Svaz průmyslu a dopravy ČR prezentoval výsledky ankety, podle které až 41 procent tuzemských podnikatelů vidí spíše pesimisticky budoucnost svého byznysu v nadcházejících dvanácti měsících. Téměř 46 procent firem očekává, že se na jejich podnikání výrazně projeví důsledky zpomalení ekonomického růstu v Evropě a ve světě. Dvě třetiny firem přiznává, že situace na zahraničních trzích je nutí ke změně podnikatelských záměrů, což by se mohlo projevit v omezování investic a v redukci pracovních míst.
Obavy o budoucnost firemního byznysu
Anketu Svaz průmyslu a dopravy ČR provedl ve dnech 8.-12. září 2008 mezi 1600 členskými firmami SP ČR, krátce před konáním Sněmu SP ČR v Brně. Na anketní otázky odpovědělo 211 subjektů.
Redukce nákladů, omezení investic
Výsledky ankety ukazují, že pod tlakem situace na zahraničních trzích téměř 42 procent firem hovoří o omezení investic. Redukci výroby produktů či omezení poskytování služeb zvažuje zhruba 30 procent tuzemských firem. Některé firmy se také zaobírají nepopulárními opatřeními. Varovné jsou signály, že takřka čtvrtina firem vidí jako východisko ze současné situace podniku ve snižování počtu pracovníků.
„Výsledky ankety jsou i výzvou k tomu, aby byly dokončeny nastartované reformy v co nejkratším čase. Řadu let poukazujeme na nezbytnost flexibilního trhu práce, který by firmám umožnil zaměstnávat více pracovníků v době výraznějšího ekonomického růstu a naopak poskytnul možnost efektivně řídit mzdové náklady v době, kdy nastupuje recese,“ komentuje závěry Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Problém nestálého kurzu koruny
Z výsledků ankety vyplynuly i faktory, které nejvíce trápí tuzemské podnikatele. Potvrdilo se,
že největší hrozbou pro jejich podnikání jsou výkyvy koruny. Tento faktor má na podnikání tuzemských firem daleko větší dopady, než růst mezd či zvyšování cen energií. Téměř 82 procent firem se proto domnívá, že přijetí eura je východiskem pro řešení problematiky rozkývaného kurzu koruny, což podnikání přinese pozitivní efekt.