Podle Symantecu objem spamu celosvětově klesá, na intenzitě ale nabírá phishing

Dle dubnové zprávy MessageLabs Intelligence Report společnosti Symantec počet cílených útoků vzrostl na 85 za den, což je nejvyšší počet od března 2009, kdy byl k těmto účelům zneužíván londýnský summit G20 a bylo 107 cílených útoků za den.


Top 10 nejčatějších e-mailových virů.

Oproti březnu naopak klesl objem spamu a to o 6,4 %, zpráva tento jev interpretuje jako důsledek odstavení botnetu Rustock. MessageLabs Intelligence dále upozorňuje, že populární zkrácené URL adresy jsou čím dál tím více zneužívány pro klinutí na reklamní odkazy.

MessageLabs Intelligence během dubna identifikovat 11 automatických botů působících na Twitteru, kde zveřejňovaly zprávy se zkrácenými URL adresami a využívaly různé techniky, aby o zprávách věděli ostatní uživatelé. Po kliknutí na tyto odkazy byli uživatelé přesměřováni na webové stránky s reklamními odkazy, což generovalo příjmy za kliknutí na banner.

Nárůst zaznamenal také počet cílených útoků, zatímco v dubnu obsahoval 1 ze 168,6 e-mailů škodlivý kód, z čehož bylo 0,02 % cílených útoků. Během posledních 6 měsíců tak došlo k nárůstu cílených útoků o 10,5 %. V říjnu 2010 byl jejich počet přibližně 77 za den.

„Nárůst počtu cílených útoků může být jen aktuálním trendem, protože počet cílených útoků je v tomto ročním období vždy vyšší,“ prohlašuje Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst, Symantec.cloud. „V mnoha zemích se blíží konec fiskálního roku, takže je možné, že to souvisí s finančními výsledky společností, které hledají počítačoví zločinci a snaží se tyto informace získat důmyslnými útoky.“

Cílené útoky, známé také jako vyspělé perzistentní hrozby (Advanced Persistent Threats – APT), jsou často šířeny přes e-maily a jejich smyslem je narušení konkrétního cíle pro účely průmyslové špionáže.

Trendy napříč průmyslem

• Nejvíce zamořený nevyžádanou poštou byl v březnu automobilový průmysl s podílem nevyžádané pošty 76,5 %.

• Podíl nevyžádané pošty byl 74,0 % v sektoru vzdělávání, 72,8 % v chemickém a farmaceutickém sektoru, 72,5 % v IT službách, 71,8 % v maloobchodu, 70,9 % ve veřejném sektoru a 72,2 % ve financích.

• V dubnu byl veřejný sektor nejčastějším cílem škodlivého kódu mezi všemi obory. Jako nebezpečný zde byl zablokován 1 ze 26,4 e-mailů.

• Úroveň virů v chemickém a farmaceutickém sektoru byla 1 v 157,4, v sektoru IT služeb 1 v 260,4, v maloobchodu 1 v 287,6, ve vzdělávání 1 ve 87,1 a ve financích 1 v 209,5.

Úplná zpráva je k dispozici zde.

Exit mobile version