Praha hostí setkání hlavních inženýrů Internetu

Včera v hlavním městě ČR odstartoval pětidenní summit mezinárodní odborné komunity IETF (Internet Engereering Task Force), která je odpovědná za tvorbu specifikací nutných k udržení rozvoje a stability globální internetové sítě.

Samostatné pracovní skupiny v rámci IETF se v Praze setkávají s cílem diskutovat nad problémy bezpečnosti, budoucnosti směrování a internetových aplikací. Počet účastníků čítá okolo 1 300 techniků z celého světa. 80. setkání IETF hostí správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, jedné z pracovních skupin IETF spolupředsedá také Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.

„Pro CZ.NIC a celou českou internetovou komunitu je spolupráce na organizaci takovéhoto setkání významnou událostí. Já osobně se nejvíce těším na společnou panelovou diskusi s Goeffem Hustonem, renomovaným odborníkem v oblasti problematiky ubývání IPv4 adres a přechodu na protokol IPv6,“ prohlásil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

A čím je vlastně IETF tak zajímavá? Hlavním stavebním kamenem fungování tohoto společenství je institut pracovních skupin. Jejich snahou je přinášet ke konkrétní problematice podrobnou dokumentaci a souhrn doporučení, a to s ohledem na pozitivní přínos pro internetovou komunitu na globální úrovni.

Ondřej Surý je jedním z předsedů pracovní skupiny Dane WG, která se věnuje možnostem ukládání a validaci certifikátů v DNS. „Pokud se nám podaří dosáhnout plánovaného výsledku, kterému se naše pracovní skupina věnuje, mohlo by to zásadním způsobem změnit způsob práce s certifikáty v internetových službách. Například pro certifikáty webových stránek by už nebylo nutné chodit za certifikačními autoritami, ale každý by si mohl takový certifikát vytvořit sám a uložit si ho do vlastního DNS zabezpečeného DNSSEC. Díky tomu by došlo k úspoře finančních prostředků i času,“ vysvětluje Surý.

Podrobnější informace k jubilejnímu 80. IETF meetingu mohou zájemci nalézt zde.

Exit mobile version