Počítač blízké budoucnosti podle Microsoftu

Před nedávnem představila společnost Microsoft počítač s všeříkajícím názvem Surface (povrch). Surface má 30palcový displej ukrytý pod ochranou z průhledného plastu. Obyčejným dotykem ruky mohou uživatelé pohybovat objekty na obrazovce, kreslit, luštit křížovky a mnoho dalšího. Co všechno svede? Kdy si ho bude možno pořídit a za kolik? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v našem článku.

Americká společnost Microsoft je známá po celém světě především jako výrobce operačního systému Windows. Poslední dobou se však snaží vniknout více i do hardwarového světa. Příkladem může být hudební přehrávač Zune nebo herní konzole nové generace Xbox. A vrcholem tohoto počínání by měl být právě počítač Surface, který by se měl ovládat pouhým dotykem ruky. Vývoj tohoto oboru se tak dostává do třetí fáze (zda konečné, to teprve uvidíme).

Zpočátku se počítače ovládaly pomocí textových příkazů v ne moc hezky vypadajícím uživatelském prostředí. Poté se k zákazníkům dostávaly nám už více známé stroje, se kterými bylo možno se dorozumět přes grafické rozhraní. Výhodou druhé jmenované fáze je především to, že jde ovládat počítač, aniž bychom znali přesný příkaz pro daný úkol. Surface přesto nabídne mnohem více. Ovládá se dotykem!

Technické záležitosti

Přejděme k několika technickým faktům. Surface o rozměrech 56 x 106 x 53 cm bude ve tvaru konferenčního stolku. Tuto neobvyklou podobu i ovládání shrnuje v jedné větě Pete Thompson pracující v divizi Microsoftu, která Surface vyvinula: ,,Je to jednoduché a lidem se to opravdu bude líbit, protože to napodobuje to, co dělají ve skutečném světě.“ Co k tomu dodat?

Grafické rozhraní bude, stejně jako u ,,obyčejných“ stolních počítačů, zajišťovat operační systém. Microsoft se rozhodl pro tento dotykový počítač používat pouze Vistu. Nedalo se asi ani moc čekat, že by tato americká společnost nabídla na tak nové počítačové technologii starší systém, a Vistu strčila do temného koutu šuplíku.

Surface má 30palcový displej ukrytý pod ochranou z průhledného plastu. Obyčejným dotykem ruky mohou uživatelé pohybovat objekty na obrazovce, kreslit, luštit křížovky a mnoho dalšího. Velkým plusem a tahákem bude určitě velká interaktivita ,,stolu“. Díky vestavěnému rozhraní Wifi 802.11 b/g, Ethernetu 10/100 a Bluetooth 2.0 může Surface komunikovat s objekty položenými na své obrazovce.

Můj názor

Dotyková technologie má bezesporu velký potenciál do budoucna. Avšak nemohu prozatím posoudit, zda se někdy dočkáme úplného ,,vymazání“ klávesnice či myši. Neumím si představit hraní akčních her pomocí pouhého dotyku. Další otázkou je, kolik bude konečná cena za těch pět let. Pochybuji, že klesne pod 90000 Kč. Ale to je asi pochopitelné. Zde platí známá rovnice: kvalita = vysoká cena.

Názorné ukázky z prezentace

Při samotné prezentaci Microsoft umístil na povrch počítače digitální fotoaparát s bezdrátovým čipem. Počítač fotoaparát okamžitě rozpoznal a automaticky z něj načetl fotografie na svůj displej. Lidé sedící okolo stolu je pak mohli přemisťovat, otáčet, zvětšovat či naopak zmenšovat.

K vidění byla také ukázka jednoho z možných použití v obchodech mobilního operátora T-Mobile. Kupující si vzal z police mobilní telefon a ten položil na monitor počítače. Ten nejenže poznal, o který model se jedná, ale také o něm zobrazil bližší informace. Při následném položení druhého mobilu se na displeji ukázalo jejich porovnání.

Hotely, restaurace, kasina…

Určitě vás zajímá, kdy se toto zařízení začne prodávat v obchodech. Microsoft uvedl, že prodej bude zahájen v USA už v listopadu letošního roku. Evropská premiéra zatím není známa.

Také padla informace o tom, že nejprve se tento přístroj, který bude vyrábět Microsoft sám, bude prodávat firemním zákazníkům. Objeví se v hotelech sítě Sheraton, v kasinech, restauracích a také obchodech světoznámého mobilního operátora T-Mobile. Všechny tyto typy firem od ,,povrchového počítače“ mohou očekávat zefektivnění služeb a také přitáhnutí nových zákazníků. Kdo by odolal možnosti vidět a třeba si i ,,osahat“ tuto revoluční novinku? V restauracích půjde například Surface používat k objednávání, účtování a byla zmíněna i možnost, že by mohl ,,povrch“ rozeznat i docházející hladinu nápoje ve sklenici. V obchodech T-Mobile by se jednalo o služby získávání nového zvonění do mobilu nebo asistenci při prodeji telefonů. Záleží samozřejmě jen na dané firmě, jak tuto novinku použije. Možností je víc než mnoho.

Co asi většinu potenciálních zákazníků nejvíce zajímá, je cena. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 5000 až 10000 dolarů, což je v přepočtu až 210000 Kč. Co si budeme nalhávat, tato cena pro běžného uživatele bude dost vysoká. Avšak není třeba zoufat. Podle dostupných informací by se během tří až pěti let cena mohla snížit až na takovou úroveň, aby se počítač dostal do běžných domácností. Jak to vše dopadne, to ukáže až čas.

Exit mobile version