Pracovní portály vnímají oživení trhu práce, IT mezi žádanými obory

Pracovní portály očekávají na trhu práce letos výrazné oživení. Téměř polovina firem, 46 procent, hodlá výraznějším způsobem oživit náborové aktivity, vyplývá z průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. Téměř dvě třetiny respondentů ankety na Jobs.cz chtějí letos změnit pracovní pozici.


Statistiky Jobs.cz a LMC G2

Polovina firem oživí náborové aktivity

Mezi firmami využívajícími náborovou aplikaci LMC G2 proběhl průzkum týkající se plánů jejich náborových aktivit v novém roce. Téměř polovina firem (46 %) hodlá letos výraznějším způsobem oživit náborové aktivity.

„Z výsledků je patrné oživení pracovního trhu. Firmy se nyní chovají odvážněji, plánují nové projekty a shánějí pro ně pracovní sílu,“ komentoval výsledky šetření mezi firmami Milan Jasný, obchodní a marketingový ředitel společnosti LMC.

Pětina firemních respondentů (22 %) sice plánuje zvýšenou frekvenci náborových činností, v letošním roce se jich však bude týkat i propouštění zaměstnanců. Zbývajících 32 % odpovídajících podniků nehodlá proti roku 2010 náborovou činnost zvýšit.

Vyšší aktivita na trhu práce se v roce 2011 bude týkat i zaměstnanců. V anketě pracovního portálu Jobs.cz, které se zúčastnilo bezmála 1 500 respondentů, odpověděl majoritní podíl 62 % lidí, že hodlá v příštím roce odejít z práce a poohlédnout se po nové příležitosti. 19 % účastníků Jobs.cz není o této změně zcela rozhodnuto, ale uvažuje o ní, a rovněž 19 % je u stávajícího zaměstnavatele spokojeno.

„V uplynulém období byla pro velkou část zaměstnanců rozhodující jistota zaměstnání a o změně neuvažovali,“ říká Milan Jasný. Ve chvíli, kdy cítí oživení ekonomiky i trhu práce, podle Jasného přestávají považovat změnu zaměstnání za riziko. Určitý vliv může mít i značné omezení benefitů ze strany zaměstnavatelů – podle našich dat ke konci minulého roku vyplácelo třinácté platy pouhých 14 % firem.

Oživení na trhu práce jasně dokládají celkové údaje o poptávce po práci na portálu Jobs.cz. Zatímco v roce 2009 na vystavené nabídky přišlo o něco více než 3 540 000 reakcí, za rok 2010 to již bylo více 5 130 000 reakcí. Jde tedy o nárůst o více než 44 %.

Přesto nelze jednoznačně očekávat, že podíl lidí uvažujících o změně zaměstnavatele bude v celé populaci odpovídat výsledkům ankety. Návštěvníci portálu Jobs.cz se rekrutují z internetové populace, která práci mění častěji než běžná populace. Zatímco téměř každý třetí člověk v ČR má své zaměstnání již od dob před rokem 1989, uživatelé internetu jsou ve svém aktuálním zaměstnání nejčastěji jeden či dva roky.

IT mezi žádanými obory

Při pohledu na statistiky poptávky po pracovních oborech je patrné, že na straně nabídky práce celoročně převažuje oblast obchodu. Pět nejčastěji nabízených pozic na serveru Jobs.cz je obchodní zástupce, administrativní pracovník, asistentka, account manager a key account manager.

Mezi deseti obory, v nichž firmy nejvíce poptávají zaměstnance, jsou rovněž zastoupeny tři ze sektoru informačních služeb a technologií. Konkrétně jde o vývoj aplikací a systémů, konzultace a analýzy, projektové řízení, správu systémů a HW.

PwC: Více firem bude letos propouštět než nabírat

S rozdílným pohledem na trh práce přišla společnost PwC. Podle jejího průzkumu plánuje letos přijímání zaměstnanců méně firem než jejich propouštění. Nábor chystá 14 procent českých podniků, snižovat počty pracovníků hodlá 16 procent zaměstnavatelů.

Podle responze personálních ředitelů evropských společností se plány českých firem liší od evropského průměru, když růst počtu pracovních míst očekává 23 procent a propouštění 11 procent evropských firem.

„Očekáváme tak, že míra nezaměstnanosti v České republice zůstane v roce 2011 na stávající úrovni, pokud ještě nevzroste,“ uvedl Will Schofield, vedoucí partner služeb poradenství pro lidské zdroje PwC v České republice. V Česku míra nezaměstnanosti loni v prosinci vzrostla na 9,6 procenta.

PwC také poukázala na to, že v Česku více než polovina společností, které plánují nabírat, hodlají pouze doplnit stavy zaměstnanců snížené během krize. Uvidíme, jaký stav přinese realita příštích měsíců.

Exit mobile version