• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Vybíráme stolní počítače pro firmu

itbiz
28. 2. 2008
| Články
Apple

Po zhlédnutí statistik vývoje trhu a poměření trendů v prodeji stolních a přenosných počítačů by se mohlo zdát, že stolní počítač by si mohl přát leda nostalgický snílek a že stolní PC brzo zmizí, stejně tak jako šňůrové telefony s rotační číselnicí. Pokud se to někdy stane, nebude to určitě v příštích několika letech.

AutoCont
Odborný garant článku

Po morální i fyzickou dobu života stroje dnes koupeného o své investice určitě nepřijdete. Kdy se ovšem vyplatí stolní počítač? Záleží na tom, k jaké práci vlastně takový stroj budou vaši pracovníci potřebovat. Tráví většinu pracovního času mimo kancelář nebo pracoviště střídají a potřebují přitom pracovat s rozsáhlými a složitými daty (tabulky, výkresy, grafika a video), včetně jejich tisku nebo předvádění formou prezentací, stolní počítač jim nevyhoví. Je třeba si uvědomit, jakou práci na cestách vykonávají.

V některých případech je přenosný počítač zbytečnou zátěží. Jsou-li sice často na cestách, ale během nich je pro ně důležité zejména vyřizování elektronické pošty, agenda schůzek a kontaktů, zaznamenávání rozhovorů a dokumentačních fotografií (aniž by je museli v terénu prezentovat nebo tisknout), pak je výhodné zakoupit na pracoviště stolní počítač a k němu do terénu kapesní přístroj kategorie SmartPhone/PDA. Z cestovní výbavy pak můžete vypustit mobil, budete pružní a efektivní a náklady neporostou.

Kdy na koupi počítače vyděláte

Pokud chcete jít „do toho“ a pořizovat stolní hardware, pak je třeba se rozmyslet kdy. Je-li potřeba akutní, očekávejme novinky na jaře v březnu až květnu – pokud ne, pak nastává vhodná doba až na podzim. Není-li to nutné, nečekejte na poslední dny roku – v prosinci už bývá dostupnost skladových modelů mnohdy omezená a zákaznické modely už vám nemusí být schopna továrna výrobce vyrobit. Tato vypjatá situace posledních dnů roku se odráží i v mírném zdražení (pokud si odmyslíme akční modely různých prodejních kanálů, které jsou navíc zaměřeny spíš do maloobchodu).

Obvykle dvakrát ročně – na jaře a na podzim – se aktualizuje nabídka desktopových procesorů velkých výrobců. Jejich ceny se pak promítají všude tam, kde jsou použity. Ověřte si u svého dodavatele přesný termín, kdy spolu s tím dojde k cenovému zlomu, který tuto událost obvykle provází. Zlom se většinou týká jen těch modelů, které se posouvají na dolní konec výkonnostní řady. Posuny v cenách dalších komponent nejsou tak pravidelné, nicméně dopředu partnerům od výrobců hlášené. Dobrý dodavatel s přímými vztahy na výrobce zná očekávané pohyby sortimentu a cen a dokáže poradit s výběrem konfigurace na minimálně několik týdnů dopředu.

Utrácejte s rozmyslem

Pro běžné kancelářské práce dnes vyhoví snad každý typ, kteří velcí výrobci počítačů nabízejí. I nový počítač dostanete už za 5 000 korun. Nehodí se ale úplně na vše a nebude obsahovat nejmodernější technické prvky. V cenách do deseti tisíc korun za kus bez monitoru hledejte zcela základní nebo výběhové modely, které sice poslouží, ale jejich morální životnost je již dnes velmi krátká. Očekávejte (až na výjimky) spíš hlučnější plechovku.

Cena dnešního moderního univerzálního stroje, včetně operačního systému, se pohybuje od 10 do 15 tisíc korun. Za 20 tisíc a více je už pracoviště náročného uživatele i se silným grafickým subsystémem a silným výkonem. Záleží na tom, zda takový výkon využijete. Nekupujte silnější vybavení dopředu. Stačí rozumné optimum – tj. takový výkon, který vám pro splnění úkolů postačí v tuto chvíli nebo v průběhu několika měsíců – za předpokladu, že nebudete chtít změnit operační systém nebo verze používaných aplikací.

Univerzální stroj v ceně 10 – 15 tisíc už obvykle zahrnuje kvalitní šasi, dvoujádrový procesor, operační systém, poslední generaci integrované kancelářské grafiky (netřeba se jí už dnes bát), dostatek operační paměti, gigabitový síťový adaptér, FireWire, DVI výstup, rychlé disky a optickou mechaniku (combo mechaniky se zápisem CD a čtením DVD už zmizely).

Pozor na výprodejové modely – bývají osazeny staršími čipovými sadami, jejichž grafika je o stupeň pomalejší než poslední generace.

Každá věc má háček

Nezapomínejte na porty – některé nové modely i stolních počítačů jsou osazeny pouze USB porty. Na druhé straně jsou některé z nich navíc vybaveny nejenom paralelním, ale i sériovým portem. Máte-li starší periférie, nezapomeňte na ně.

Kdo chce mít jistotu, že nebude muset měnit instalační image pro všechny své během roku (třeba v několika dávkách) nakoupené stolní počítače, dbá na výběr modelu označeného jako „Stable image“. U různých značek mají tyto modely různé marketingové označení, výrobce počítače u nich zaručuje stálost parametrů, které jsou rozhodující (čipová sada, BIOS atd.).

Všimněte si, jak stroj řídí spotřebu, jaké prostředky k tomu využívá a jaký je jeho celkový příkon. Důležité je také jeho chlazení – hitem je pasivní chlazení, které snižuje příkon i hlučnost a snižuje poruchovost. Máte-li správce IT, uvítá podporu vzdálené správy a oprav – nejdále je v tomto technologie vPro od Intelu, která je předpokladem hromadného nasazení další úrovně sofistikovaných programových prostředků pro diagnostiku a správu. Pro úplné využití všech funkcí této technologie je předpokladem použití jen některých modelů dvoujádrových procesorů téhož výrobce.

Windows XP končí, výhoda downgradu zůstává

V polovině letošního roku oficiálně končí dodávky Windows XP. Kupujte dva systémy za cenu jednoho. Už dnes můžete zvolit s novým počítačem downgrade – na disku bude nainstalován XP Pro, zatímco média k Windows Vista budou přiložena. Pozor, týká se pouze kombinace XP Pro + Vista Business. Na Vistu můžete přejít v budoucnu. Budete však požádání o telefonickou aktivaci produktu.

To, že jednotlivé segmenty trhu (např. státní správa a samospráva, zdravotnictví, školy, církve, sportovní oddíly) mají nárok na zvláštní cenové kategorie u většiny používaného programového vybavení, netřeba opakovat. Nechte si zpracovat licenční analýzu, využijte předplatného. Pokud byla ale právě před krátkou dobou na trh uvedena nová verze daného programu, nebývá užitečné kupovat předplatné s právem nových verzí, neboť je riziko, že po dobu jeho trvání nová verze nepřijde – a přijde na trh až těsně po jeho vypršení.

Pošta a virtualizace

Netřeba provozovat svůj poštovní server. Můžete si jej pronajmout a pracovat s poštou vzdáleně. Pozor, neplést s freemailovými službami. Taková vzdálená pošta má rozhraní téměř nerozeznatelné od lokálního Outlooku. Výhodou je sdílení schránek, kalendářů, úkolů, jen nemusíte kupovat hardware pro svůj vlastní server, platit spoustu softwarových licencí a řešit instalaci a následnou údržbu. Příkladem je naše vlastní služba Profiemail.cz.

Nepatříte-li ke společnosti, ve které je již bezpečnostní politika zavedena, přijde vhod bezpečnostní balík dodaný s počítačem. Ověřte si, na jak dlouho platí jeho předplatné a co vše zahrnuje. Pokud vám nevyhovuje pouze jediný operační systém, používejte klidně současně dva – a přepínejte mezi virtuálními stroji aplikacemi, včetně schránky – na jediném počítači. Virtualizaci můžete využít i pro downgrade.

Stolní počítač má stále své výhody

Pokazí-li se po záruce, oprava nebude tak drahá. O své prostředky tedy nepřijdete. Nemusí vás děsit rozlámané panty displeje. Těžko vám jen tak upadne na zem, riziko odcizení je ve srovnání s notebookem menší. Ergonomie pracoviště se stolním počítačem je lepší – monitor a základní jednotka mohou být optimálně nezávisle rozmístěny. I z hlediska hluku a chlazení. Pozdější rozsáhlá modernizace je téměř vždy možná. Máte možnost volby monitoru a jeho upgradu. Nebudete potřebovat nové baterie. Zaměřte se také na celkové náklady na vlastnictví.

Někdy se ovšem počítač nemusí vyplatit. Domluvte si outsourcing a vůbec se nebudete muset zabývat tím, jaký počítač koupit. Žádné starosti s jeho upgrady a zabezpečením. Správu a dohled budete mít na dálku, technika hned v blízkosti. Stačí k tomu podepsat výhodnou smlouvu se spolehlivým dodavatelem.

Související
Vybíráme software pro komunikaci uvnitř firmy
Budoucnost: místo na pevných discích se zvětšuje
Pro a proti: open source pro firmy

Autor článku je produktový manažer společnosti AutoCont CZ, a. s., divize PC AutoCont, servery Mercury.

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Apple představil levný iPhone SE pro sítě 5G
Články

Čtvrtletní tržby Applu poprvé za téměř čtyři roky klesly, snížil se i zisk

3. 2. 2023
Zprávičky

Sony má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil však celoroční výhled

3. 2. 2023
Zprávičky

Americký Wolfspeed postaví v Německu závod na čipy do elektroaut za 3 mld. dolarů

2. 2. 2023
Serverový trh se zotavuje jen zvolna
Zprávičky

Výrobce čipů SK Hynix vykázal ve čtvrtletí rekordní provozní ztrátu

1. 2. 2023

Zprávičky

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Itálie varuje před rozsáhlým útokem hackerů na zařízení se systémem VMware ESXi

ČTK
5. 2. 2023

Tisíce počítačových serverů po celém světě se staly terčem hackerského útoku vyděračským softwarem (ransomware).

Chatovací robot ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikace v historii

ČTK
5. 2. 2023

Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v

Američané silně investují do čínských firem na umělou inteligenci

ČTK
4. 2. 2023

Američtí investoři, včetně investičních divizí firem Intel a Qualcomm, se v letech 2015 až

Gen zvýšil ve 3. čtvrtletí tržby o 33 % na 936 milionů dolarů

ČTK
3. 2. 2023

Antivirová firma Gen, jejíž součástí je i značka Avast, ve třetím čtvrtletí končícím 30.

Čtvrtletní zisk majitele Googlu klesl o třetinu, tržby zaostaly za očekáváním

ČTK
3. 2. 2023

Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, ve čtvrtém čtvrtletí klesl

Sony má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil však celoroční výhled

ČTK
3. 2. 2023

Japonskému výrobci elektroniky Sony Group ve třetím čtvrtletí jeho finančního roku klesl čistý zisk

Čtvrtletní zisk Mety klesl, zveřejnila ale výhled nad očekávání a akcie rostou

ČTK
2. 2. 2023

Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil na

Americký Wolfspeed postaví v Německu závod na čipy do elektroaut za 3 mld. dolarů

ČTK
2. 2. 2023

Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za

Tiskové zprávy

Finanční výsledky NETGEAR za rok 2022

Obrat skupiny Packeta, majitele Zásilkovny, dosáhl v roce 2022 6,1 miliardy Kč

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Epson přidává do nové řady ultralehkých 3LCD projektorů s vysokou svítivostí rozlišení 4K

SAP a Red Hat prohlubují partnerství: cílem je lepší podpora softwarových úloh SAP na Red Hat Enterprise Linuxu

Epson představuje laserové projektory nové generace vycházející vstříc požadavkům propojených tříd a hybridních pracovních prostředí

Zpráva dne

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Redakce
2. 2. 2023

Zdaleka ne každý má stovky dolarů na upgrady svého počítačového softwaru. To je také...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování

Pavel Houser
27. 12. 2022

Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení...

Nadcházející akce

  1. Virtuální konference Kyberbezpečnost pro zdravotnictví

    23. února
  2. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Campus recruiting

WOMM

VMS

Nejpopulárnější články

Kde se v podnicích uplatní metaverzum?

Redakce
2. 1. 2023

Podařilo připravit husté křemíkové nanodrátky pro aplikace s vysokými frekvencemi

Při vzniku chyby by kvantové počítače mohly data automaticky mazat

Pavel Houser
3. 1. 2023

Vybudujte linii obrany pro zastavení vlny ransomwarových útoků

Redakce
23. 12. 2022

Trendy: předplacené služby, kontejnery, vliv rostoucích cen energií a experti se širším záběrem

Redakce
28. 12. 2022

Hrátky s magnetickými víry

Elektronový vír slibuje zařízení s nižším odporem

Pavel Houser
21. 12. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda Lucy letos navštíví svůj první objekt
  • Týden na ITBiz: Elektronové můstky umožňují sdílení energie mezi vrstvami polovodičů
  • Hmotnost hvězdy poprvé změřili pomocí gravitační čočky

RSS AbcLinuxu RSS

  • OpenTTD 13.0
  • Virtuální Bastlírna vol. 23: nová major verze KiCadu
  • Open Assistant, konverzační umělá inteligence pro každého

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.