Přední EDI provideři vstoupili do ECR

Česko-Slovenská iniciativa ECR (Efficient Consumer Response) uvítala v květnu do svých řad dva hlavní tuzemské EDI poskytovatele. CCV Informační systémy a Editel CZ tak získali možnost podílet se na činnosti pracovních skupin ECR, společné tvorbě odborných materiálů a výstupů a účastnit se specializovaných seminářů, konferencí, workshopů a dalších pořádaných akcí.

Iniciativa ECR (Effective Consumer Response) je společnou aktivitou obchodních řetězců, výrobců a dodavatelů. Díky implementaci ECR principů jsou dlouhodobě zvyšovány hodnoty prodeje a výrazně sníženy náklady na distribuci. Hlavním úkolem pracovních skupin je intenzívní spolupráce jednotlivých členů na optimalizaci procesů v odvětví obchodu a logistiky s cílem zvýšit efektivitu a snížit nákladovost v rámci dodavatelského řetězce.

„S našimi zákazníky jako dodavateli do retailu a s řetězci na druhé straně jsme realizovali řadu projektů v oblasti EDI, které byly pilotní na obchodních a logistických procesech tuzemského maloobchodu. Díky současné pozici lídra mezi poskytovateli EDI a vzhledem k počtu našich zákazníků, deklarujeme vstupem do ECR svou ochotu sdílet tyto zkušenosti s ostatními a společně pomáhat ke zlepšování efektivity v logistice informací v dodavatelském řetězci,“ říká Petr Ondrášek, ředitel pro strategický rozvoj společnosti CCV Informační systémy.

Změny s novou legislativou a využitím národních subsetů EDI
V současné době fungují v rámci ECR mimo jiné dvě pracovní skupiny zaměřené na podpůrné technologie ECR a elektronickou komunikaci. Konkrétně se jedná o pracovní skupinu pro elektronickou výměnu dat (EDI) a pracovní skupinu pro globální datovou synchronizaci (GDSN). Obě skupiny fungují pod vedením Barbory Cikánkové ze společnosti Makro Cash&Carry a nyní se rozšíří také o již zmíněné EDI poskytovatele – CCV Informační systémy a Editel CZ. Aktivní zapojení poskytovatelů EDI, tzv. VAN operátorů je zcela přirozeným vyústěním zaměření na využití výhod, které EDI komunikace přináší. Společně s oběma providery se novým členem stalo také sdružení GS1 Česká republika (dříve EAN ČR), která je organizací zabývající se globálními standardy identifikace a EDI.

Jaká témata ohledně EDI nyní ECR nejvíce zaměstnávají? Na tuto otázku odpověděla za tyto pracovní skupiny Barbora Cikánková, která vysvětluje: „Aktuálně dolaďujeme podobu národního subsetu zprávy elektronické faktury INVOIC vzhledem k legislativním změnám v oblasti DPH a bonusů. V blízkém budoucnu pak zaměříme pozornost zejména na využití SSCC kódů u elektronického dodacího listu (zprávy DESADV), kde vidíme značný potenciál ve zvýšení efektivity zásobovacího řetězce. Dalším tématem k diskuzi je také možnost zahrnutí cen do avíza o příjmu zboží (zprávy RECADV), což by ocenily zejména dodavatelské společnosti.“

Synonymem ECR je spolupráce
Projekt ECR vznikl v polovině devadesátých let jako odpověď na změny v dodavatelských řetězcích, které vznikly rozšířením informačních technologií. ECR je iniciativou mezinárodní a díky tomu jednotlivé státy čerpají zkušenosti a materiály z mnoha zemí. V České republice a na Slovensku působí od roku 2001.

V průběhu dubna a května 2011 bylo do ECR přijato celkem 9 nových členů. Kromě obou předních EDI poskytovatelů také AC Nielsen, Hopi, Chep, Sara Lee, Schoeller Arca Systems a Thimm Obaly.

Exit mobile version