Petr Ferschman: Vzdálený přístup je dnes pro účetní systém killer funkcí

flexibee

WinStrom byl jedním z prvních účetních a ekonomických systémů v České Republice. Úspěch účetního systému závisí na multiplatformovosti a velkou výhrou je vzdálený přístup, tvrdí Petr Ferschmann ze společnosti WinStrom s.r.o..

Jak vlastně vznikl systém WinStrom FlexiBee?

Původní systém WinStrom byl jedním z prvních účetních a ekonomických systémů v České Republice. Jeho první verze byla vydána již v roce 1991. Patřil však spíše k menším hráčům na trhu. Zlomový bod nastal zhruba před třemi roky, kdy došlo ke sloučení společností SoftEU s.r.o. a WIN-STROM software s.r.o. K projektu se tak dostali noví lidé, včetně mne. Tehdy jsme se znovu podívali na všechny současné ekonomické systémy a museli konstatovat, že se toho za posledních dvacet let mnoho nezměnilo. Systémy dnes běží pod Windows, umožňují síťové použití, přibyla možnost elektronické komunikace se státní správou a také se kompletně přechází na technologii SQL.


Profil

Petr Ferschmann

Absolvent FAV ZČU, obor Softwarové inženýrství. V současné době je vedoucí vývojového oddělení a technologický lídr softwarové společnosti WinStrom s.r.o., kde se zabývá vývojem multiplatformního ekonomického systému WinStrom FlexiBee.


To je však z důležitých změn všechno. Na to jsme se před dvěma roky podívali a řekli si, že to uděláme znovu, jinak a lépe. Snažili jsme se tedy přijít na to, v čem je dnešní doba jiná, jaké jsou nejnovější trendy a kterým směrem se ubírají současné technologie. A výsledkem je nová generace ekonomického systému s názvem WinStrom FlexiBee. Jsme stále teprve na začátku, stále vylepšujeme, ale již nyní se jedná o vyspělý produkt, který díky svému konceptu zatím nemá konkurenci.

V čem je tedy WinStrom Flexibee jiný než ostatní systémy?

Především důrazem na uživatelskou jednoduchost, snadnou orientaci v celém systému a připraveností na nejnovější technologie. Hlavním přínosem je multiplatformovost, tedy funkčnost i na alternativních operačních systémech. Další velkou výhodou je vzdálený přístup včetně přístupu přes mobilní telefony a v neposlední řadě i programátorské rozhraní REST API.

Jak je to s těmi alternativními operačními systémy, tuto možnost doposud nikdo nenabízel?

Některé konkurenční systémy dnes již nabízí i provoz na Linuxovém serveru. Na Linuxovém klientovi však žádný rozumný systém zatím nefungoval. A už vůbec žádný nefungoval současně na Windows, Linuxu a Mac OS X. A vzhledem k nárůstu oblíbenosti produktů značky Apple je zde velmi slušná poptávka. WinStrom FlexiBee je první účetní a ekonomický systém, který je vyvinut pro všechny tři platformy.

Proč myslíte, že se takové řešení neobjevilo již dříve?

Mnoho firem se o to zatím nepokusilo a ti co se pokusili, tak neuspěli. Na první pohled se totiž může zdát, že o účetnictví na Linuxu či Mac OS X nemá nikdo zájem. Ale základní klíč je právě v té schopnosti současného provozu na více platformách. Kombinace více operačních systémů v jedné firmě je dnes velmi častým jevem. Málo která firma si zatím může dovolit naráz používat jen Linux či Mac OS X. WinStrom FlexiBee samozřejmě i toto umožňuje, ale tento trh je zatím velmi malý a tak se sám o sobě neuživí. Protože však vyvíjíme jednu aplikaci pro všechny systémy, můžeme si to dovolit. A trend růstu těchto systémů je jasný. Apple je celosvětově nejrychleji rostoucí prodejce počítačů.

Jsou uživatelé Mac OS X či Linuxu něčím odlišní oproti uživatelům Windows?

Určitě jsou. Je to zatím menší a snad díky tomu i semknutější skupina. Chovají se více jako komunita. Na trhu Windows se nám také nikdy nestalo, že by uživatelé tolik projevovali nadšení z nového produktu. Uživatelé Linuxu a Mac OS X za námi ale chodí a říkají: „Sleduji vás, líbí se mi, co děláte, a držím vám palce.“ Navíc nás rádi doporučují i dalším, což je pro nás nejlepší reklama.

Uživatelé Mac OS X navíc velmi oceňují jednoduchost ovládání naší aplikace. Dokonce se nám stálo, že říkají, že přenášíme jednoduchost Mac OS X i do světa Windows. To pro nás určitě byla pocta.

Co přesně znamená vzdálený přístup?

Ekonomický systém je hlavně o datech. Dříve firmy fungovaly tak, že vytvořily fakturu, tu vytiskly, poslaly ji zákazníkovi a druhou kopii daly na hromádku k účetnímu. Ten to pak znovu přepsal do systému. Dnes je ekonomický systém základ, na kterém všechno běží a který uchovává všechna data na jednom místě. Možnost co nejjednoduššího přístupu k těmto datům je tedy klíčová. Vzdálený přístup umožňuje dostat se k informacím odkudkoliv, nejenom z jednoho počítače ve vaší kanceláři.

Velkou oblibu nachází online přístup také u účetních firem. Jejich velkou nevýhodou bývá, že při použití jejich služeb nemá zákazník přístup ke svým datům. A to s použitím systému FlexiBee odpadá. Účetní firmy tak mohou oslovit i společnosti, kde to dříve nebylo možné.

Jak výrazně jsou současné požadavky na účetní a ekonomický systém ovlivněny novými technologiemi?

Na rozdíl od konkurence si myslíme, že příchod nových technologií není možné opomíjet. Aktuálně stojíme před milníkem v oblasti počítačů. Masově se šíří mobilní počítače, lehké notebooky a netbooky. I internet v mobilním telefonu je dnes téměř samozřejmostí. My tomu říkáme přesun do světa online. A právě tento trend se snažíme s našimi produkty sledovat. Systém WinStrom FlexiBee je proto možné obsluhovat i z mobilního telefonu, například na obchodní schůzce či služební cestě. Můžete se odkudkoliv podívat, zda byla proplacena nějaká faktura, můžete na dálku vytvořit objednávku a podobně. Jdeme tak daleko, že máme i speciální softwarové řešení pro telefony iPhone a Android, například Nexus One od Google.

Jak vidíte budoucnost tohoto systému?

Zatím jsme jediní, kdo tyto možnosti nabízí, takže velice dobře. Pro začátek chceme patřit do hlavní pětice nejprodávanějších ekonomických systémů v ČR a nově také i v SR. Předpokládáme, že se WinStrom FlexiBee stane účetnictvím pro mobilní telefony. A samozřejmě i účetnictvím pro uživatele Mac OS X a Linuxu.

Exit mobile version