Pod lupou: Číňané zavřeli pouze dva falešné Apple Store, proč?

Celkem pět dokonalých napodobenin značkových obchodů Apple se podařilo koncem uplynulého týdnu odhalit v Číně. Úřady, které pak sporné prodejny prověřily, však zavřely jen dvě z nich. Jako důvod uvedly, že neměly oprávnění k podnikání. Ostatní obchody však mohou fungovat dále, jejich majitelé dokonce nebyli ani obviněni z krádeže duševního vlastnictví.

Apple má v Číně zastoupení a značkové obchody jen v největších městech Peking a Šanghaj. Jenže úplně stejné prodejny se začaly objevovat i v menším městě Khung-ming, kde si jich všimla Američanka, která ve městě dlouhodobě žije. Svůj postřeh pak zveřejnila, včetně fotek z daných obchodů, na internetu. Odstartovala tím kontroly místních úřadů.

Ty veškeré sporné prodejny prověřily, ve městě jich našly celkem pět. Na první pohled se nijak neliší od originálu. Za pulty jsou známé výrobky Apple včetně příslušenství a obsluha je oblečena v tričkách s logem firmy. Jen málokdo si všimne drobných detailů, jako jsou záměrné překlepy v některých názvech sic. „stoare“. Vše tedy vypadá tak, jak velí politika amerického spotřebitelského giganta.

Čínská média navíc upozornila na vysokou pravděpodobnost, že falešné prodejny nabízejí originální zboží. Podle agentury Reuters, která se na čínské zdroje odvolává, je totiž prodejci nakupují v zahraničí a do země je pašují. Vyhnou se tím daním a mohou ho prodávat levněji.

Oficiální síť prodejen je nedostatečná, míní experti

Jenže zatímco obchody jsou provozovány neoprávněně, úřady zavřely jen dva z nich. Neměly totiž oprávnění k podnikání, duševní vlastnictví však neřešily, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na čínský deník Dushi Shibao. Celkem úřady prověřily 300 obchodů, uvedl list.

Důvodem proč falešné obchody vznikají, není podle listu jen snaha o vydělat na známém jméně. „V oblastech mimo největší města je velmi těžké sehnat výrobky Apple, i když je tam po nich silná poptávka,“ okomentoval situaci technologický analytik Jim Tang ze šanghajské firmy Shenyin & Wanguo Securities. „Pro tak velkou zemi jako je Čína není prodejní síť Apple dostatečná, firma by ji měla rozšířit,“ dodal Tang.

Podle řady obchodníků tak provozováním falešných prodejen vlastně dělají firmě Apple laskavost. Patří mezi ně i Yu Cheng, který vlastní právě tři neuzavřené falešné prodejny. Podle jeho právníka Yu odmítá, že by nějak porušoval zákony. Údajně se dokonce snažil stát autorizovaným prodejcem Apple, ale americká firma mu neudělila oprávnění.

Někteří zákazníci mu navrch dávají zapravdu. „Je mi fuk, jestli má ten obchod oprávnění, nebo ne, pokud prodává originální zboží,“ řekl agentuře Bloomberg 32letý zaměstnanec softwarové společnosti působící v Khung-mingu Li Yang. „Já jsem zákazník a nechci čekat, až zde firma Apple otevře svůj obchod,“ vysvětlil, proč ho původ obchodů nezajímá.

Čína je země falsifikátům zaslíbená

Číňa však tolerováním falešných obchodů opět potvrdila pověst země, která proti porušování autorských práv příliš aktivně nebojuje. Tamní výrobci okopírují vše, co má ve světě úspěch. A firma Apple, která je podle nejnovějších žebříčků nejhodnotnější značkou světa, je v zemi velmi oblíbeným artiklem a potažmo i cílem pokoutných obchodníků či výrobců.

Jen na oblíbeném internetovém obchodě s čínským zbožím DealExtreme.com je k nalezení celkem 68 více či méně povedených napodobenin úspěšného telefonu Apple iPhone. Nejde ale jen o přístroje samotné, kopíruje se i originální příslušenství a další věci spojené s výrobky Apple. Světovými médii dokonce nedávno proběhla zpráva, že se v Číně začínají objevovat i napodobeniny služeb Apple, konkrétně známého iTunes a App Store.

I proto čelí země silné kritice ze světa a pravidelně se ocitá na vrcholu žebříku zemí s nejslabším bojem proti krádežím duševního vlastnictví. Podle odhadů analytiků připravili v roce 2009 čínští výrobci svými falsifikáty jen firmy v USA o bezmála 50 miliard dolarů. V přepočtu na možná pracovní místa to znamená zhruba dva miliony pozic.

Ale nejde zdaleka jen o problém Číny

Jenže falešné obchody Apple nejsou zjevně jen problémem falsifikáty proslavené Číny. Jak informoval v pondělí britský list The Guardian, poté, co americká bloggerka zveřejnila fakta z Kung-mingu, ozvala se ji řada čtenářů, kteří tvrdí, že podobné prodejny existují po celém světě od Venezuely až po Čechy oblíbené Chorvatsko.

Podle posledních příspěvků na blogu ji čtenáři kontaktovali s podrobnostmi o „falešných či minimálně hodně sporných“ obchodech Apple v zemích jako je Barma, Chorvatsko, Kolumbie, Slovinsko, Španělsko či Venezuela, píše The Guerdian. Mezitím se podařilo objevit i řadu dalších falešných prodejen v Číně, například ve městě Si-an na jihozápad od Pekingu.

Oficiální zastoupení Apple čítá 331 obchodů po celém světě, které dohromady v rekordním kvartále dokázaly firmě vydělat 3,5 miliardy dolarů. Právě jejich schopnost přilákat zákazníky a generovat velmi zajímavé tržby vidí majitelé falešných obchodů možnost, jak zabránit poklesu příjmů a nižšímu zájmu o běžné obchody s elektronikou. Mohou zde navíc prodávat dražší zboží díky prestiži americké značky, uvedl britský list.

Exit mobile version