Jak chytře a levně koupit počítače pro firmu

Prodejci a výrobci počítačů nabízí velkou řadu modelů a možností. Většina z nich také poskytuje možnost sestavení počítače na míru. Jak si ale správně vybrat sestavu právě pro vás? Které komponenty vám nabídnou požadovaný výkon a jsou zároveň cenově výhodné? Pokud si budete vybírat sestavu sami, pokusíme se vám nejen na tyto otázky odpovědět.

Názor osobnosti

Skutečně trendy záležitosti jsou dnes LCD monitory s posvětlením LED a velmi širokým Gamutem. Na takovém LCD uvidíte barvy, které jste ještě nikdy neviděli. Technologie je to prozatím velmi drahá, ale mám možnost na podobném LCD pracovat a už nikdy nechci jinak.
Jan Samko, ředitel marketingu obchodu s počítači a elektronikou Alza.cz.

Nejprve se podíváme na hardware počítače, který je vhodný pro sekretářku nebo běžné kancelářské použití. Je třeba si uvědomit, co všechno by měl počítač zvládat. Nový počítač by měl alespoň zajistit plynulý chod operačního systému. V dnešní době je nejrozšířenějším operačním systémem Windows XP. Pokud však budete počítač kupovat zároveň s operačním systémem, může nový počítač obsahovat Windows Vista. Společnosti Fujitsu, HP, Lenovo a Dell však na základě přání zákazníků upravily své nabídky, aby mohli firmy při nákupu přejít na Windows XP. Firma Microsoft očekává, že se do konce roku zvýší podíl Windows Vista ve firmách o 15 procent.


Chcete nakoupit počítač bez operačního
systému? Přečtěte si, zda vám vrátí
vaše peníze. Uvažujete nad notebookem?
Srovnali jsme výhody a nevýhody.

Pojďme se tedy podívat na samotnou sestavu. Nejprve se musíte rozhodnou, na které platformě počítač postavíte. V této cenové kategorii máte na výběr z procesorů AMD Athlon, AMD Sempron či konkurenčních Intel Celeron Conroe-L, které však ve srovnání s AMD nabízejí za srovnatelnou cenu poměrně nižší výkon. Dávejte si ovšem pozor, pokud se v sestavě objeví u procesoru socket AM2, který je v současné době spíše na ústupu a je nahrazován socketem AM2+. Očekává se, že se AMD Sempron bude nahrazen levnými jednojádrovými procesory Athlon. Za cenu asi 150 Kč si také můžete přikoupit poměrně kvalitní a tichý procesorový chladič Arctic Cooling Alpine 64.

Pozor na žrouty paměti

V nabídce obchodů najdete pro platformu AMD řadu poměrně levných a zároveň vybavených základních desek. Jednou z nich je například deska ASRock ALiveNF7G-HD Ready disponující čipovou sadou nVidia GeForce 7050 a nForce 630A MCP a technologií ASRock AM2 Boost zvyšující výkon paměti podle výrobce až o 12,5%. Integrovaná grafická karta nVidia GeForce7 s podporou DirectX 9.0, Pixel Shader 3.0 a sdílenou pamětí až 256MB je pro kancelářské účely plně dostačující. Cena této desky se pohybuje okolo 1100 Kč. Alternativou může být například konkurenční základní deska ASUS M2A-VM HDMI s chipsetem AMD 690G a grafickou kartou ATI Radeon X1250 podporující přehrávání HD videa. Tuto desku pořídíte za cenu asi 1300 Kč.

Pokud předpokládáte, že si plně vystačíte s pamětí o velikosti 1GB, bude vás DDR2 800MHz RAM stát asi 400 Kč. Tato velikost je dostatečně použitelná, pokud ovšem nebudete používat „žrouty paměti“ jako je Adobe Photoshop, Microsoft Excel, databázový program Microsoft Office Access nebo e-mailový klient Lotus Notes. V opačném případě bych doporučoval pořídit už raději 2GB paměť, za kterou sice zaplatíte dvojnásobek, avšak v budoucnu tuto kapacitu jistě využijete. Kvalitní paměti nabízí například společnost Apacer.

Ceny harddisků s nižší kapacitou jsou přibližně stejné, takže pokud nepotřebujete ukládat větší množství dat, pak doporučuji koupit 160GB HDD. Například model Hitachi Deskstar 7K160 se sběrnicí SATA II pořídíte za 900 Kč. Jako optickou mechaniku můžete zvolit například DVD vypalovací mechaniku Samsung SH-S203D 16x16x20x20x podporující všechny dostupné formáty a rozhraní SATA za cenu 500 Kč.

Pro napájení zvolené konfigurace vám bude stačit 300W zdroj. Kvalitním, tichým a poměrně levným zdrojem je ATX 300W FOX PC super silent, který koupíte pod 500 Kč. Výběr počítačové skříně je také poměrně důležitý. Skříň musí zejména dobře odvádět teplo z celého prostoru. Kvalitní middletowery nabízí například společnost Foxconn či CoolerMaster. Pořídit se dají už od 500 Kč. Důležitým aspektem je také hlučnost. Z tohoto důvodu nedoporučuji minitowery. Pokud si přejete dobře odhlučněnou skříň, budete si muset pár stovek připlatit. Suma sumárum vás bude celá tato sestava stát asi 5500 Kč bez DPH. A když k tomu přidáte ještě nějaký levnější 17 palcový LCD monitor, pohodlnou klávesnici a myš, vejdete se bez problému do částky 9000 Kč.

Špičková sestava za rozumnou cenu

Jestli máte ve své firmě zaměstnance, kteří pracují s počítačovou grafikou, je pro vás určena tato část článku. Mohla by být zajímavá pro firmy, které se zabývají DTP, výrobou letáků, firemních publikací a dalších materiálů. Počítačová sestava pro grafika bude ovšem trochu nákladnější. Grafik je docela široký pojem a zahrnuje práci od navrhování grafické úpravy letáku až po tvorbu 3D objektů. Už tady jsou nároky na konfiguraci počítače docela vysoké když uvážíme, že grafik často pracuje s několika aplikacemi najednou.

Co se týká procesorů, volil bych v tomto případě dvoujádrový procesor. Intel má v nabídce několik modelů, z nichž v poměru cena/výkon vyniká zejména procesor Intel Core 2 Duo E8400. Jeho jádro Wolfdale je taktováno na frekvenci 3000MHz a L2 cache disponuje kapacitou 6MB. Oproti svým starším bratříčkům z řady E6x00 má E8400 zvýšenou frekvenci FSB sběrnice na 1333MHz, což umožňuje ještě vyšší výkon při stejné frekvenci jádra. Nově přibyla také plná podpora 64-bitových instrukcí. I přes ohromující výkon zůstává tento procesor stále velice úsporným, a to také díky novému 45nm výrobnímu procesu. Cena 3750 Kč bez DPH sice není malá, ale dostanete za ni odpovídající výkon. Vzhledem k tomu je třeba také pečlivě vybírat chladič procesoru. Arctic Cooling FREEZER 7 PRO za 400 Kč je velmi tichý a svou práci zastane opravdu spolehlivě.

Věrné zobrazování grafiky


Někteří prodejci vám mohou nabídnout
počítač na míru.

Nyní musíme vybrat odpovídající základní desku. Tou je například Asus P5NT-WS s kvalitní čipovou sadou NVIDIA nForce Dual PCI-E x 16 chipset, kterou koupíte za 3100 Kč. Bez problému uspokojí potřeby každého náročnějšího uživatele. Výběr grafické karty je pro tento účel samozřejmě velmi důležitý. Grafici nepotřebují kartu s 3D výkonem, pokud se nezabývají přímo modelováním a tvorbou trojrozměrné grafiky. Mezi nejvýkonější grafické karty sice patří v současné době ATI Radeon HD3870 a konkurenční nVidia GeForce 8800GT, ale pro grafika by se vyplatilo pořídit spíše řadu karet Matrox. Ty jsou známé svým věrným zobrazováním 2D grafiky.

K této sestavě bude odpovídající paměť o velikosti 4GB. Její pořízení vás vyjde zhruba na 2000 Kč. V takovém případě budete potřebovat 64-bitová Windows Vista, která podporují počítače s více než 4 GB RAM. Při použití starších 32-bitových operačních systémů je maximální podporovaná systémová paměť pouze do velikosti 3 GB. Vzhledem k tomu, že grafické práce zabírají na disku celkem dost místa, budeme se muset poohlédnout po nějakém harddisku s vyšší kapacitou. Nejvýhodnější bude harddisk o kapacitě 500, popřípadě 750GB. 1TB harddisky jsou již příliš nákladné na výrobu, a proto se v případě nutnosti vyšší kapacity vyplatí koupit spíše dva 500GB harddisky. Samsung SpinP T166 disponující 16MB cache a samozřejmě rozhraním SATA II můžete koupit za 1900 Kč. Jako optickou mechaniku můžeme opět zvolit Samsung SH-S203D, za kterou zaplatíme 500 Kč.

Počítačovou skříň bych volil spíše nějakou kvalitnější, která dokáže dobře odvádět teplo. Grafik navíc jistě ocení moderní design skříně. Kvalitní, poměrně levná a také pěkně vypadající skříň je například COOLERMASTER Elite 333 black. Můžete ji mít za 750 Kč. Tato špičková sestava vás vyjde na 15 800 Kč bez DPH. Nutností pro grafika je jistě kvalitní monitor. Vhodný je 24″ – 27″ LCD monitor, přičemž důležité je vysoké rozlišení. Dnes je také možné sehnat monitory s označením Full HD, což znamená kvalitní, detailní a ostrý obraz. Trendem jsou rovněž LCD monitory s posvětlením LED a velmi širokým Gamutem (dosažitelná oblast barev v určitém barvovém prostoru). Tato technologie je však zatím velmi drahá, a tak ji pro začínající firmy nedoporučujeme. Svoji roli hraje také samotná technologie LCD – vhodné jsou monitory označované jako A-MVA nebo PVA. Naopak méně vhodné jsou technologie typu TFT.

Související

Vybíráme stolní počítače pro firmu
Jak si vybrat tiskárnu, která ušetří peníze
Začínáme s virtualizací ve firmě
Hardwarové NEJ novinky roku 2007

Exit mobile version