Jak to půjde dál s open source u Microsoftu?

Microsoft

Minulý týden oznámil Microsoft spuštění Codeplex Foundation, nové open-source organizace, kterou bude podporovat. Bude ji vést Sam Ramji, dosavadní opensourcový „guru“ Microsoftu, který kvůli tomu s prací přímo pro Microsoft skončí. Svět open source nyní sleduje, kdo po něm převezme tuto důležitou roli v jedné z nejvýznamnějších softwarových společností.


Sam Ramji. Foto: sun.com

Pozice open source zástupce Microsoftu je náročná: její představitel je pod drobnohledem komunity a komunita mu nevěří, i pokud z ní nakrásně pochází. Sam Ramji přišel do Microsoftu před třemi lety a pomohl například vyjednat použití kódu a licencí pro projekt Apache Poi. Jeho nástupce také pravděpodobně nebude někdo, jehož názory jsou naprostým protikladem Ramjimu. „Horké křeslo“ si udrží stále poměrně nepohodlnou teplotu.

Volba bloggerů: whurley

Na svém blogu navrhl vývojář Caleb Jenkins, aby se společnost pokusila získat dlouholetého open-source aktivistu Williama Hurleye, známého v komunitě pod přezdívkou whurley. Jako vhodný kandidát je zmiňován i na dalších blozích, například nagiosu. Posledních několik let zastával whurley pozici vedoucího architekta open source strategie ve společnosti BMC Software, kam přinesl velké nadšení pro open source. V komunitě je velmi populární, často se objevuje na konferencích a je schopen jednat jak s komunitou, tak s byznysmeny. Na dotazy vznesené po IM whurley odpovídal, že situaci v tuto chvíli nebude komentovat.

Další možnosti

Linux.com nabízí seznam dalších možných kandidátů, především takových, kteří jsou zajímaví z pozice linuxu a open-source komunity. Zmiňuje komunitního manažera Novellu pro openSUSE Joe „zonkera“ Brockmeiera, Kim Polese, CEO společnosti SpikeSource a bývalou produktovou manažerku Javy v Sun Microsystems, Chrise J. DiBonu, open source programového manažera z Googlu, nebo Allison Randal, členku The Perl Foundation a tvůrkyni virtuálního stroje pro dynamické jazyky Parrot (ta však zrovna začala pracovat na doktorátu, což ji pravděpodobně vylučuje). Prvním jménem ve výčtu je Marten Mickos, dřívějšího ředitele MySQL AB. Mickos má dobré postavení v komunitě i ve světě byznysu, je příjemný, vtipný a přesvědčivý. Podle nejmenovaných hlasů však není příliš pravděpodobné, že by tuto pozici přijal, už proto, že po koupi MySQL se na něj zřejmě vztahuje konkurenční doložka nového vlastníka.

{seealso}
Pozice vizionáře, který může pozvolna proměnit vztah Microsoftu a open source, je důležitá jak pro softwarového giganta, který potřebuje tak pro open source komunitu. Obsazení tohoto postu budeme dále sledovat.

Zdroj:Linux.com

Exit mobile version