Počet útoků na mobilní zařízení vzrostl o 46 %

Podle studie Threats Report za čtvrté čtvrtletí roku 2010 od společnosti McAfee vzrostl loni počet vzorků mobilního malware o 46 %. Největšími hrozbami zůstávají botnety, zneužití chyb v produktech Adobe a hacktivismus.

V roce 2010 se objevilo celkem asi 20 milionů nových vzorků malwaru, což vychází na 55 000 jedinečných exemplářů za den. Laboratoře McAfee Labs dnes rozeznávají celkem 55 milionů vzorků malwaru, přičemž více než třetina (36 %) z nich vznikla právě loni.

Hrozby pro mobilní platformy nejsou žádnou novinkou. Kromě nárůstu z hlediska počtu se ale v uplynulém roce zvýšila i jejich propracovanost a nebezpečnost. Ve 4. čtvrtletí se objevil např. sofistikovaný malware „Zitmo.A“ pro operační systém Symbian a „Geinimi“ pro Android. Mobilní zařízení se ve stále větší míře snaží infikovat i provozovatelé botnetů tvořených prozatím kompromitovanými počítači (např. tvůrci botnetu Zeus, který krade především přístupové údaje k internetovému bankovnictví).

Oproti tomu spam představoval ve 4. čtvrtletí roku 2010 80 % všech odeslaných e-mailů, což je nejnižší podíl od počátku roku 2007. Pokles spamu je pravděpodobně výsledkem narušení řady botnetů. Laboratoře McAfee Labs zaznamenaly ve 4. čtvrtletí zastavení aktivity botnetu Bredolab a omezení botnetu Zeus. Během vánočních svátků nefungovaly botnety Rustock, Lethic a Xarvester, přičemž nejvíce spamu rozesílaly botnety Bobax a Grum. Celkově mezi botnety ve 4. čtvrtletí projevovaly největší aktivitu Rustock, Cutwail a Bobax.

Z hlediska České republiky stojí za pozornost, že se umístila na 6. místě v žebříčku zemí, z nichž nejčastěji vycházejí útoky typu SQL injection a to hned po Číně, USA, Íránu, Německu a Vietnamu.

Zdroj: Tisková zpráva

Exit mobile version