Práce a duševní hygiena

Pracovnik

Pečovat o své duševní zdraví není v současné době nic jednoduchého. Naše psychika se sice je schopná vypořádat s životním stylem, který se výrazně liší od toho, na nějž je náš mozek po miliony let adaptován, její přizpůsobivost však není bezmezná. Ignorování psychohygieny může vést k psychickým i somatickým problémům, vrcholícím až syndromem vyhoření. Jaké návyky bychom si do svého pracovního stylu tedy měli zavést?


Symbol Dne pro duševní zdraví, zdroj:http://pelikan.lf2.cuni.cz/

Pravidelný pracovní rytmus

Duševnímu zdraví sice neprospívá přepracování, ale stejně tak ani chaos a nepravidelné pracovní tempo. Zlepšení organizace práce pomáhá k udržení přehledu, co je hotové, co zbývá udělat a jak dlouho mi která práce zabere, což do značné míry odbourává stres, který vzniká při chaotické práci, přeskakování od jednoho nedodělaného úkolu k druhému a panickém objevování restů, které měly být už dávno hotové. Naučit se hospodařit s časem a realisticky odhadovat vlastní síly nemusí být pro každého jednoduché, ale jednoznačně se to vyplatí. Samozřejmě k tomu patří i nepřepínat svoje síly a najít si čas na odpočinek – přepracovanost opravdu duševnímu zdraví nesvědčí, navíc s přepracováním a psychickou únavou jde obvykle ruku v ruce i pokles pracovní výkonnosti.

Příjemné pracovní prostředí

Místo, kde pracujeme, by na nás mělo působit pozitivně a neztěžovat nám práci v psychickém ani fyzickém smyslu. Pod druhým bodem je míněna zejména ergonomie pracovního místa, správné nastavení a výška židle, stolu, monitoru apod., spolu s prostředím, které neobtěžuje nadměrným hlukem, špatně situovaným světlem nebo nevyhovujícím nastavením klimatizace. Ergonomie a vyhovění hygienickým normám však není vše: naše pracovní prostředí by na nás mělo působit příjemně i z estetického hlediska. Výzdoba (umírněná) a přítomnost oblíbených věcí jsou tak více než žádoucí.

Dobrá životospráva

Pod životosprávou si pravděpodobně nejdříve představíme stravování. Kvalitní a výživná strava v rozumném množství je ale spolu s dostatečným příjmem tekutin jen jednou složkou správné životosprávy. Jejím základem je dostatečně dlouhý a kvalitní spánek a odpočinek. S dosažením a udržením dobré tělesné i duševní kondice souvisí také fyzická aktivita. Sport je přínosem nejen pro fyzickou stránku našeho organismu, ale také pro odreagování se od pracovních problémů a při některých druzích sportu také pro posilování společenských vztahů, což je pro duševní pohodu také důležité.

Pohoda v osobním životě

S touto položkou souvisí jak výše zmíněné sociální vztahy a síť citových vazeb k ostatním, tak náš vlastní vnitřní přístup k sobě samému a svému hodnotovému systému. K vyrovnanému a zdravému člověku patří plán dlouhodobých i krátkodobějších cílů a plánů, jejichž uskutečňování věnuje svůj čas a úsilí, a také snaha o vlastní osobnostní rozvoj. Když už máme pocit, že jsme na dně, měla by nás „zachytit“ právě sociální síť a komunikace s rodinou a přáteli.

Relaxační techniky

Odpočívat a relaxovat můžeme při příjemné hudbě, filmu, výtvarné či jiné tvůrčí činnosti nebo jiným způsobem, který je nám příjemný, blahodárně působí především pobyt a pohyb v přírodě, od zahrádkaření přes houbaření až po různé formy turistiky a venkovního sportu. Pro „vyčištění hlavy“ ale existují i specializované relaxační techniky. Mezi nejznámější patří autogenní trénink, spočívající v navozování pocitů tepla, tíže apod. v různých částech těla. Umožňuje regulaci svalového napětí a v souvislosti s tím i psychické tenze. Pro uvolnění a jisté prolnutí těla i duše je vhodná také jóga, případně další cvičení, která kladou důraz na součinnost těla a duše a často vycházejí z různých orientálních náboženství.

Psychohygiena přináší souhrn pravidel, jak si chránit a upevňovat duševní zdraví a zvyšovat svou odolnost proti stresu a dalším škodlivým vlivům. Výsledkem jejich upevňování by mělo být nejen lepší a vyrovnanější psychický stav, ale také preventivní působení u psychických i somatických chorob, zlepšení sociálních vztahů a subjektivní pocit spokojenosti a sebejistoty. Nikdo pravděpodobně nebude v běžném životě schopen provozovat bezchybnou životosprávu, denně vydávat pravidelný a stejnoměrný výkon a relaxovat za jakýchkoli podmínek. Jde zde pochopitelně o ideál, který bychom však neměli příliš často ztrácet z dohledu.

Exit mobile version