Research@Intel Day: ve znamení budoucnosti

intel

Společnost Intel každoročně pořádá akci Research@Intel Day, na které nechává nahlédnout pod pokličku vývoje. Na veřejnost se tak dostává celá řada představ a projektů, jejiž cílem je změnit budoucnost informačních technologií. V případě Intelu navíc máme v mnoha případech velkou šanci na jejich uskutečnění.

Jak nápady a technologie řídí svět IT


Ukázka architektury Moorestown

Technologie a nápady vždy ovlivňovaly svět informačních technologií, respektive výpočetní techniky. Většina dnešních společností si tuto skutečnost uvědomuje. Jenže nestačí mít dobrý nápad. Musíte jej umět využít ve svůj prospěch a dokázat jej prodat. Vzpomeňme na vynálezy Xeroxu. Dnes je tato společnost známá především jako výrobce tiskáren a kopírek. Málokdo již ví, že právě z jejího vývoje pochází počítačová myš nebo grafické prostředí. V té době si většina velkých společností myslela, že budoucnost je v hardwaru. Licencování operačních systémů však ve velkém změnilo pohled na výpočetní techniku. Původní příběhy společností IBM, Apple nebo Microsoftu naučily IT svět mnohé.

Právě aktuální technologie a nápady dnes hrají stejnou a možná ještě důležitější roli. Každá ze společností se snaží udržet na špičce vývoje, což není rozhodně jednoduché. Jedna z nich, společnost Intel, nechává každoročně nahlédnout pod pokličku svého vývoje na akci s názvem Research@Intel Day. Na tom letošním byla představena čtyřicítka projektů. Mezi účastníky byli například spoluvynálezce USB Ajay Bhatt nebo odborník na kybernetiku Joshua Smith.

Efektivnější využití energie zvýší výdrž mobilních zařízení

Žijeme v době, kdy na vlastní oči pozorujeme rozvoj mobilních zařízení. Zažili jsme příchod mobilních telefonů, razantní zlevňování notebooků nebo příchod vysokorychlostního mobilního internetu. I přes to všechno zůstávají omezení, které musíme překonat. Jedním z nich je mnohdy příliš omezená výdrž na akumulátory. V tomto ohledu vidí Intel nutnost optimalizace úspory energie a v brzké době se bude snažit zavést platformu s 50x menší spotřebou v úsporném režimu. Jednou z cest je také automatické vypínání jednotlivých částí hardwarových komponent, které nejsou právě využívány.

Umožní to inovovaná správa napájení v chystané architektuře, která je známá pod kódovým označením Moorestown. Využívat bude příští generaci procesorů Intel Atom pro MID (Mobile Internet Device). Možná se však objeví také v klasických komunikátorech, takže by se mohla na trhu konečně objevit zařízení, která vydrží o trochu déle.

Internet v představách budoucnosti: méně textu, více 3D


Prezentace technologie Dispute Finder

O širokém spektru vyvíjených technologií svědčí také projekty týkající se přímo internetu. Intel nevidí velký význam v samotném textu, případně jeho zpracování a prezentaci pomocí webových stránek, jako je tomu dnes. Proto se jeho vývojová laboratoř zaměřila na tzv. 3D internet. Uživatel by si tak mohl vytvořit virtuální prostředí na míru svým potřebám. Jednalo by se tak s nadhledem o virtuální svět, ve kterém byste na internetu pracovali nebo komunikovali s přáteli a spolupracovníky. Při vizualicích vychází z technologie ScienceSim.

Intel by chtěl také zjednodušit správu a funkci samotného internetu. Uvědomme si, že na počátcích této globální sítě si nikdo nemyslel, že se rozšíří na současnou úroveň. Proto je technologie v mnoha ohledech nevhodná, zastaralá nebo nedostačující. Cílem projektu RouterBRICKS je přinést řešení pro snadnější stavbu, nastavení a následnou správu počítačových sítí. Jednodušší protokoly a využití jednoduššího hardwaru by tomu měl napomoci. Přehledné a dobře vysvětlující video naleznete na stránkách projektu.

Lež nebo pravda?

V souvislosti s internetovým obsahem se Intel zamyslel také nad ověřováním informací. V současné době jsou údaje a mnohdy i celé podstata věci zkreslené. Uživatel tak musí čelit obrovské záplavě informací, z nichž si vybírá, a často není schopen posoudit, zda si vybral ty správné. Snadno se tak uvádí do mylných představ a práce s internetem je pak k ničemu. Podobné omyly navíc často uživatel zjistí až později, což situaci pouze zhoršuje. Technologie Dispute Finder má za úkol automaticky vyhledávat nepravdivé nebo nepřesné informace. Celý princip spočívá na srovnání s obsahem jiných webových stránek. Následně metoda zpřístupní ke sporným informacím alternativy, které vyhledávač našel. Uživatele tak automaticky upozorní a nabídne další zdroje.

Pozornost zaslouží také zdravotnictví a vzdělání


Předvádění možností počítače pro účely vzdělávání

Kromě inovací z oblastní internetu a úspory energie přinesl Intel také prezentaci svých projektů ze vzdělání a zdravotnictví. Velkou budoucnost například vidí v počítačích kategorie Classmate PC. Ty přinášejí jednoduché a účelné řešení, které je možno vzhledem k příznivé ceně využívat i v rozvojových zemích. Význam takových řešení je však velmi nejasný. V podobných oblastech bychom spíše preferovali zajištění základních životních potřeb a použití učebnic a sešitů ve vzdělání.

Přenášet nové technologie z informačních technologií do zařízení pro využití ve zdravotnictví může v budoucnosti zachraňovat spoustu lidských životů. Dostupná miniaturizace navíc může zajistit potřebnou mobilitu. Vysoce speciální zařízení se tak mohou dostat přímo k pacientovi na místo havárie nebo do postižených oblastí.

Research@Intel Day přinesl pohled do možné budoucnosti. I přes skutečnost, že vývojové laboratoře nemohou zveřejnit přesnější technické parametry, se jedná o zajímavou akci. Budoucí vývoj se tak bude zaměřovat na snižování spotřeby, nové internetové metody a implementaci moderních technologií do řady oborů.

Intel a Nokia vyhlašují spojenectví, chtějí změnit mobilní svět
Novinky u Applu: milion prodaných iPhonů a Jobs opět v práci
Lenovo uvádí nový Thinkpad T400s, který je stvořen k práci
Crackeři se vrací ke starým technikám

Exit mobile version