Průzkum: Řešení krize s důrazem na udržení zaměstnanosti

Aktuální průzkum agentury STEM odhalil, že až podle 70 % občanů se současná finanční krize projevuje u nás stejně jako v ostatních členských zemích EU. Dvě třetiny lidí by při řešení dopadů finanční a hospodářské krize daly přednost opatřením, která by vedla zaměstnavatele k udržení a k tvorbě nových pracovních míst. Třetina občanů by spíše uvítala opatření k udržení životní úrovně obyvatel naší země.


Lidé v krizi preferují řešení s udržením zaměstnanosti

Podpora opatření k udržení a rozvoji zaměstnanosti zaznívá častěji od lidí ve věku 30–44 let, od dobře majetkově zajištěných či od příznivců KDU-ČSL nebo ODS.

Co lidé říkají na krizi

Šetření agentury STEM bylo realizováno na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 5.–12. května 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1265 respondentů.

V květnovém šetření se společnost STEM zaměřila na aktuální téma finanční a hospodářské krize. Průzkum zjišťoval, do jaké míry se podle lidí krize v naší zemi projevuje a jaká opatření při řešení dopadů krize by lidé upřednostnili.

Přibližně sedm lidí z deseti (69 %) si myslí, že globální krize se u nás projevuje stejně jako ve většině ostatních členských států EU. Jen necelá pětina lidí (16 %) má za to, že se u nás krize projevuje méně než v ostatních zemích EU a zhruba stejný podíl lidí (15 %) si naopak myslí, že finanční krize má u nás horší dopady než u našich evropských sousedů.

Názory na projevy hospodářské krize jsou poměrně stálé, v nejrůznějších sociodemografických skupinách respondentů i lidí různého politického přesvědčení je s velkou převahou zastoupen názor, že se krize projevuje ve všech zemích EU (včetně ČR) stejně. V čem se ale různé skupiny respondentů názorově liší, jsou podíly odpovědí „u nás se krize projevuje méně než u evropských sousedů“ a „u nás se projevuje více než v ostatních státech EU“. Významné rozdíly se ukazují v závislosti na vzdělání, materiálním zajištění, příslušnosti k různým sociálním skupinám či stranických preferencích.

Rostoucí nezaměstnanost

Právě na problém rostoucí nezaměstnanosti upozornily nedávno představené statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí. Míra registrované nezaměstnanosti stoupla v dubnu 2009 na 7,9 % (o 0,2 p. b.) na 456 726 lidí bez práce (o necelých 8 tisíc osob). Tempo zvyšování nezaměstnanosti se ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížilo a ve 22 okresech byl zaznamenán meziměsíční pokles nezaměstnaných. Česká republika je na 5. místě v Evropské unii mezi zeměmi s nejnižší nezaměstnaností.

Exit mobile version