WIA, první virtuální operátor, velké překvapení nepřinesl

wia

Česko se dočkalo první komerční nabídky virtuálního operátora. Žádné fanfáry však jeho spuštění nedoprovázely – jeho nabídka se totiž prakticky neliší od mateřského U:fona.

Prvním operátorem, který do své sítě vpustil virtuální operátory, je nejmladší český poskytovatel U:fon. Ten provozuje síť CDMA v pásmu 410 – 430 MHz. Využívá ji hlavně pro připojení k internetu, ale nabízí rovněž hlasové služby. Dalšímu rozšiřování však brání malá kompatibilita zařízení – o duálních telefonech schopných pracovat jak v této síti, tak u běžných GSM operátorů se mluví prakticky od začátku U:fonovy existence, ale zatím se ani nerýsuje něco konkrétního.

Páté kolo u dobře rozjetého vozu?

Není to jediný problém této mobilní sítě. Další zauzlení spočívá v přehnaných nadějích, které zde byly vkládány. V situaci, kdy trojice dominantních operátorů tvoří jakýsi „nevyslovený kartel“, a příliš tak spolu cenově neválčí, byla cenově výhodná nabídka U:fona z jeho počátků spojená s voláním zdarma ve vlastní síti něco jako malý zázrak. Klientů rychle přibývalo a síť tak velice rychle narazila na svůj technologický strop. Rozhořčení zákazníků na sebe nenechalo dlouho čekat.

Vyvstává tak logická otázka: čemu v takové situaci mohou virtuální operátoři pomoci? Pohled na profil prvního z nich, společnosti WIA, může leccos napovědět. Jedná se o lokálního poskytovatele z Roztok, který se specializuje hlavně na Wi-Fi. Podobný profil má i Pe3ny.net, což je další společnost, se kterou U:fon jedná o vstupu do své sítě.

Poskytovatel konektivity pro lokální ISP

Přeprodávání U:fonových služeb tak pomůže rozšířit portfolio těchto a dalších podobných providerů, kteří tak dostanou možnost prodávat připojení i těch lokalitách svého regionu, kam by jinak museli složitě tahat kabely nebo instalovat vysílače. Zaměří se při tom na méně náročné zákazníky, u nichž použitá technologie nebo další parametry služby nebudou moc důležité.

Odpovídá tomu ostatně i cenová nabídka WIA. Za reálnou rychlost stahování okolo 600 kbit/s a datový limit 8 GB zaplatí zákazník 377 korun měsíčně, což je o 13 Kč méně, než kolik si účtuje U:fon. Celková úspora 156 korun za rok tak žádnou konkurenční výhodu netvoří.

Potenciál tak přeprodávaná služba nabídne až ve spojení s nabídkou zprostředkovatele. „Produkt mobilního připojení k Internetu bude prodejný samostatně, hlavní potenciál však vidíme v balíčcích spolu s datovými a hlasovými službami,“ odhaluje strategii firmy WIA ředitel Filip Malina. Každý nový firemní zákazník získá v rámci zaváděcí akce k balíčku pevného připojení a hlasových služeb WIA MAX zdarma CDMA modem. Domácí uživatelé pak budou moci využít nabídky mobilního CDMA za výhodnějších podmínek ke službám WIA 5G a WIA FIX.

Nabídka je k dispozici ve dvou variantách: bez úvazku a se smlouvou na 24 měsíců. Při upsání se získáte slevu na modem: namísto 1 680 korun jen 600 Kč.

Překvapení se nekoná

Z výše popsaného je více než jasné, že se vstupem virtuálních operátorů na český trh se alespoň prozatím nic zásadního nezmění. Stejně tak jako U:fon nedokázal pořádně rozhýbat konkurenci ostatních tří operátorů, nepodaří se to ani nyní. Zvláště pak v případě, kdy se jedná o obyčejný přeprodej, kde se akorát změní nálepka na krabici.

Skutečnou revoluci by mohlo přinést až uvolnění sítě některého z klasických GSM operátorů. Jak už ale bylo v minulosti několikrát řečeno, nikdo z nich o tom ani v náznaku neuvažuje. Operátoři si své území úzkostlivě střeží a změnu by v tomto ohledu mohla přinést až regulace ze strany státních nebo evropských úřadů.

Exit mobile version