Některé státy v USA vyžadují prodloužení kontroly nad Microsoftem

Softwarová společnost z amerického Redmondu má výsadní pozici jak na světových trzích, tak na domácím trhu. Právě takový monopol leží v krku konkurentům Microsoftu na trhu ve Spojených státech. Konkurence tedy adresovala svůj protest odpovědným úřadům. Výsledkem bylo rozhodnutí soudu z roku 2002 o dohledu nad obchodními praktikami společnosti Microsoft. V listopadu letošního roku má tento dohled skončit. Proti tomu se však ohradilo několik severoamerických států, zejména Kalifornie. Jejich požadavkem je prodloužení kontroly nad transakcemi a obchodováním softwarového gigantu.

Microsoft se v roce 2002 dohodl s ministerstvem spravedlnosti o ustanovení dohledu nad svým obchodováním. Protestující státy tvrdí, že doba od listopadu roku 2002 do současnosti není dostatečně dlouhá na zjištění, zda operační systém Windows Vista nebude opět znevýhodňovat ostatní konkurenty na trhu.

Dohledem na plnění úmluvy z roku 2002 byla jmenována soudkyně Collen Kollar – Kotelly. Nyní si zažádala u softwarových výrobců, ministerstva spravedlnosti USA a protestujících států o zpracování a zaslání zprávy hodnotící účinnost či neúčinnost původní dohody z roku 2002.

Jerry Brown, zastupující stát Kalifornie, řekl: „Společnost Microsoft přímo neporušila ustanovení vyplývající z dohody v roce 2002.“

Kalifornská skupina ovšem poukazuje na skutečnost, že dohoda zatím příliš nezměnila podmínky mezi konkurencí na trhu. Skupina uvádí jako problém lednovou novinku v podobě operačního systému Windows Vista. Podle protestujících států monopolní pozice Microsoftu trvá a většina zákazníků si stejně kupuje výrobky se zabudovanými operačními systémy této společnosti.

Firma přitom byla antimonopolními úřady vyšetřována za zneužívání své pozice na trhu již od roku 1991. V roce 1994 Microsoft souhlasil se změnou podmínek svých kontraktů s počítačovými výrobci. V roce 2002 došlo k již zmiňovanému rozhodnutí o dohledu nad obchodováním redmondské společnosti.

Zdroj: States seek more oversight of Microsoft

Souvisejici

Vrátí vám peníze za operační systém?
Evropská komise hrozí Microsoftu pokutou
Spojené státy nutí organizaci WTO k zásahu proti pirátům v Číně

Exit mobile version