RIM zveřejnil čtvrtletní výsledky, prodal 12 milionů nových telefonů

Kanadský výrobce RIM si v uplynulém čtvrtletí polepšil z hlediska příjmů, v některých oblastech ale firma zažila propad.


RIM v minulém čtvrtletí prodal 12 milionů nových telefonů
BlackBerry

Druhé čtvrtletí finančního roku 2011 dopadlo pro kanadskou společnost Research In Motion, výrobce smartphonů BlackBerry, především z hlediska meziročního srovnání, poměrně dobře. Firmě se podařilo prodat na 12 milionů nových zařízení, což představuje nárůst o výborných 45% oproti stejnému období loňského roku. RIM se také podařilo získat na 4,5 milionu nových uživatelů placených korporátních služeb spojených se smartphony BlackBerry. Příjmy společnosti pak dosáhly 4,62 miliardy dolarů (necelých 88 miliard Kč) oproti 4,24 miliardám (zhruba 80,5 miliard Kč) ve druhém čtvrtletí finančního roku 2010.

12 milionů prodaných smartphonů představuje dosud největší objem zařízení, které se RIM podařilo během jednoho čtvrtletí vyprodukovat. Pro srovnání, výrobce RIM dosud během celé své existence prodal okolo 115 milionů smartphonů BlackBerry, jen minulé čtvrtletí se tak na celkových prodejích podílelo zhruba 10,4%.

Důvodů pro masivní růst prodejů smartphonů BlackBerry je několik. Předně velmi významnou roli sehrává především současná obliba smartphonů jako takových, která se logicky projevila i na prodejích RIM. Druhým důvodem je také fakt, že k uspokojení „běžných“ uživatelů kanadský výrobce v posledních letech uvedl několik především multimediálních telefonů, jako je dotykový Storm, nebo nejnovější model Torch. Ty sice disponují pro BlackBerry charakteristickými funkcemi, de facto ale míří především na méně náročnou klientelu.

Horší zprávou ovšem je, že i přes nárůst v oblasti platících zákazníků firemních služeb BlackBerry firma v oblasti korporátních zákazníků pomalu ztrácí. Přitom právě firemní zákazníci, pro které je prioritou především bezpečnost, šifrovaná komunikace a dostupnost komunikačních služeb prakticky odkudkoliv, jsou skupinou, na kterou se RIM primárně orientuje. Pozici BlackBerry v korporátním segmentu ohrožuje především populární telefon iPhone, s jehož využitím ve vnitrofiremní komunikaci začínají experimentovat i některé významné americké bankovní domy.

RIM také nově čelí dalším problémům v podobě možného zákazu prodeje svých zařízení ve státech, jako je Indie, nebo Saudská Arábie. Důvodem možného zákazu je fakt, že emailovou a SMS komunikaci vyřízenou přes telefony BlackBerry lze, vzhledem k velmi dobrému šifrování, jen velmi těžko sledovat a „odposlouchávat.“ Vládám zmíněných států tak vadí, že nemohou monitorovat a číst komunikaci podezřelých osob, které telefony BlackBerry používají. Podle dostupných informací vyjednává RIM o takovém řešení, které by uspokojilo požadavky zainteresovaných vlád a zároveň neohrozilo bezpečnost komunikace majitelů smartphonů BlackBerry. Pokud by k zákazu prodeje skutečně došlo, znamenalo by to pro byznys RIM velký problém.

Co se vyhlídek na třetí čtvrtletí aktuálního finančního roku týká, RIM očekává další růst všech klíčových ukazatelů. Příjmy firmy by tak ze současných 4,62 miliard dolarů (necelých 88 miliard Kč) měly stoupnout na zhruba 5,3 až 5,55 miliardy dolarů (95,4 až 99,9 miliard Kč) a o zhruba 5 milionů opět má vzrůst i počet uživatelů placených služeb BlackBerry. Firma pravděpodobně očekává také růst prodaných zařízení, byť odhad pro tuto oblast nezveřejnila. Třetí čtvrtletí finančního roku 2011 skončí 27. listopadu 2010.

Zdroj: The Register

Exit mobile version