Reklamní formáty na Facebooku čekají dramatické změny

facebook

Internet dnes prochází evolucí, kterou nastartovala sociální média. Do čtyř let bude větší část webu takzvaně „socializovaná“, či chcete-li úplně se rozmaž rozdíl mezi sociálními weby a zbytkem Internetu. To alespoň tvrdí Mark Cowan, který je odpovědný za růst Facebooku, na nově vznikajících trzích střední Evropy.

Mark pochopitelně jako každý správný obchodník hájí barvy produktu, který má za úkol prodávat. Pravda ovšem je, že alespoň vybraná sociální média (Facebook, Youtube) dnes získávají vliv, o jakém se leckterým klasickým jednosměrným komunikačním kanálům masového sdělení dlouho ani nesnilo.

Sociální sítě vítězí hned na několika frontách. Jednak nabírají obrovskou masu uživatelů, ale na rozdíl například od televize či rozhlasu si mezi jejich konzumenty udržují větší důvěryhodnost. Důvod , proč se tak děje , je celkem nasnadě: může zato právě ona obousměrná komunikace, nebo, chcete-li, funguje zde okamžitá zpětná vazba. Každé sdělení, publikované například na Facebooku, je podrobeno kritickému názoru desítek uživatelů, kteří se k němu mohou vyjádřit.

Připočtete-li k tomu nižší vstupní náklady v porovnání s komunikací v tradičních vysílacích (broadcast) mediích, je vám atraktivita pro firemní komunikaci okamžitě jasnější. Díky rychlé zpětné vazbě je možné síť vedle propagace značky či produktu využít také coby platformu pro dialog (ať již s dalšími hráči na trhu, či se zákazníky), nebo jako rychlou a levnou alternativu k drahým agenturním panelům, zadávaným za účelem výzkumu trhu. Jak v tomto ohledu funguje právě Facebook a co se zde má změnit?

Shrnutí základních fakt o Facebooku

Facebook není přes veškerou svou centralizaci v pravém slova smyslu jedním sociálním webem. Spíše jde o rozvětvený a otevřený společenský webový systém. Právě jeho otevřenost platformám třetích stran z něho učinila to, co je z něj dnes – tedy pravděpodobně největší společenskou sít svět. Facebook dnes disponuje přibližně 350 miliony aktivních uživatelů (přihlásí se alespoň jednou měsíčně), registruje 250 tisíc nových uživatelů denně a jeho rozhraní je plně přeloženo do šedesáti pěti jazyků.

Jeho primární funkce, která se nemění, je tvorba sociálních sítí (udržování vztahů mezi známými, kolegy z firmy, ze školy, nebo jen sociální vrstvy či geografické lokace) a komunikace mezi uživateli. Další možnosti využití Facebooku (zábava, soci-demografický výzkum a marketing) se průběžně posouvají podle toho, jak se proměňuje samotný systém.

Zajímavosti z konference Facebook Now, aneb věděli jste, že?

Facebook porovnal čísla z Alexy a Google Trends a ukázal tak, že je jeho síť druhým největším portálem v Česku, denně z ČR vygeneruje 17 mil. PV.

Češi jsou na Facebooku nejaktivnějším národem. Světový trend navracení se na Facebook je 57%, ale v Česku je to 59% uživatelů.

Prodej facebookovské reklamy v ČR již protočil několik milionů dolarů.

Historie Facebooku

Facebook založil Mark Zuckerberg spolu se třemi svými spolubydlícími a spolužáky z Harvardovy univerzity. Jejich jména bývají médii často zcela nesmyslně opomíjena, ačkoli právě oni mají zásluhu o základní principy a hlavně celý backend této sítě. Jmenovali se Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz a Chris Hughes.

Ačkoli byl systém původně určen jen studentům Harvardovy univerzity, jeho popularita byla taková, že do konce roku 2004, ve kterém byl založen, se stal takřka oficiální sítí univerzitních studentů po celém světě. Přístup byl přitom omezen na uživatele s univerzitní e-mailovou adresou. Tehdy nesla sít z dnešního pohledu neprakticky dlouhý gramaticky správnější název „thefacebook.com“, který dodnes funguje jako redirect na stránku Facebooku.

Zlomovým datem se pro síť stal 27. únor 2006, kdy se začaly do systému připojovat některé větší komerční subjekty. To vedlo nevyhnutelně k tomu, aby se síť definitivně otevřela. Stalo se tak 11. srpna 2006. Od této doby se může připojit každý, kdo je starší 13 let.

Mezi zářím roku 2006 a stejným obdobím roku následujícího se Facebook přehoupl z 60. na 7. pozici mezi nejnavštěvovanějšími světovými Weby. Počátkem léta 2008 předběhl co do počtu uživatelů server MySpace a během loňských Vánoc, alespoň podle dat amerického HitWise.com dočasně přeskočil i samotný Google. Letos v lednu pak byla překročena hranice dvou milionů českých uživatelů.

Monetizace serveru včera, dnes a zítra

Již dlouhodobě se v souvislosti s Facebookem hovoří o velmi slabém monetizačním modelu. Síť, která živí stovky serverů a disponuje miliony aktivních uživatelů z problematicky monetizovatelných trhů (například země třetího světa), vydělávala dodnes prakticky pouze na úzkém pruhu malých bannerových reklam, jejichž jedinou přidanou hodnotou bylo, že
jsou přesně cíleny na základě preferencí uživatelů. Právě to by se mělo v nejbližší době dramaticky změnit, současné bannery by měly zaniknout již v březnu.

Jaké změny nás přesně čekají?

Zaprvé by měly dosavadní bannery uvolnit místo takzvané rozšířené (engagement) reklamě.
Engagement formáty více pracují s principy Webu 2.0, pokouší se tak například vyprovokovat uživatele k nějaké akci, která se následně virálně šíří prostřednictvím našich kontaktů („přátel“). Reklamy budou prodávány na zobrazení, přičemž průměrná cena by se měla pohybovat okolo 5 EUR za CP.

Novinkou bude také umístění reklamy. Ta se nyní nebude omezovat na pravý sloupec, který se mnozí uživatelé již naučili v rámci tzv. bannerové slepoty vytěsňovat, ale narazíme na něj také ve feedu událostí, či streamu vybraných příspěvků. Pojďme si nyní udělat její malý typologický přehled.

1. Polls – ankety

Hlasování je jednou ze základních aplikací Facebooku. Reklama ,s ním spojená , je postavená na tom, že se zpráva o účasti uživatele v hlasování objeví na jeho „zdi“ a ve feedu událostí jeho kontaktů z friendlistu.

2. Fan – staňte se fanoušky

Další možností je reklama ve stylu Fan pages. Princip spočívá v tom, že pokud jsou přátelé uživatele fanoušky nějakého produktu, objeví se jejich seznam uvnitř reklamního sdělení.

3. RSVP

Obdobně funguje také pozvání na událost. Ti vaši přátele, kteří již svou účast potvrdili se opět objeví uvnitř reklamy. Každé potvrzení je veřejné, takže se může objevit v proudu událostí na homepage vašich přátel.

4. Facebook video a Facebook gift

Zajímavým případem rozšířené reklamy je také videoreklama, do té mají uživatelé možnost vkládat své komentáře, díky čemuž můžete snadno zjistit, co si o daném spotu vaši přátelé myslí. Posledním, specificky facebookovským typem rozšířené reklamy je reklamní sdělení ve formě dárku, jež si mezi sebou uživatelé vyměňují . Každé takovýto objekt bude nyní obsahovat textové pole, do něhož uživatelé budou moci vkládat komentáře, které se opět mohou zobrazovat na zdi.

Pokud máte pocit deja vu, nezoufejte, vše je v pořádku, Facebook opravdu nepřichází s ničím revolučním. Některé metody advertisingu, které se v původním více svobodomyslném akademickém prostředí neujaly, nasazuje dnes na druhý pokus a zbylé formáty jsou jen snahou monetizovat něco, co již na úrovni třetích stran opět na Facebooku dávno funguje. Uvidíme, s jakým úspěchem se tento trend setká tentokrát.

Pozn.: Tento článek byl inspirován prezentacemi Blake Chandlee a Marka Cowana z konference Facebook Now, kterou v Praze 14. ledna 2010 uspořádaly společnosti Facebook, Inc. a ARBOinteractive s. r. o.

Exit mobile version