• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Robotika a drony – letos trh za 103 miliard dolarů

Pavel Houser
20. 2. 2018
| Články

Aktualizovaná prognóza IDC z kategorie Spending Gudie uvádí, že letošních 103 miliard dolarů výdajů na robotiku bude znamenat meziroční růst 22 %. Záleží samozřejmě na tom, jak si celou kategorii definujeme, IDC mezi roboty počítá např. také drony. V roce 2021 se trh zvýší až na 218 miliard, pochopitelně opět důležitější je relativní změna – meziročně přírůstek kolem 25 %.
O tom, co IDC mezi roboty zahrnuje, si lze udělat přehled i z dále popisovaných podkategorií. 70 % objemu trhu má připadat na průmyslové roboty, následují roboty ve službách a roboty pro koncové uživatele. V průmyslu jsou dnes roboty nasazovány hlavně ve výrobních provozech (diskrétní i procesní výroba), dále ve zdravotnictví (i když robot pečující o pacienta může být řazen i do segmentu služeb nebo produktů pro koncové uživatele?). Relativně velmi rychle mají roboti přicházet do maloobchodu (růst přes 40 %), do sféry velkoobchodu i řízení zásob/skladů.

Nasazení robotů ve výrobě je tradičně silné v automobilovém průmyslu, ale nyní se uplatňuje i při produkci nejvyspělejších technologií. Zde se vyžadují zařízení lehká, přesná, mobilní, flexibilní a kolaborativní. Tomu odpovídají i konkurenční (ne)výhody jednotlivých dodavatelů. Příchod umělé inteligence (to v žádné studii dnes nemůže chybět) a fungujících technik počítačového vidění a dostatečné mechanické přesnosti umožňuje, aby roboti(y) nejen nahrazovali(y) lidi, ale také s nimi pracovali v týmu – dosud zde byla rizikem především bezpečnost. Samozřejmě, že robotický průmysl se vyvíjí i v souvislosti s dalšími technologiemi světa IT, jako je cloud a IoT.

Předpověď IDC zmiňuje, že očekávat lze také větší uplatnění robotů v dopravě.

Co se pak týče konkrétně dronů, IDC pro tuto samostatně vyčleněnou kategorii odhaduje letošní celosvětový trh na 9 miliard dolarů. Během dalších 5 let lze očekávat růst meziročně v průměru o 30 %. Rychleji poroste prodej zařízení pro podnikové (profesionální) nasazení (37 % v průměru), které postupně překoná tržby za prodej dronů koncovým uživatelům. Dnes se drony uplatňují hlavně v zemědělství, telekomunikacích a ropném a plynárenském průmyslu. V blízké budoucnosti drony využijí především provozovatelé rozvodných sítí (utility), stavební průmysl a výrobní průmysl obou typů. Obecně má jít hlavně o nasazení tam, kde je třeba monitorovat rozsáhlé venkovní areály/vzdálenosti, nebo o práci v prostředí nebezpečném pro člověka.

Nejrychlejší růst má mít ale uplatnění dronů ve vzdělávání (poznámka: co si pod tím představit?) a na úrovni státní/místní správy. Koncoví uživatelé budou mít stále méně dron jako hračku, ale jako součást chytré domácnosti, kde se zařízení budou starat o zajištění bezpečnosti, hlídání dění nebo dokonce o dodávky potravin.

Z hlediska objemu trhů v jednotlivých regionech je největší zájem o roboty v Číně, následuje oblast východní Asie (bez Číny a Japonska), poté Japonsko a teprve po něm západní Evropa. Objem trhu dronů je prozatím největší v USA (letos 4,3 miliardy dolarů) a následuje západní Evropa, ta ale do roku 2021 své postavení ztratí v důsledku podstatně rychlejšího trhu v Číně i ve zbytku východní Asie.

Rubriky: ByznysČeské ITCloudEkomerceHardwareInternetPodnikový softwareSecurityTechnologieTelekomunikaceVeřejná správaVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Nová digitalizace stavebního řízení se bude vyvíjet v letech 2027 a 2029

12. 3. 2026
Články

Sophos Active Adversary Report 2026: Dominují útoky na identitu

12. 3. 2026
Zprávičky

EP přijal pozici k normě o skenování online komunikace kvůli dětské pornografii

12. 3. 2026
Zprávičky

Hackeři získali citlivá data ze Slavia pojišťovny, například zdravotní dokumenty

11. 3. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Nová digitalizace stavebního řízení se bude vyvíjet v letech 2027 a 2029

ČTK
12. 3. 2026

Nový systém digitalizace stavebního řízení se bude vyvíjet a testovat mezi lety 2027 a

EP přijal pozici k normě o skenování online komunikace kvůli dětské pornografii

ČTK
12. 3. 2026

Evropský parlament dnes schválil svůj postoj k nařízení, které má umožnit platformám dál dobrovolně

Hackeři získali citlivá data ze Slavia pojišťovny, například zdravotní dokumenty

ČTK
11. 3. 2026

Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o

Finanční správa zrušila tendr na nový daňový informační systém

ČTK
11. 3. 2026

Finanční správa zrušila tendr na dodání nového daňového informačního systému. Důvodem bylo, že v

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Agenti AI od Googlu budou pomáhat Pentagonu, zprvu s neutajovanými úkoly

ČTK
11. 3. 2026

Agenti umělé inteligence (AI) vyvinutí společností Google budou pomáhat s rutinními úkoly třem milionům

Gordic a Cybrela přinášejí komplexní řešení kybernetické bezpečnosti

Sněmovna posunula zákon o digitální ekonomice do dalšího kola projednávání (aktualizováno)

ČTK
10. 3. 2026

Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci Moltbook

ČTK
10. 3. 2026

Americká internetová společnost Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Informoval o

Británie zatím sociální sítě osobám mladším 16 let nezakáže

ČTK
10. 3. 2026

Británie zatím sociální sítě osobám mladším 16 let nezakáže. Návrh na zavedení zákazu v

Tiskové zprávy

Fakulta elektrotechnická ČVUT představí na veletrhu AMPER 2026 platformu pro robotiku

Everpure rozšiřuje řešení ActiveCluster o podporu pro soubory

QNAP mění NAS na NDR: ADRA NDR Standalone snižuje bariéry v oblasti vnitřní síťové bezpečnosti

ČSÚ: Digitální dovednosti v Česku jsou nad průměrem EU

Acer EMEA představuje Acer Channel Partner Portal

Epson uvádí na trh plochou tiskárnu SC-V4000 A1+ pro UV tisk

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 17
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Kvě 12
Celý den

Cloud Computing Conference

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Videobanner

AFK

Baby Call

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.