Krize tvrdě zasáhla firemní byznys, většina stále bojuje o přežití

Firemní sektor se stále snaží vypořádat s trvajícím ekonomickým úpadkem. Majoritní podíl společností je doposud nucen koncentrovat všechny své síly na přežití a zachování své působnosti. Přesto se občas mezi podniky objevují výjimky, tedy společnosti, které se snaží nové příležitosti využít. Tyto a další závěry přináší nová studie. Téměř polovina dotázaných (43 %) přiznává, že události posledního roku a půl trvale změnily provozní model jejich firem.


Dopady recese na firemní sektor

Recese ovlivnila provozní model 88 % mezinárodních společností. Reálný náhled na dopady globální recese ekonomiky přinesl průzkum společnosti Ernst & Young „Příležitosti ve špatných časech: urychlení změn“. Šetření proběhlo mezi vedoucími představiteli 570 významných mezinárodních společností.

Vliv na řízení rizik

Průzkum ukázal, že krize ekonomiky má zcela signifikantní vliv na provozní činnost firem. Až 45 % odpovídajících subjektů potvrzuje dočasnou změnu provozního modelu. Stejně tak recese ovlivnila proces řízení rizik, podle 56 % vrcholových manažerů na trvalo a podle 33 % dočasně. K tématice řízení rizik byl nedávno uskutečněn průzkum i v Česku. Subjekt RPIC – ViP, který se v únoru a březnu zabýval vlivem hospodářské krize na firemní segment, došel ve svém zkoumání k závěrům, že nutnost řízení rizik si uvědomuje více než 70 procent organizací v České republice. Řízení rizik na počátku letošního roku provedlo celkem 71 % respondentů, zbylých 29 procent svá rizika nijak neřídilo.

Ernst & Young realizovala obdobný průzkum k tomu stávající již před pěti měsíci. Respondenti i nyní registrují silnou cenovou konkurenci, stále dochází ke značnému počtu bankrotů. Na druhou stranu studie přinesla pozitivní zjištění v tom, že stoupl počet organizací, které ve svém sektoru zaznamenaly nové firmy. I přes nepříznivé výsledky 64 % respondentů dokázalo realizovat úspory nákladů, 31 % uvedlo dokonce růst tržeb a více než třetina považuje současné podnikatelské prostředí za příznivější pro strategické akvizice. Manažeři však ve většině odpovědí uváděli zaznamenaný pokles tržeb (58 %) a ziskovosti (56 %).

„Vzhledem k tlaku jakému jsou tyto firmy vystaveny, stojí za zmínku, že těsná většina firem si vede za poslední rok lépe nebo se jejich hospodářské výsledky nezměnily. V příštím roce se však management bude muset naučit jednat ještě rychleji a rozhodněji,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

Kdy se dostaneme z nejhoršího?

Odpovědi se ve srovnání s lednovým průzkumem mírně změnily, což naznačuje, že nejhorší dopad krize už by mohl být za námi. V předchozím průzkumu 82 % dotázaných sdělilo, že jejich firma se soustředí na restrukturalizaci v důsledku hospodářského poklesu, zatímco 74 % usilovalo o pouhé udržení stávajícího provozu. Tyto hodnoty se snížily na 74 % a 65 %.

V nejvíce zmiňovaných „pokrizových“ strategiích manažeři hovořili o expanzi do nových oblastí, větším využití strategických aliancí, získání akvizic, zkrácení termínu dodání výrobku na trh a odprodeji činností, které pro firmu nejsou hlavní náplní.

Exit mobile version