Průzkum: v Británii je každých 10 sekund spáchán kyberzločin

Ve Velké Británii došlo ke zveřejnění výsledků zajímavého průzkumu, který hodnotil současný stav počítačové kriminality na britských ostrovech. Průzkum provedla společnost 1871 Ltd., zabývající se výzkumy v oblasti informačních technologií, zejména podvodným chováním, vlivem Internetu na zločinnost a růstem krádeží identity. Ve výsledcích průzkumu se jako alarmující jeví fakt, že v Británii dojde každých deset vteřin ke spáchání kyberzločinu.

Počítačoví útočníci zneužívají velké výhody, kterou je anonymita při jejich činnosti v on-line světě. Studie kriminalistické firmy 1871 Ltd. říká, že v loňském roce došlo prostřednictvím sítě Internet ke spáchání neuvěřitelných tří milionů kriminálních činů.

Stefan Fafinski, autor studie, řekl: „Ačkoliv je měření kyberkriminality velmi složité, je jasné, že v mnoha případech předběhla svým rozsahem tradiční kriminální činy.“

Zajímavý je i poznatek on-line bezpečnostní firmy Garlik, která zjistila, že v minulém roce došlo ke spáchání 207 000 finančních podvodů prostřednictvím Internetu. V porovnání se stejnou studií z roku 2005 jde o 30% nárůst. Počet on-line zločinů dokonce zastínil „off-line“ trestné činy, kterých bylo jen 199 800.

Celkem došlo k 92 000 krádežím identity a 144 500 crackerským útokům. „Pokud se proti tomu nebude něco dělat, počet kyberzločinů bude dále stoupat,“ poznamenal Fafinski.

Kyberzločinnost je relativně novým způsobem páchání kriminality. Ovšem stále nabývá na významu. Americký Federální vyšetřovací úřad (FBI) mimochodem zařadil kyber-útoky na třetí místo v prioritách objasňování zločinů, hned za terorismus a průmyslovou špionáž.

Není se čemu divit. Charakteristické pro dnešní dobu je trvalé stoupání objemu a důležitosti zpracovávaných, přenášených a uchovávaných dat. Současně stále masově stoupá počet uživatelů Internetu. Je tedy logické, že zločinnost v kyberprostoru se stane rysem dnešní doby.

Nejčastější formou kyberútoků je phishing, neboli snaha o podvodné vylákání citlivých dat. Dále jde o distribuci nežádoucích materiálů, jako jsou počítačové programy, filmy, hudba a také pornografie. Někteří crackeři mají politické motivy a soustředí se na politických subjektů.

Zdroj: Cybercrime committed ‚every 10 seconds‘ in Britain: report

Souvisejíci

Události: Čína chystá viry pro kybernetickou válku
Pokus o zneužití Internetového bankovnictví Raiffeisenbank
Vladimír Brož: Kyberzločinci vydělávají více než prodejci drog

Exit mobile version