Propad českého exportu – hlavně u středních firem

Vývoz i dovoz se v lednu propadly nejvíce od vzniku České republiky. Ve své zprávě to tento týden prezentoval Český statistický úřad s tím, že vývoz klesl o 24 procent a dovoz se snížil o pětinu. Celkem zahraniční obchod skončil přebytkem 3,5 miliardy korun, což byl meziročně o 8,3 miliardy horší výsledek.


Propad českého exportu vyvolává pesimismus

Nízký obrat zahraničního obchodu

Čtyři měsíce trvající úbytek vývozu a dovozu zároveň podle ČSÚ vedl k nejnižšímu obratu zahraničního obchodu od února 2006. Ještě hlubší propad statistici vykazují po přepočtu ukazatelů na eura či dolary, a to kvůli oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám. Proti předchozímu měsíci se vývoz snížil o 0,3 procenta a dovoz o 0,5 procenta. Za posledních 12 měsíců se v porovnání s předchozím obdobím snížil vývoz o 3,5 procenta a dovoz o 2,5 procenta. Obchodní bilance tak byla v přebytku 60,5 miliardy Kč, téměř o 30 miliard korun méně.

„Další výrazný propad tuzemského exportu jen dokládá vážnost situace, ve které se dnes nacházejí mnohé firmy, po jejichž zboží je v době krize výrazně nižší poptávka a kterým v mnoha případech poklesly prodeje až na polovinu oproti loňskému roku. Očekáváme, že tento negativní trend bude pokračovat i v nejbližších měsících,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Kužel ještě doplnil, že podle údajů, které má hospodářská komora k dispozici od svých členů, se podíl firem, které očekávají pokles svých exportních prodejů, v únoru 2009 zvýšil oproti očekáváním ze září 2008 z přibližně 18 % na 52 %. Současně došlo k poklesu podílu podnikatelů očekávajících zvýšení svého exportu z přibližně 42 % na přibližně 9 %. Jsou to velmi znepokojující čísla, která nevěstí nic dobrého jak pro firmy, tak i pro jejich zaměstnance.

Změny v exportu i ve výrobě

Změna v náhledu na vývoj exportních možností je vcelku obdobná u výrobních podniků, stejně tak i u podniků ze sektoru služeb. Pro výrobní podniky je podle údajů hospodářské komory příznačné zvýšení podílu podniků očekávajících snížení exportu z přibližně 22 % v září 2008 na téměř 60 % v únoru 2009, pro podniky poskytující služby je typický výraznější pokles podílu podnikatelů očekávajících zvýšení jejich exportu z přibližně 45 % v září 2008 na necelých 7 % v únoru 2009.

Tendence k poklesu vývozu se nejvýrazněji projevuje u středních podniků. Podíl podnikatelů této velikostní kategorie očekávajících zvýšení svých exportních prodejů poklesl z přibližně 37 % v září 2008 na přibližně 14 % v únoru 2009.

Exit mobile version