Pokles softwarového pirátství v ČR

Podle organizace BSA softwarové pirátství v České republice nečekaně pokleslo i přes významné zvýšení penetrace obyvatelstva s vysokorychlostním internetem. BSA považuje rychlý internet za jednu z hlavních příčin rostoucí výměny ilegálního softwaru.

Počet nelegálně nainstalovaných programů se, oproti loňskému roku, snížil o jeden procentní bod. Celkové ztráty pro české vývojáře softwaru byly organizací BSA vyčísleny na 2,5 miliardy korun.

Pokles pirátství je podle BSA ovlivněn prodejem značkových sestav s předinstalovanými operačními systémy, prodejem OEM programů a také snahou státní správy o lepší vymáhání práva při dodržování autorských zákonů.

Tiskový mluvčí BSA Jan hlaváč je přesvědčen, že „další snížení tuzemské míry softwarového pirátství o deset procent by mohlo během čtyř let vytvořit až 2900 nových pracovních míst, posílit ekonomiku o 19,8 miliardy korun a do státní kasy přinést na daních 2 miliardy korun.“

Nejvíce případů softwarového pirátství zaznamenala BSA v Praze (25%). Následovaly kraje Jihomoravský (13 %) a Ústecký (12 %). Policie uvádí, že je 94 procent všech evidovaných případů pirátství objasněno.

BSA je se snižováním míry pirátství v Česku spokojena. „V závěsu za Českou republikou jsou však nicméně i mnohé západoevropské státy,“ doplnil Hlaváč.

Obyvatelé České republiky respektují zákony více než třeba Slováci, kde je míra softwarového pirátství 45%. Nejlépe na tom nejsou ani Francouzi (45%) nebo Italové (51%).

Česko se podle BSA dostalo mezi dvacítku zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Ze studie IDC plyne, že je 39 procent programů stále instalováno nelegálně. Studie se opírá o statistiky z minulého roku.

Zdroj: BSA pochválila Česko. Země snížila míru pirátství

Exit mobile version