Revoluce ve výstavbě datových sítí

Úspěšný český výrobce radioreléových spojů ALCOMA spol. s r. o. dokončil vývoj radiového spoje pro sítě Ethernet s kapacitou přes 1 Gbit/s. Tímto doplněním portfolia produktů páteřních a záložních technologií, využívané pro široké použití při přenášení masivních datových toků, se zařadila ALCOMA mezi světovou špičku v oboru. Zároveň i jednou z mála na světě, která vůbec tyto milimetrové vlny v praxi zvládla pro radiové spoje použít.

Zařízení s označením AL80GE pracuje v milimetrovém pásmu 80 GHz, které je zajímavé zejména možností používat v kmitočtovém plánu velké šíře pásma.
Nedávno zavedené a nyní již celosvětově rozšířené pásmo 71-76 a 81 – 86 GHz je velkým lákadlem jak pro mobilní operátory, tak i pro ISP, technologické a výrobní společnosti, nemocnice a podniky státní správy. Data jsou radiovým spojem přenášena s podobnými parametry jako u samotného optického vlákna. Radiové spoje jsou tedy využívané na těch místech, kde by výstavba optických sítí byla časově či finančně nákladná, anebo dokonce nemožná.

Výrobce je známý svým přístupem k vývoji produktů, při kterém je kladený důraz na budoucí bezobslužný provoz a s tím je spojená i důsledná kontrola kvality.
Jakub Rejzek ze společnosti ALCOMA říká: „AL80GE konečně doplňuje vývojovou řadu spojů v koncepci bezobslužné vnější jednotky, s optimalizovaným datovým rozhraním pro přenos jakéhokoliv datového mixu, včetně dnes často požívaných služeb typu triple play, tedy IPTV, Internet a VOIP telefonie. Doposud nabízené řady výrobků mají specifické využití na různých trzích, v závislosti na místních regulačních orgánech, ale všechny mají společnou omezenou datovou kapacitu danou jak menší povolenou šíří pásma telekomunikačními úřady, tak i cenou za individuální oprávnění k provozování rádiových kmitočtů. Naše společnost se proto soustředila na vývoj spojů MP360 do volných pásem 10 GHz, 17 GHz a 24 GHz s kapacitou do 400 Mbit/s, kde taková omezení neplatí. Všeobecný vývoj v oboru potvrzuje potřebu našich zákazníků přenášet v některých případech i data s kapacitou optické linky 1 Gbit/s. Taková technologie byla doposud dostupná pouze od dodavatele z USA, u jehož subdodavatelů nebyl zajiš
těný odpovídající servis“.

Součástí dodávky u takto důležitých datových tras v milimetrovém pásmu je šéfmontáž a kompletní projektová podpora výrobce. Délky skoků jsou řádově vyšší nežli u laserových pojítek. Pro páteřní spoj doporučujeme nepřekračovat 4 km, pro záložní trasy je možné počítat i delšími skoky. Každopádně dodavatelský servis společnosti ALCOMA počítá s rychlou reakční dobou v případě mimořádných událostí, nepřetržitým servisem a garancí zachování služby do vyřešení problému. Musíme si totiž uvědomit, že tato zařízení jsou montována na střechách budov, anebo telekomunikačních věžích, kde přes všechny moderní ochrany provozovatel vždy nese riziko poškození atmosférickým přepětím.

Společnost ALCOMA spol. s r.o. je předním evropským výrobcem radiových spojů, dodávající do všech dostupných kmitočtových pásem. Ročně vyprodukuje kolem 2 000 terminálů radiových linek. Vývoj a výroba probíhají na moderních pracovištích v České republice, přímo je v těchto provozech zaměstnáno 55 lidí. Mezi cíle výrobce patří další rozvoj prodeje na zahraničních trzích. Více informací najdete na www.alcoma.cz

Exit mobile version