Proč lidé v IT mění práci?

Kravaťák

Důvody, které přivádí kandidáty na pobočku naší personálně poradenské společnosti, jsou rozmanité. Někteří hledají práci, protože dokončili studia, jiní náhle o práci přišli. Hodně kandidátů se „poohlíží“ po možnostech, které mu současný pracovní trh nabízí. Poslední skupina byla naší agenturou oslovena přímo, s konkrétní zajímavou nabídkou.


Klára Antošová, foto autor: Lucie Robinson

Hlavní kritéria pro volbu nového zaměstnavatele

Jednou z otázek při pohovoru je i dotaz: Proč uvažujete o změně? Vypracovali jsme průzkum odpovědí.

Nejčastější odpovědí, kterou uchazeči z oblasti IT udávají, je náplň práce. Často jsou úkoly jiné než bylo dohodnuto, nebo se po nějaké době působení ve společnosti práce stane stereotypní, zaměstnance již nerozvíjí a nepřináší mu nové výzvy. Mnoho kandidátů se nejprve pokusí situaci řešit interním výběrovým řízením, v případě neúspěchu se rozhodnou porozhlédnout jinde.

S tímto důvodem úzce souvisí i technologie. Pro skutečné IT nadšence je důležité držet krok s novými technologiemi. Být u zavádění novinek a proškolit se, by si přál téměř každý. Uchazeči často vzpomínají na vysokoškolská studia, kde byla výzkumná centra, kam mezinárodní společnosti v rámci sponzoringu či PR aktivit dodávaly to nejnovější, co měly.

Finance bývají v žebříčku priorit na druhém místě. Toto je důvodem odchodu pracovníků, kteří jsou ve společnosti delší dobu a plat jim roste velmi pozvolna. Na nízký plat si stěžují především IT odborníci, kteří pracují spíše pro menší společnosti.

Třetím nejčastěji uváděným důvodem je nestabilita firmy (nedostatek projektů, reorganizace firmy, špatná finanční situace ve firmě), jež ovlivňuje také odměňování zaměstnanců. Tento důvod je stěžejní pro kandidáty, kteří již mají určité závazky (rodina, hypotéka). Stejně tak je pro uchazeče důležitý profesní růst. Vidět reálnou možnost postupu, specializace a školení.

Absolventi hledají firmy zvučných jmen

Absolventi vysokých škol mají zájem především o mezinárodní společnosti, kde očekávají další možnosti vzdělávání a možnost profesního růstu. Dále se rozhodují dle náplně práce, možnosti využití cizích jazyků. Pro „ajťáky“ je technologický náskok společnosti velkým tahákem.

Často ovšem nemají představu, na které pozici začít. Více jasno mají ti, kteří pracovali již při studiu, absolvování VŠ je vede buď ke změně práce, či alespoň k porozhlédnutí se po aktuálních možnostech.

Velké mezinárodní firmy nabízejí absolventům specializované graduate programy. Jedná se o hlavní pracovní poměr, kdy mladí zaměstnanci během roku (1,5 roku) projdou řadou školení, seznámí se se společností, procesy ve firmě a trhem v dané oblasti. Součástí programu bývají i stáže v zahraničí. Pro absolventy je tato nabídka lákavá, zejména pro volnější přechod mezi studentským a profesním životem.

Co motivuje IT odborníky ke změně práce jsem se zeptala Lukáše Faltýnka, IT analytika mezinárodní společnosti:

„Když se zamyslím nad svou poslední změnou práce, byla dána nestabilitou ve firmě. Odešel šéf, byl zvolen nepopulární nový šéf, sáhl na peníze, začali odcházet lidi. Podíval jsem se na inzeráty a odpověděl na nabídku současného zaměstnavatele. Nakonec z 18 IT lidi nezůstal ve staré firmě kromě nového nepopulárního šéfa vůbec nikdo.
Když teď lidé odcházejí od nás, tak většinou s vidinou nových technologií. Ono dělat roky to samé každý den moc nebaví. Dalším důvodem mohou byt peníze, ale protože spousta dobrých IT firem platí své lidi dobře, moc bych to jako hlavní důvod odchodu neviděl. U menších firem to ale asi není vyloučeno.“

„Nevěřím žádnému průzkumu, který jsem si sám nezfalšoval.“ (W. Churchill)

Na toto zjištění má vliv situace, ve které se nachází uchazeči při přijímacím pohovoru, bránící se uvést pro personalisty nepopulární důvody ke změny a prezentují se v nejlepším možném světle. Například málokdo o sobě řekne, že hlavním důvodem změny bylo, že se mu nechtělo tolik pracovat, či dokonce, že práci nezvládal.

Výše uvedený průzkum uvádí oficiální důvody, které udali kandidáti v naší společnosti za posledních tří měsíce. Je pravděpodobné, že by se jejich odpovědi lišily, v případě, že by se bavili s kamarády u piva. Tento trend známe všichni a neplatí to jen pro IT oblast. V soukromí si často nejvíce stěžujeme na šéfa a na peníze.

Prognóza

Dříve si lidé mohli novou práci hodně vybírat, do budoucna se díky slábnoucí ekonomice může tato tendence změnit. Pracovních míst bude ubývat, lidé budou motivování hlavně jistotou a penězi.

Autorka článku pracuje jako recruitment consultant ve společnosti Hays Česká republika, v divizi IT/telco. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Informační management.

Exit mobile version