můžeme těšit v roce 2009. Předně na širší paletu telefonů s OS Android. Přeci jen, G1 může být dobrý telefon, na druhou stranu možnost vybrat si z několika modelů není nikdy na škodu. Pro rok 2009 svá zařízení ohlásili i někteří velcí výrobci. S Androidem se tak budeme moci setkat v modelech od Samsungu, Sony Ericssonu, Koganu či DoCoMo. Inovaci představí také T-Mobile a jeho G2, první mobilní telefon uvede také čínské Lenovo a o svůj první komunikátor kombinovaný s GPS se pokusí i výrobce satelitních navigací Garmin. Je tedy opravdu na co se těšit.

Stejně tak se hovoří o nových službách a příslušenství, které by měly Android v roce 2009 dále rozšířit. Jedná se především o podporu nahrávání videa, která dnes chybí, případně o možnost připojení MMS jako přílohy k běžné zprávě. Zajímavé je také plánované přidání podpory pro stereo zařízení přes rozhraní bluetooth. Zařízení jako G1 by tak bylo možné použít pro kvalitní přehrávání hudby i na cestách.

Neoficiální spekulace hovoří také o plánech Googlu na akvizici softwarové společnosti Valve. Ta, kromě toho, že stojí za legendární střílečkou Half-Life, před několika lety spustila svou vlastní aplikaci pro distribuci softwaru – Steam. Ten ani zdaleka neslouží jen potřebám Valve, ale využívají jej desítky dalších herních a softwarových výrobců a distributorů. Právě na Steam dnes Google hledí jako na možný nástroj, kterým by v budoucnu mohl prodávat rozšiřující aplikace pro Android. Dnes sice už existuje Android Market, který se zabývá prakticky tím samým, historie ovšem ukázala, že občas je lepší koupit zavedenou značku, než se snažit o vlastní vývoj něčeho podobného (například Google Video byl sice dobrý, ale konkurovat YouTube se mu moc nedařilo).

Androidu, resp. Googlu, se podařil velmi úspěšný vstup na trh s operačními systémy pro mobilní telefony. Je bez debat, že za částí úspěchu stojí i perfektní načasování, přijít s Androidem o rok nebo dva dříve, nebo naopak později, je možné, že by systém zcela zapadl. Ovšem nestalo se tak a Android se objevil právě tehdy, kdy měl. A společnost Google opět posílila svůj vliv a znovu nám dokázala, že do čehokoliv se pustí, tak v tom dříve nebo později uspěje.

Pro zajímavost, podíl OS Android na trhu se smartphony v Severní Americe se dnes pohybuje okolo 4 %. Vezmeme-li v úvahu fakt, že jej zatím využívá jen jeden mobilní telefon, který se navíc prodává pouze od konce září, jedná se o solidní výkon.


Komentáře

Kelso #1
Kelso 01. leden 2009 10:15

"iPhone byl ve své době nadčasový a velice inovativní. Přeci jen o dotykovém displeji u mobilních telefonů si ostatní výrobci mohli nechat jen zdát."

Ved predsa dotykove displeje na mobiloch tu boli davno davno pred iphone :)

Mark #5
Mark 07. leden 2009 01:12

ano stejne jako opensource existovalo davno pred Androidem ... ale presto je android prave tim ze je opensource v tomto segmentu inovativni a jedinecny i tim jak to dokazal spojit s obrovskym uspechem a ohlasem ... uz chapete ? Ja myslim ze ano

Pavel Petrek #2
Pavel Petrek 03. leden 2009 18:51

Krome toho, ze p. Svec patrne necte komentare od ctenaru svych clanku (jinak by opakovane nenapsal "SDK byl sice uvolněn již koncem září 2008"), by me zajimal zdroj informace o srovnani vuci "statisícům nejrůznějších programů a rozšíření pro Windows Mobile a Symbian". Ony vazne existuji "statisice" programu a rozsireni pro WM a Symbian?

Petr Švec 03. leden 2009 23:26

Dobrý den,
děkuji za Váš komentář a předesílám, že valnou většinu komentářů svých článků si opravdu pročítám. Co se SDK a měsíce vydání týká, vycházím z oficiálních stránek Googlu, viz. http://code.google.com/intl/cs-CZ/android/roadmap.html - povšimněte si prosím data 23. září (resp. 23 September, 2008) a položky k tomu přiřazené - "Android 1.0 SDK Release 1 available." Uznávám, že v předcházejících měsících je SDK již několikrát zmíněno, jedná se ovšem jen o verzi beta.
K aplikacím - pokud mezi ně budeme počítat i hry a podobné (což já činím), pak se na stovky tisíc opravdu dostaneme. Pokud budete kalkulovat čistě jen s rozšiřujícími aplikacemi (alternativní prohlížeče, utility, atp.) jsme u Windows Mobile na cca 20 tisících aplikacích, u Symbianu o něco méně.

Pavel Petrek #7
Pavel Petrek 05. leden 2009 08:16

Diky za Vasi odpoved.

ad SDK. Ok, znackovani 1.0, 0.9, m3-rc37, atd. ale nic nemeni na tom, ze vyvoj aplikaci mohl v zari 2008 probihat jiz temer rok, byt s rizikem, ze muze dojit i k zasadnejsim zmenam v API. Nicmene souhlasim, ze v Android marketu i mimo nej neni dostupnych aplikaci nejak zavratne mnoho. A prestoze jejich pocet neni prilis vypovidajici hodnota, faktem zustava, ze nektere aplikace, specialne pro seriozni praci, stale chybi.

ad statisice. Ok, pocty bych pochopil, ale odkud berete vstupy pro vypocet?

Petr Švec 05. leden 2009 10:08

Dobrý den,
při své práci musím vycházet z oficiálně uveřejněných údajů, proto pořád ta fráze o vypuštění SDK v září 2008. A máte samozřejmě pravdu v tom, že počet dostupných aplikací, není příliš vypovídající hodnota.

Co se aplikací pro Windows Mobile a Symbian týká - ono problémem je, že neexistují (nebo jsem zatím nenarazil) na žádné oficiální statistiky počtu aplikací pro jednotlivé operační systémy. Vycházím proto z informací, které byly (byť již před časem) uveřejněny na jiných, převážně zahraničních zpravodajských serverech. Za všechny mohu jmenovat ITWorld, Techspot, či v některých případech BBC News. Adresy na přesné zdroje Vám bohužel dát nemohu, neuchovávám si je.

Pěkný den

mark #9
mark 07. leden 2009 01:09

ruku na srdce, tech uzitecnych aplikaci je maximalne par desitek .... a to plati o symbianu i wm ... patrne to bude platit i o androidu. ostatni je jen zbytecne smeti.

...oficialni data, jsou PR data, potrebuji prezkoumani #10
...oficialni data, jsou PR data, potrebuji prezkoumani 05. srpen 2009 09:22

Vite ono je to sporne, oficialni udaje pousti PR oddeleni jednotlivych zajmovych skupin takze jsou sice oficialni ale prinejmensim by zaslouzily prezkoumani protoze manipulace jsou velmi pravdepodobne.
Dalsi vec je ta, ze pocet aplikaci vlastne nic neznamena, ... vezmete si takovy iPhone, ten ma aplikaci plnej appStore ale navigaci mezi nimi nenajdete ... jakto ? aha Apple to zakazal :-)) .. no jasne, stejne jako zakazuje tuny dalsich uzitecnych aplikaci jako wifi AP - tetcher, nebo ruzne VoIP aplikace jako Google Voice a podobne ... co na tom ze je v AppStoru 5 tisic aplikaci schopnych prdet kdyz nekdo na telefon sedne ... kdyz ty uzitecne Apple proste zakazuje a vyhazuje tak praci programatoru oknem.

Windows Mobile je podobna story ... pocty aplikaci jsou silne nadhodnocene, tech uzitecnych uz je sice nepomerne vice nez u iPhonu ale zase se k nim nedostanete snadno, ne tak jako u androida nebo iphonu ktere maji sve markety ... WM take sam o sobe je proste zastaraly wrak, uznavam tohle je muj subjektivni dojem z jeho uzivani, ale android je vazne o velky kus dal a to nejen v licencnich otazkach.

android forum #3
android forum 14. leden 2009 13:05

Platforma Android je bezesporu jednim z nejvetsich prekvapeni posledni doby. Myslim ze od ni muzem cekat jeste nejedno prekvapeni. Pouzitelnost celeho systemu je velmi dobra a pro bezneho uzivatele znechuceneho pomalym WM a Vistama to muze byt prekvapive velmi vrele prijate reseni. No jeste uvidime :)

Mach4 #4
Mach4 21. leden 2009 14:52

Rád bych Vás pozval na nejnavštěvovanější specializovaný Android Google web http://www.android-google.cz/, je zde i FÓRUM <a href="http://www.android-google.cz/forum/">http://www.android-google.cz/forum/</a> a Jabber chat.

Nezapomeňte se registrovat na fóru a zapojit se tak do Android komunity

Jinak co se týče blokace telefonu, je to možné řešit hacknutím, návod v češtině zde <a href="http://www.android-google.cz/navody/4-navody/27-rooting-hacking-a-flashing-pro-g1dream.html">http://www.android-google.cz/navody/4-navody/27-rooting-hacking-a-flashing-pro-g1dream.html</a>

android forum #11
android forum 05. srpen 2009 09:13

snad neni mozny ... dalsi tristeni sil ... nejnavstevovanejsi android forum je androidforum.cz, cisla mluvi jasne, ... sebeduvera je fajn, ale to co si napsal je vylozene hodne nerealny vycuc buh vi odkud ... jsou dalsi weby mujandroid.cz, dokonce wikina ... wiki.androidforum.cz kde mohou editovat VSICHNI co neco vedi ...

fasd123 #12
fasd123 05. srpen 2009 09:15

neber to jako utok, proste se mi nelibi marketingove manyry tohoto typu ... kdy si nekdo sesmoli instantni web, a vkroci do rozehrane partie se slovy "jsem nejvetsi" !! chapes ne .. je to divny, prinejmensim

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 1 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů