Radka Blümlová: kudy vede cesta z Baumaxu do HR managementu HP

Byznys

Radka Blümlová, od června přestoupila z pozice personální ředitelky HP pro ČR na obdobnou pozici pro Blízký východ. Na své pozici v Česku zažila již tři akvizice jiných firem a má velmi pozitivní vztah k exotickým zemím.


Radka Blümlová

Jak jste se dostala do společnosti HP a jaká byla vaše dosavadní kariérní cesta po společnosti?

HP je mým třetím zaměstnavatelem. Prvním zaměstnavatelem byl rakouský retailový řetězec BAUMAX, kde jsem začala v Graduate programu, poté přešla do vedení prodejny. Po roce do auditu a z auditu po 1,5 roce do HR. V roce 2003 jsem nastoupila do Interbanky, kde jsem 3 roky působila na pozici HR ředitelky. V roce 2005 jsem se stala zaměstnancem HP Česká Republika, působila jsem na pozici HR managera, V roce 2009 jsem přesídlila do Johannesburgu na pozici HR mgr pro HP JAR. A nyní jsem v Dubaji . Jsem HR Mgr pro Middle East (tj. Spojené Arabské Emiráty, Egypt, Omán, Katar, Bahrain, Kuwait, Libanon, Jordánsko, , …)

Zažila jste fúzi HP a EDS a Exstream SW, jak byste to zhodnotila? (Co se povedlo, co ne, jaké byly přípravy,…)

Fúze a akvizice jsou z mnoha důvodů velmi náročné.. Pokud se akvizice má povést, připravy jsou dlouhé. A HP rozhodně tento proces nepodceňuje.

Od svého nástupu do HP jsem v České republice prošla třemi akvizicemi (Mercury/Systinet, Exstream SW, EDS). Různe firmy, ale businessově a HR cíle jsou vždy stejné: rychle firmy spojit a vidět výsledky v podobě nárůstu revenue. Velký důraz je přitom kladen na komunikaci, motivaci přecházejícich zaměstnanců a udržení klíčových zamětnanců.

Nejraději vzpomínam na akvizici Mercury/Systinetu. A proč? Protože díky této akvizici vim, ze lze s úspěchem integrovat i dvě kulturně velmi odlišné firmy. Důležite je použivat selský rozum a neztratit ze zřetele společny cíl

Jak myslíte, že by to zhodnotili zaměstnanci?

HP Česká republika má velmi silný management, silný po businessové stránce a zralý po lidské stránce. Navíc všichni z nich mají svou práci rádi a příroda jim nadělila obrovský dar – smysl pro humor. Vždy jsme se snažili celý proces změny zaměstnancům ulehčit a nikdy jsme nepodceňovali základní element, a tím je komunikace.

Podíváme-li se na fluktuaci převzatých zaměstnanců, tak na roční bázi nikdy nepřesahla 3%. Nicméně na hodnocení zaměstanců bychom se museli zeptat přimo jich.

Cítíte zásadní změny řízení lidí ve vašem novém regionu?

Po 8 týdnech se ještě necítím na sofistikované hodnocení či srovnávání. Mohu hovořit jen o svých prvních dojmech. HP Middle East ma 1600 zaměstnanců. A každá země má svá specifika.

Tak např. v Dubaji máme 500 zaměstnanců, 62 národností. A to samo o sobě je úžasné. Navíc nikdo z našich zaměstanců není místní, tj. všichni „prestěhovali“ svůj život sem. A to samo o sobě je velmi náročný proces – opustit zemi, práci, svůj dům, opustit blízké a známé … a vše začít budovat od začátku.A to más samozřejmě na každého člověka nějaký vliv. Někteří zaměstnanci se chtějí vrátit domu, někteří po dvou letech uvažují o další destinaci.

Atmosféra se nedá srovnávat s českým HP a stejně tak i vedení lidí je zde jiné. Určitě je to dáno tou obrovskou diversitou v týmech (mám 15 lidí v týmu a jen 2 z nich mají stejnou národnost).

Vy jste ve stěhování již zběhlá, předtím jste působila v HP JAR, v Johanessburgu, je to pro vás výzva? Nebo proč takto „cestujete“?

Vím, že slovo „výzva“ je stále moderní, obzvláště v americké kultuře, ale já v těchto intencích neuvažuji. Já ke svému životu přistupuji naprosto sobeckým způsobem, tj. snažím se dělat vše, abych byla spokojená , svůj život si užila a nikdy se za sebe nemusela stydět.

Jsou země, které mne z různých důvodů fascinují a Afrika i Middle East mezi ně určitě patří.
Obě nabídky prostě přišly a ja se je rozhodla využít.

Afrika to je pro mne něco jako „láska na první pohled“, naprosto úžasná země., která v sobě skrývá spoustu bohatsví, ale i bolesti. Pobyt tam mne obohatil hlavně po lidské stránce.

Rozhodování a pak i samotný přesun do Dubaje byly pro mne hodně bolestivé. Ale to zná asi každý, kdo podobné rozhodnutí někdy udělal. Dnes ale vím, že to bylo správné rozhodnutí. A již dnes vím, že mne ten pobyt tady zase obohatí hlavně po té lidské stránce.

Jaký je poměr žen a mužů?

V průměru: 75% mužů k 25% žen, tzn. není tady žádný rozdíl mezi Českou Republikou a Middle East.

Jaké benefity zaměstnanci nejvíc ocení?

Middle East je specifický tím, že zde nenajdete, alespoň v privátním sektoru, místní zaměstnance. Všichni zaměstnanci jsou relokováni z různých částí světa, a proto jsou benefity z velke části dány lokálními zákony. Tak např.. zaměstnavatel musí svým zaměstnancům poskytovat příspěvek na bydlení, zajistit mu letenku domů, zajistit zdravotní pojištění atd.

Kolik je tam Čechů?

V HP 5, v Dubaji údajně kolem 70.

Jak se může zaměstnanec HP v Praze dostat se do Dubaje?

HP je globální firma, tj. pokud má zaměstnanec zájem, je zde spousta možností. Samozřejmě vždy závisí na pracovních výsledcích a flexibilitě samotného zaměstnance.

Každý z nás zaměstnanců má přístup k seznamu právě obsazovaných pozic a dle vlastních preferencí se může přihlásit. I zaměstnanci z HP Česká republika odcházejí do jiných zemí. Pokud si dobře pamatuji, tak několik zaměstnanců odešlo do HP v Portorik, Vietnamu, atd.

Jak podporujete rozvoj a vzdělávání?

HP ma globální, velmi dobře propracovaný systém vzdělávání. Vzdělávání a profesní růst je součástí našeho ročního hodnocení, kdy manažer s každým ze svých podřízených přesně specifikuje vzdělávací plán na další rok, stejně tak i jeho/její dalši profesní cíl. Po odsouhlasení tohoto plánu se pak oba (tj. Manažer a zaměstnanec) domluví na jednotlivých detailech naplňovaní tohoto plánu. HP má k dispozici celou řadu e-learningových kurzů, mentoring program, interní a externí tréninky, interní a externí coaching, lokální a regionální programy pro talentované zaměstnance atd.

Má nejoblíbenější vzdělávací metoda je tzv. Training on the job + interní mentor. Tj. doporučuji našim zaměstnancům nebát se nových úkolů a projektů a pakliže se k něčemu takovému dostanou, tak to přijmout a najít si někoho zkušeného, s kým mohou věci konzultovat.

Home office v HP, za jakých podmínek ho zaměstnanci dostanou a jaké s tím máte zkušenosti?

Home office je v HP standardem, je to celosvetově podporovaný element. Vždy ale samozřejme záleží na potřebách businessu a rozhodnutí managera. Díky práci z domova získává zaměstnanec flexibilitu a možnost lépe balancovat svůj pracovní a osobní život. Pro manažera je tady pak výzva v podobě otázky: jak vést tým složený ze zaměstnanců, kteří pracují zcela či částečně z domova. Vzhledem k tomu ale, ze HP je celosvětově působící firma a jen málo týmů působí jen lokálně, naši manažeři s tímto prvkem musí umět pracovat.

Jaké pozice nyní v Dubaji máte otevřeny?

Middle East je růstový region, takže obsazujeme takřka všechny pozice. Podívám-li na aktuálně obsazované pozice, tak většina je pro Sales.

Je těžké je obsadit?

Ne, není to těžší než v Evropě. Ale těžší je to, co následuje a to je celý kolotoč kolem víz.

Jak dlouho budete v HP ME působit?

V tuto chviĺi plánuji své působení zde na 2 roky. Ale znáte to, člověk míní, život mění.

Děkuji za rozhovor

Doporučujeme také:

Hodně jsem se naučila v Eurotelu na Slovensku, říká HR ředitelka T-Mobile ČR

Exit mobile version