V Česku je už přes 60 evropských společností

V médiích se objevily informace o novém zajímavém fenoménu: v Česku je nyní možnost založení si takzvané evropské společnosti (SE). Pro tuto doposud ne příliš známou formu podnikání se rozhodlo už 63 podnikatelů. Údajně bylo od května do konce roku 2007 v tuzemsku takových firem s přídomkem SE (societa europea) založeno 20. Trend nárůstu tohoto způsobu podnikatelského působení se potvrdil v letošním roce, kdy jich byl už více než dvojnásobek. S informacemi přišla agentura ČTK, která je získala od Petra Mály, šéfa firmy Společnosti Online, která působí na trhu v prodeji firem na klíč.

Historie hovoří o tom, že premiérové zakládání evropských společnosti se datuje někdy do období začátku roku 2006. Kde hledat odlišnosti od klasických forem podnikání? Tou nejpodstatnější je způsob založení SE, vymezení její působnosti a způsob řízení. Podstatná část SE v Česku byla kvůli složitému procesu zakládání koupena na klíč. V minulém roce tak byla z celkových 20 založených evropských společností jedna třetina koupena „ready made“, letos jich je podle Petra Mály 42 procent.

Za popularitou evropských společností stojí také to, že se podle Mály jedná o nejprestižnější právní formu podnikání, kterou lze nyní v Evropě založit. Podnikatele k založení ES motivuje možnost výběru destinace sídla takové firmy, které může být v kterémkoli z členských států EU. „Podle aktuálního podnikatelského záměru může firma zareagovat přesunem sídla do státu EU, kde jsou pro ni v konkrétním případě výhodnější daňové podmínky,“ uvedl Mála pro ČTK.

Odkoupení ES pouze v Česku

Česká republika si drží primát v tom, že jde o jedinou evropskou zemi, kde je možné odkoupit již založené evropské společnosti. Takové ready made evropské společnosti jsou už registrované v obchodním rejstříku, jsou bez jakýchkoliv závazků a pohledávek a k jejich založení došlo výhradně za účelem prodeje. Evropská společnost může mít díky své nadnárodnosti sídlo v kterémkoli členském státu EU a může i libovolně migrovat do jiného členského státu EU, bez jakékoliv hrozby její likvidace.

Další podmínkou fungování je to, že v tom samém státě jako je sídlo podniku, musí být umístěna i hlavní správa společnosti. Struktura základního kapitálu je rozdělena na akcie, nesmí být nižší než 120.000 eur, (to je asi 3,4 milionu Kč) a musí být určen v eurech. Každý z akcionářů firmy ručí za závazky společnosti do výše svého upsaného základního kapitálu. Založení ES je náročné, jelikož vyžaduje prostředky ve výši desítek tisíc eur. Z tuzemských firem formu podnikání využívá například Finep SE.

Exit mobile version