Symantec: 65 % loňské výroby softwaru byly viry

Společnost Symantec, která se zabývá poskytováním bezpečnostních řešení, zveřejnila výsledky své zprávy, podle které v minulém roce poprvé předčil počet vytvořených nebezpečných počítačových programů množství užitečného software, který byl vyprodukován ve prospěch uživatelů. Studie antivirového výrobce Symantec vypovídá o tom, že škodlivé kódy se ze 65 procent podílely na všech programech uvedených v loňském roce.

Současný stav i prognóza jsou založeny na výsledcích dlouhodobého zkoumání bezpečnostních trendů, které jsou společností Symantec zveřejňovány ve studiích Internet Security Threat Report. Společnost Symantec získává údaje o nebezpečných kódech z více než 120 milionů počítačů, které jsou rozmístěny po celém světě.

Radek Smolík, ředitel české pobočky Symantec, hovořil o tom, že v dnešní době je ještě stále většina antivirových a jiných bezpečnostních programů založena na identifikaci a blokování nebezpečných kódů. „Rapidně se zvyšující počet škodlivého kódu vede naše myšlenky i aktivity jiným směrem. V blízké budoucnosti bude výhodnější identifikovat a povolovat pouze prospěšný software, všechen ostatní pak automaticky zakazovat,“ dodal Smolík.

Identifikace a zakazování škodlivého kódu se v počítačové terminologii někdy označuje jako tzv. blacklisting, tedy blokování nežádoucích programů. Whitelisting je potom povolování důvěryhodných aplikací.

Problém je v tom, že útoky kyber zločinců jsou co nejvíce skryté, tiché a zaměřují se na vykrádání citlivých informací, s nimiž lze snadno obchodovat. Plných 70% ze všech nebezpečných kódů, které v průběhu druhé poloviny roku 2007 Symantec zachytil ve svých laboratořích, byly programy sloužící primárně k vykrádání citlivých dat.

Radek Smolík uvedl ještě to, že je vidět obrovský nárůst prodejů ukradených dat na internetových aukcích. Po 8 dolarech se v průměru prodávají účty na eBay, hesla do poštovních schránek jsou dražší – stojí okolo 30 dolarů, bonitní bankovní účty lze koupit za cenu okolo 1000 dolarů. Naopak, klesly ceny kreditních karet, kompletní údaje o nich lze dnes koupit za cenu okolo 40 centů. Zajímavou položkou je kupříkladu prodej ukradených účtů online hry World of Warcraft, která se stala velmi atraktivním artiklem „černé ekonomiky“.

Přečtěte si také

Juraj Záruba: pro zábavu už nikdo viry nepíše
Eset: 44 % počítačů obsahuje viry

Exit mobile version