RIM kupuje společnost TAT

Akvizice švédské designové společnosti The Astonishing Tribe má firmě pomoci při designu a zlepšování uživatelských rozhraní.

Kanadský výrobce Research In Motion v průběhu oznámil akvizici poměrně neznámé švédské společnosti The Astonishing Tribe. Ta se zabývá především vytvářením a přizpůsobováním grafické podoby uživatelského prostředí mobilních zařízení. Mezi zákazníky TAT patří například známí světoví výrobci Motorola, Samsung či Sony Ericsson. Cena transakce nebyla zveřejněna, odhaduje se ale, že se pohybovala v řádu několika desítek milionů dolarů (stovky milionů Kč).

„Společnost TAT je v technologické oblasti známá především díky významným inovacím v oblasti grafické podoby uživatelského rozhraní mobilních zařízení a může se opřít o několikaleté zkušenosti ze spolupráce s významnými výrobci. Jsme nadšeni, že tým TAT se zapojí do RIM a bude se podílet na vývoji a vylepšování našich hlavních produktů BlackBerry a PlayBook“, vyjádřil se k akvizici David Yach, technický ředitel kanadského RIM.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, hlavní oblastí podnikání TAT je návrh, realizace a optimalizace grafických rozhraní mobilních zařízení. Jeho schopnosti se v RIM rozhodně neztratí – přestože jsou produkty BlackBerry určeny především pro korporátní klientelu, jejich design nepatří mezi nejmodernější. To platí i o mobilním operačním systému BlackBerry OS, který je nesrovnatelný s konkurenty jako je OS Android, iOS či Windows Phone 7. RIM se v posledních letech pokouší ve stále větší míře oslovit i běžné, nekorporátní klienty, což se jí bez atraktivního designu zařízení nemůže moc dobře dařit.

Samotnou kapitolou je pak chystaný tablet PlayBook, který by se na trhu měl objevit v prvním čtvrtletí 2011. Přestože o zařízení samotném toho dosud není příliš moc známo, působí Playbook jako jedna z mála adekvátních alternativ oblíbeného tabletu iPad společnosti Apple. Prosadit by se mohl především v korporátním prostředí, kde je značka BlackBerry jednak dlouho a dobře známá, jednak mnoho firem koketuje s myšlenkou na náhradu alespoň části notebooků tablety. Potenciál pro úspěch tak je, PlayBook musí „jen“ dokázat zaujmout.

RIM se v posledních letech vydal stejným směrem jako většina jeho konkurentů, tedy namísto vývoje některých technologií vlastními silami firma raději koupí toho, kdo takovými technologiemi disponuje. Mezi relativně nedávnými akvizicemi firmy tak můžeme najít například společnost QNX Software, jejíž stejnojmenný operační systém bude pohánět chystaný tablet PlayBook, či softwarovou společnost Torch Software. Díky ní mohl RIM poměrně rychle představit inovovanou verzi svého mobilního internetového prohlížeče, který do té doby čelil kritice kvůli nízké rychlosti načítání. Zajímavostí je, že BlackBerry Torch, první smartphone, který byl novým prohlížečem vybaven, byl pojmenován na počest vysokého přínosu Torch Software.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version