Na internet budeme přistupovat výhradně z mobilů, říkají experti

Mobil

Mobilní zařízení se do roku 2020 stanou nejčastěji používanými přístroji k přístupu na internet a ovládat je budeme hlasem nebo prostřednictvím dotykového displeje. Vyplývá to z průzkumu mezi stovkami internetových odborníků a analytiků, který uskutečnila organizace Pew Internet & American Life Project.

Náš každodenní život v mnohem větší míře ovlivní virtuální realita a umělá inteligence, shodli se v online průzkumu internetoví odborníci. Ten se uskutečnil na přelomu roku 2007 a 2008. S dotazem, jak si představují vývoj technologií a internetu, bylo osloveno téměř 1200 lidí, z toho 578 internetových odborníků, vývojářů a analytiků.

Internet pro každého, kdykoliv a kdekoliv

Na tom, že mobilní telefony budou pro většinu lidí prakticky jediným zařízením, díky němuž budou přistupovat k internetu, se shodlo 77 procent dotázaných. „Mobilní telefon, nyní s dostatečně vysokým výkonem, bude představovat hlavní, a pro většinu lidí po celém světě také jediné, spojení s internetem. Díky nízké ceně a výborné konektivitě dokáže snadno přinášet veškeré informace,“ říká průzkum.

Ten hovoří také o výrazném zlepšení v oblasti rozpoznávání hlasu, architektuře internetu a využití virtuální reality. Přes 60 procent dotázaných se shoduje na tom, že počítače budeme běžně ovládat pomocí hlasu a dotyku. Telefonování by mělo být realizováno prostřednictvím univerzálních standardů a protokolů, které bude využívat většina světových operátorů. Komunikace se tak výrazně zjednoduší.

Značný vývoj zaznamená také architektura internetu. Díky výzkumu bude zdokonaleno vyhledávání a výrazně se zlepší jeho zabezpečení a stabilita. Alespoň se na tom shoduje téměř 80 procent odborníků.

Vývoj ovlivní obchodování i komunikaci

Díky rozšíření internetu prakticky do každého mobilního zařízení, bude pro řadu firem mnohem snadnější podnikat, protože své produkty a služby budou moci nabízet prakticky kdykoliv a kdekoliv. Několikanásobně se zvýší efektivita zaměstnanců, flexibilita celosvětové komunikace jim totiž umožní doslova propojit jejich profesní a osobní život. Virtuální realita umožní uskutečňovat obchodní jednání a firemní schůze, aniž by jejich účastníci museli přerušit právě prováděnou činnost.

Podobný názor pochopitelně nesdílejí všichni účastníci. Někteří se obávají, že podobný vývoj bude mít negativní dopad nejen na pracovní výkony, ale i na psychiku lidí, kteří se nedokážou přizpůsobit. Ani vývoj internetu prý nemusí být tak růžový. Například s tím, že se díky internetu a členění na různé komunitní skupiny zvýší společenská tolerance, sníží násilí i projevy fanatismu, nesouhlasí 56 procent dotázaných.

Exit mobile version